Duvar Dekorasyonu İçin Öneriler

Hani bazı evler vardır girdiğiniz ilk andan itibaren size güzel bir enerji verir ve “bu ev yaşıyor” dedirtir… İşte böyle evlerde dikkat ederseniz, ev dekorasyonunun yanında duvarlara da özenle bakıldığını ve duvarların da yaşıyor olduğunu görürsünüz. Bomboş duvarları olan evlerin soğuk bir enerji yaydığına da dikkat etmişsinizdir. Güzel bir dekorasyon için, evin her köşesine dokunmak gerekir ve duvarlar da bunların başında gelir. İşte size duvarlarınızı renklendirmeniz ya da duvarlarınıza hayat vermeniz için birkaç öneri:

Duvar kağıdı veya çıkartma kaplama

Bilinenin ve genel olarak uygulananın aksine bu önerimiz tüm evinizi ya da odanızı duvar kağıdı ile kaplamanız yönünde değil. Evinizde geniş ve boş olan bir duvarınıza bunu uygulamanız tüm eve uygulamanızdan çok daha sıcak bir etki yaratacaktır. Evinizde hakim olan renklerle uyumlu bir duvar kağıdı seçerek, boş olan duvarınıza hayat katabilirsiniz. Örneğin; televizyon ünitesinin arka duvarı, yatağınızın baş kısmının dayandığı duvar, vb. duvarlar bu uygulama için gayet uygun olabilir.

Son zamanlarda beyaz eşyanın üzerinde bile sık sık rastladığımız çıkartmalar, farklı temalar ve rengarenk seçenekleri ile yine boş olan bir duvarınıza hayat verebilir. Çıkartma sayesinde odanızın bir duvarı kumsala ya da ormana açılıyormuş gibi görünebilir ve size huzurlu bir yaşam alanı sunabilir.

Ahşap kaplama

Evinizde seçtiğiniz dekora uygun ise, bir duvarınızı boydan boya ahşap paneller ile kaplayabilirsiniz. Evinizin genelinde metal yerine ahşap mobilyalar kullandıysanız bu duvar, evinize oldukça uyum sağlayacaktır.

Mutfak için renkli desenler

Mutfaklar genelde canlı renkleri daha kolay kaldıran alanlardır. Bu nedenle mutfağınızda boş olan duvarınıza yemek ve mutfak temasına uygun bir sticker yapıştırabilir ya da en sevdiğiniz meyvelerin çizimleri ile duvarınıza yer yer renk katabilirsiniz.

Okuma duvarı

Yatak odanızda, var ise çalışma veya okuma odanızda uygulayabileceğiniz farklı bir öneri de; yine bir duvarı eski gazete ya da kitap sayfaları ile kaplamak olabilir. Tabii ki bunun için kitaplarınızı parçalamanız gerekmiyor. Sevdiğiniz kitapların en sevdiğiniz bölümlerinin mümkünse eskitme görünümlü fotokopilerini alın ve tüm duvarınıza dilediğiniz gibi yayın. Bu duvar hem sizi anlatacak hem de oldukça ilgi çekici olacaktır.

Aynalı duvarlar

Evlerin olmazsa olmazı aynalar güzel birer dekorasyon aracı da olabilirler. Uygun olan duvarınıza büyük bir ayna asmak yerine, duvarın tamamını ayna ile kaplayabilir ya da desenli aynalar yapıştırabilirsiniz. Boydan boya kaplama seçeneği yatak odaları ya da var ise spor odaları için gayet uygundur. Fakat salonunuzdaki kocaman bir duvarınızı ayna ile kaplamaktansa, tercih ettiğiniz desenlerde kesilmiş aynalar ile hareketlendirmeniz daha uygun olacaktır.

Niş uygulaması

Niş; bir duvarın içinde bırakılan oyuktur. Özellikle salonlarda, hem görsel açıdan hem de işlevsel olarak oldukça kullanışlı olan niş, şık bir ışıklandırma ile evin havasını tamamen değiştirebilir. Eğer evinizin duvarında böyle büyük bir değişim yapamıyorsanız, yakın bir etkiyi dekoratif raflar ile de elde edebilirsiniz.

Fotoğraf ve resim ile hayat verme

Boş duvarlar için yaygın olarak tercih edilen bir yöntem de fotoğraf veya resim asmaktır. Kimi zaman küçük çerçevelerin asimetrik ya da simetrik asılması ile, kimi zaman da büyük boy bir fotoğraf ya da resim asarak duvarlar yaşam bulur. Bir başka seçenek ise; tercih edilen bir görsel ile duvarı boydan boya kaplamaktır. Dev bir resim ya da fotoğraf, dekorasyona uygun seçildiğinde etkileyici bir görüntü elde etmenizi sağlayabilir.

Tuğla paneller

Yine sıkça tercih edilen duvar dekorasyonu çeşitlerinden biri de tuğla panellerdir. Değişik formlarda ve farklı renklerde uygulanabilen bu tuğla paneller, evinizin dokusuna uygun olduğu takdirde, oldukça şık bir görüntü elde etmenizi sağlar.

Boydan boya kitaplık

Özellikle salonlarda, boş kalan bir duvara boydan boya kitaplık yaptırarak hem kitaplarınızı ya da biblolarınızı koyabilir hem de dekoratif bir görüntü elde edebilirsiniz. Evinizde hakim olan materyal ve renklere uygun bir kitaplık, dekorasyon için tamamlayıcı nitelik taşıyacaktır.

image_print