Sebze ve Meyveleri Derin Dondurucaya Atma Zamanı

Sebze ve meyvelerin besin değerlerinden en iyi şekilde faydalanmanın yolu onları mevsiminde tüketmektir. Özellikle Yaz aylarında çeşitlenen sebze ve meyveleri derin dondurucunuza atarak, istediğiniz zaman sağlıklı yemeklerinizi pişirebilirsiniz.

Geçen Yaz derin dondurucunuza paket paket koyduğunuz sebze ve meyveleri nihayet tükettiniz ve buzluğunuzda mevsimin taze ürünlerine yer açıldı. Artık haftadan haftaya alacağınız bezelye, taze fasulye, domates, çilek, vişne ve ananasları buzdolabı poşetlerine doldurarak kışa hazırlık yapabilirsiniz.

Taze sebze ve meyvelerle beslenmek her zaman için önemlidir. Yaz döneminde derin dondurucuya giren sebze ve meyveler doğru şekilde paketlendiğinde besin değerlerini koruyor, böylece sezonu olmasa bile sofralarda yaz tazeliği yaşatılabiliyor. Yaz sezonunun sebze ve meyvelerini en doğru şekilde dondurma yöntemlerini merak ediyorsanız, bu yazımızda sorularınızın tüm cevaplarını bulabilirsiniz.

Ön hazırlık

Geçen sezonun sebze ve meyveleri tükenince derin dondurucunuzda genişçe bir boşluk oluşması, buzluğunuzu güzelce temizleyebilmeniz için bir fırsat. Derin dondurucunuzu temizlemek için öncelikle buzdolabının ya da dondurucunun fişini çekin. Ardından sırasıyla şunları yapın:

 • Tarihi geçen ve yerine yenilerini koyacağınız geçen Yaz’dan kalan sebze meyveleri atın,
 • Diğer ürünleri güneş almayan bir yere ya da buzdolabının içine koyun,
 • Dondurucunuzda buz oluşma durumu varsa, çözülen buzları atın,
 • Bir kap temiz deterjansız suyun içine yarım çay bardağı sirkeyi koyun ve buzluğunuzun içini sünger ya da mikrofiber bezle silin, ardından kurulayın,
 • Ürünleri gruplayarak dondurucunuza dizin ve fişi takın.

Hangi sebzeler derin dondurucuya girer?

Yaz sebzelerini kış hazırlığı olarak taze taze saklamak için; sebzelerin en tazesini seçmek, sebzeleri iyice yıkamak ve kurutmak ve hava almayacak şekilde paketlemek gerekir. Ancak her sebzenin kendine özel bir dondurma yöntemi olduğu unutulmamalıdır. İşte Kış geldiğinde de taze sebze yemekleri yapmanızı sağlayacak sebze dondurma yöntemleri:

Bezelye

Ayıkladığınız bezelyeleri geniş bir süzgece alın ve güzelce yıkayın. Süzülen ve kuruyan bezelye tanelerini buzdolabı poşetlerine paylaştırın. Poşetlerin havasını elinizle bastırarak alın ve poşetleri dondurucunuza dizin.

Püf noktaları:

 • Paylaştırma işlemini çay fincanı ile sayarak yapabilir ya da mutfak terazisi kullanabilirsiniz.
 • Bezelyeleri paylaştırırken yemeğin içine girecek havuç ve patates tanelerini de hesaba katmayı unutmayın.
 • Garnitür için küçük porsiyonlar da paketleyebilirsiniz.
 • Bezelyelerin buzlarını süzgeçte yıkadıktan sonra pişirebilirsiniz.

Taze fasulye

Fasulyeleri yıkayın ve bir kaşık sirke eklediğiniz suda 15 dakika bekletin. Süzülen fasulyeleri arzu ettiğiniz gibi doğrayın ve derin bir tencerede renkleri hafif sararmaya başlayana kadar alt üst edin. Buzdolabı poşetlerine doldurarak havasını alın.

Püf noktaları:

 • Fasulyeleri yıkadıktan sonra doğrama işlemi yapın. Doğradıktan sonra yıkarsanız sebzeler vitaminini yitirir.
 • Ana yemekleriniz için donduracağınız taze fasulyeleri rendelenmiş bol mevsim domatesi ile paketleyebilirsiniz. Rendelenmiş domates ve fasulyeleri derin bir tencerede fasulyelerin rengi hafif değişene kadar çevirin ve sıcağı geçince paketleyin.

Bamya

Taze bamyaları önce yıkayın sonra ayıklayın. Yıkanmış, süzülmüş ve kurutulmuş bamyaların tepesini küçük bir bıçak ya da sebze kalemtıraşı yardımıyla ayıklayın. Buzdolabı poşetlerine doldurarak havasını alın.

Püf noktaları:

 • Bamya çok kabuk karardığı için sirkeli suda bekletilmemelidir.
 • Bamyaların buzlarını süzgeçte yıkadıktan sonra pişirebilirsiniz.

Barbunya

Kış geldi mi yemekli misafirlere mutlaka zeytinyağlı barbunya pişirilir ve o barbunya muhakkak Yaz sezonunda alınmıştır. Kışlık barbunyanızı ayıkladıktan sonra yıkayın ve kuruyana kadar süzdürün. Buzdolabı poşetlerine doldurarak havasını alın.

Püf noktaları:

 • Barbunyayı poşetlere paylaştırırken yemeğin içine girecek havuç ve patates tanelerini de hesaba katmayı unutmayın.
 • Bamyaların buzlarını süzgeçte yıkadıktan sonra haşlama yapın. Kara suyu çıktıktan sonra pişirin.

Semizotu

Kış ortasında yoğurtlu semizotu ya da semizotu yemeği hazırlamak için sezonun taze semizotlarını dondurucunuza koyabilirsiniz. Semizotunu her zamanki gibi ayıklayın ve yıkayın. İyice süzdürdükten sonra buzdolabı poşetlerine doldurun, elinizle bastırarak havasını alın.

Püf noktaları:

 • Semizotundaki tüm kumu ve toprağı atmak için sebzeyi suda bekletmeniz gerekiyor. Su dolu tasın dibine kumlar biriktikçe suyu değiştirmeyi ihmal etmeyin.
 • Semizotunu ayıklarken, sadece yapraklarını değil çok kalın olmayan körpe dallarını da kullanın. Bu dal parçaları yemeğinize ve salatanıza mayhoş bir tat bırakır.

Hangi meyveler derin dondurucuya girer?

Yaz meyvelerini kış hazırlığı olarak taze taze saklamak için; meyvelerin en tazesini seçmek, meyveler’’ iyice yıkamak ve kurutmak ve hava almayacak şekilde paketlemek gerekir. Dondurulmuş yaz meyvelerini; meyveli içeceklerde, pastalarda, keklerde ya da reçel yapımında kullanabilirsiniz. Elinizin altında kış geldiğinde de taze Yaz meyveleri olsun istiyorsanız, şu dondurma yöntemlerini uygulayabilirsiniz

Çilek

Suda beklettiğiniz, güzelce yıkadığınız ve kuruttuğunuz çilekleri tepsiye birbirlerine değmeyecek şekilde dondurun ki donana kadar sulanmasınlar. Tepside donan bütün ya da 2’ye bölünmüş çilekleri daha sonra buzdolabı poşetine doldurabilirsiniz.

Püf noktaları:

 • Donmuş çilekle, biten çilek reçelinizin yerine yenisini yapabilirsiniz.
 • Donmuş çilekleri smoothie yapımında kullanabilirsiniz.
 • Çileklerin çözülmesini bekledikten sonra meyveli pasta ve pudinglerinizi süsleyebilirsiniz.

Vişne

Yıkanmış, kurutulmuş ve saplarından ayrılmış vişneleri bir tepside tek tek dondurduktan sonra bir poşete doldurarak derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Dondurulmuş vişnelerle Kış geldiğinde pastalar süsleyebilir, vişne reçeli ve vişneli smoothie yapabilirsiniz.

Püf noktaları:

 • Donmuş vişnelerle reçel yapabilirsiniz.
 • Donmuş vişneleri smoothie ya da meyve suyu yapımında kullanabilirsiniz.
 • Vişnelerin çözülmesini bekledikten sonra meyveli pasta ve pudinglerinizi süsleyebilirsiniz.

Ananas

Bütün ananası soyup ortasını ayıkladıktan sonra istediğiniz şekilde parçalayarak derin dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Dilerseniz ananas suyunu da derin dondurucunuzda bulundurabilirsiniz.

Püf noktaları:

 • Doğranmış ananasları önce pişirme kağıdı serilmiş tepside dondurup, daha sonra buzdolabı poşetine koyarak buzluğunuzda saklayabilirsiniz.
 • Ananas suyunu buz torbasında dondurabilir. Kış ortasında canınız ananaslı smoothie istediğinde soğuk içeceğinizi hazırlayabilirsiniz.

Diğer meyveler

Derin dondurucular sayesinde mevsiminde meyveler depolanabiliyor, böylece her mevsim taze meyve yeme şansınız oluyor. Derin dondurucunuzda dilimlenmiş muz, elma, yaban mersini, kivi, avokado gibi meyveleri de bulundurabilirsiniz.

Kışa hazırlanırken derin dondurucunuzun en taze meyve ve sebzelerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz. Eğer bu hazırlıkları yapacak zamanınız yoksa sizler için taze taze paketlenmiş, hazır dondurulmuş ürünleri de CarrefourSA’lardan temin edebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme tüyoları ve pratik yemek tarifleri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print