Soğuk Algınlığına Karşı Ekinezya

Ekinezya (Echinacea purpurea), Papatyagiller ailesine ait kökeni Kuzey Amerika kıtasına dayanan bir bitki çeşididir. Geleneksel Kızılderili tıbbında Ekinezya yara, enfeksiyon, böcek ısırmaları ve yılan sokmalarını iyileştirmede antibiyotik olarak kullanılıyordu.

Soğuk kış günlerinde üşütüp hasta olabiliyor, grip ve soğuk algınlığına yakalanabiliyoruz. Bu durumda her zaman ilaç takviyesi almak yerine bağışıklık sistemimizi koruyup, vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttıran bitkilere ve besinlere yönelmekte fayda var.

Bu anlamda Ekinezya soğuk algınlığının önlenmesinde akla ilk gelen bitkilerden biri. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini artırıp, kendi başına bir antibiyotik işlevi gören bu şifalı bitkiyi bağışıklık sistemini güçlendiren doğal besinleri evinizden eksik etmeyin.

Ekinezya Bitkisinin İçeriğinde Neler Var?

Ekinezyanın içinde iki önemli etken madde var. Bağışıklık güçlendirici antikorların oluşmasına yardımcı olan polisakkaritler ile doğal bir kalkan işlevi gören alkilamitler içeriyor. Bunların yanı sıra A, B2, C ve E vitaminleri ve çeşitli mineraller bakımından da zengin olan ekinezya, özellikle içerdiği polisakkaritler nedeniyle bağışıklık sistemi üzerinde oldukça güçlü etkilere sahiptir.

Ekinezya’nın Faydaları Nelerdir?

  • Antibakteriyel ve antiviral etkisi sayesinde nezle, grip farenjit gibi viral yollu, sinüzit, bronşit ve anjin gibi bakteriyel solunum yolu hastalıklarına karşı korur.
  • Hastalıkları hem önler, hem de tedavi edilmesine fayda sağlar.
  • Herhangi bir enfeksiyon söz konusu olduğunda, enflamasyonu yatıştırıp bağışıklığı kuvvetlendirir.
  • Cilt enfeksiyonlarına iyi geldiği gibi mantar ve sistit problemlerini yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Ekinezya Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Papatyaya alerjisi olanların da kullanması önerilmez.
  • Ekinezya’nın kısa süreli kürler halinde kullanılıp ara verilmesi sonra tekrar kür olarak kullanılması önerilmekte.
  • Ekinezya çayı, günde 2-3 fincan olacak şekilde içilebilir. Ancak 10 günden fazla üst üste tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  • Bağışıklık sisteminin baskılanmasını gerektiren bir rahatsızlığınız varsa ekinezya kullanılmamalıdır.
  • Hamilelikte kullanılması tavsiye edilmez.

Ekinezya Çayı Tarifi

Bir tutam kurutulmuş ekinezya bitkisi bir su bardağı kadar kaynamış suyun içerisine ilave edilir. 10 dakika kadar ağzı kapalı şekilde demlendikten sonra süzülerek tüketilebilir.

Özellikle soğuk algınlığı, grip, sinüzit gibi rahatsızlıklara karşı daha etkili bir ekinezya çayı için 1 tutam ekinezya, 2 dilim taze zencefil, 1kabuk tarçın karıştırılarak 3-4 su bardağı kaynamış suda da demlenir. Bu karışım cam bir demlikte kaynatıldıktan sonra, en fazla 3-4 dakika demlenmelidir. Süzüldükten sonra çayın içerisine bir iki dilim damla limon veya bir çay kaşığı bal ilave edilerek tüketilebilir.

Ekinezya çayını günde 2-3 fincan olacak şekilde içilebilir ve 10 günden fazla üst üste tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Kış hastalıklarına karşı tam bir şifa kaynağı olan Ekinezya’yı mutfağınızdan eksik etmeyin. Sağlığınız için arada bir de olsa çayını içip tazelenin.

Ekinezya başta olmak üzere birçok bitki ve bitki çaylarını CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz. Sağlıklı yaşama dair pratik bilgiler ve öneriler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print