Ek Gıdayı Reddeden Bebekler için Çözümler

Ek gıda reddi, bir yaşını geçen çoğu bebekte görülebilen bir durumdur. Bebeklerin ek gıdayı reddetmesi karşısında birkaç küçük değişiklik yapılarak yeniden katı gıda yemesini sağlayabilirsiniz.

İşte, 12-24 aylık bebeği ek gıdaya alıştırma adına yapılabilecekler;

Ağız hareketlerinin gelişmesi için destek olun
Bebeğiniz ağız hareketlerini iyi kontrol ettiği zaman katı gıdaları daha kolay yiyebilir. Bunu desteklemek için bebeğinizin dişlerini ve dilini yumuşak hareketlerle fırçalayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz dili hareket ettikçe ağzında hareket koordinasyonunu sağlayabilecektir.

Diş çıkarma döneminde özel menüler hazırlayın
Bu dönemlerde bebeğiniz diş çıkarıyor ve bundan sebep huzursuz, hassas olabilir. Diş etleri hassas olduğundan bu döneme özel daha kolay öğütebileceği ek gıdalar hazırlayabilirsiniz. Kaşıkla beslenmek canını acıtıyorsa; suluk ile besleyebilir, diş etlerine iyi gelmesi için ona çok soğuk olmayan, serin sebzeler vererek kontrollü bir şekilde kendisinin yemesine izin verebilirsiniz.

Kendi kendine yemesine izin verin
Bir yaşındaki bebeğiniz, sorumluluk duygusu ile artık birçok şeyi kendi başına yapmak isteyebilir. Yemek yedirmenizi istemediği zaman ısrar etmeden; gözetiminizde olacak şekilde kendi yemesine izin verebilirsiniz. Böylece kendi başına bir şeyler başarma çabası ile yemeğini keyifle yiyecektir.

Öğünlerin dışına çıkmayın
Bebeğiniz öğününde ek gıda yemeği reddettiyse, başka bir zaman bebek kurabiyesi gibi atıştırmalıklar vererek karnını doyurmasına izin vermeyin. Anne sütü ve ek gıda gibi öğünlerinden yararlanabilmesi için rutinlerin dışına çıkmamanızı; ana ve ara öğünlerde bebeğinizin beslenmesini öneririz.

Yemekleri farklı sunmayı deneyin
Bebeğiniz yeni bir besini yemeği reddettiyse veya önceden yediği bir besini artık yemek istemiyorsa; ona ilgi çekici renkli tabaklar hazırlamayı deneyebilirsiniz. Görsel olarak onu etkileyici olan besinler; yemesi için ilgisini çekebilir.

Bebeğinizin beslenmesiyle ilgili aklınıza takılan tüm soruları doktorunuza danışmanızı öneririz.

image_print