Ejder Meyvesi Nedir ve Nasıl Yenir?

Farklı görünüşü, kivi ve limon karışımı tadı ile farklı bir lezzet olan ejder meyvesini nasıl seçeceğinizi ve tüketeceğinizi öğrenmek için bu bilgilere ihtiyacınız var. Asıl adı pitaya olan ejder meyvesi CarrefourSA reyonlarında yer aldıktan sonra çok sevildi. Peki siz hala onunla tanışmadınız mı?

Pitaya olarak da bilinen ejder meyvesi, Meksika, Orta ve Güney Amerika, Endonezya, Vietnam ve Malezya gibi ülkelerde yetişmektedir. Kaktüsgiller ailesinin bir üyesi olan ejder meyvesi, farklı görüntüsü ile en dikkat çeken tropikal bir meyve. C vitamini deposu olan ejder meyvesi, güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Sert gibi görünse de ejder meyvesinin yumuşak ve kolay soyulan bir kabuğu vardır.

Bu meyve hakkında ilginç bir şey duymak isterseniz şunu söyleyebiliriz; ejder meyvesinin ağacı, sadece geceleri çiçek açmaktadır.

Ejder meyvesinin faydaları

Ejder meyvesinin düşük kalorili ve lifli yapıda olması onun diyet listelerinde popüler olmasını sağlamaktadır. Lif ve mineral yönünden zengin ejder meyvesi, potasyum, kalsiyum, magnezyum ve yüksek oranda C vitamini içermektedir. Yüksek kalsiyum kaynağı olması nedeniyle, kemiklerin güçlenmesinde etkilidir. Ejder meyvesi vücudun nem dengesini kontrol altında tutmaktadır. Özellikle mevsim değişimlerinde ejder meyvesi yiyerek genel vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ejder meyvesi nasıl yenir?

Oval biçimde, pembe renkli ve kalın bir kabuğu olan ejder meyvesini, muz gibi kolay bir şekilde soyarak çekirdekleriyle birlikte yiyebilirsiniz. Ejder meyvesinin çekirdekleri, kivide olduğu gibi küçük siyah tanecikler halindedir. Meyvenin kavun ile kivi karışımı bir tadı vardır. Farklı bir deneyim için ikiye bölünmüş ejder meyvesini kaşık kaşık yemeyi de deneyebilirsiniz.

Tayvan mutfağında, pirinç yerine ejder meyvesi de kullanılmaktadır.

Ejder meyvesi nasıl muhafaza edilir?

Ejder meyvesinin 7 ºC’de %80 – %90 nem oranına sahip bir ortamda muhafaza edilmesi önerilmektedir.

CarrefourSA meyve reyonlarında tropikal meyveler arasında ejder meyvesi bulabilirsiniz.

image_print