Ekşi Maya Nasıl Yapılır? Maya Çeşitleri Nelerdir?

Son yıllarda oldukça sık duyduğumuz ekşi mayalı ekmekleri sizde evde yapmak istiyor ancak ekşi mayanız olmadığı için yapamıyorsanız işte size ev yapımı ekşi maya tarifi…

Ekşi maya son yılların popüler malzemelerinden biri olduğu kesin. Ekşi maya ile yapılan ekmekler ve hamur işleri hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Bununla birlikte ekşi mayalı ürünler besleyicilik özelliğiyle de öne çıkıyor. Uzun saatler boyunca tok tutan ekşi mayalı gıdalar, artık ülkemizde de fazlasıyla tercih ediliyor. Ekşi maya nedir ve nasıl yapılır diye merak ediyorsanız gelin detayları hep birlikte inceleyelim.

Ekşi Maya Nedir?

Ekşi mayanın, üzüm kabuğunda bulunan bir maya türünden geldiğini söyleyebiliriz. Üzümde yer alan ve tomurcuklanan mayalar, ekşidikten sonra aktif bir hale dönüşüyor. Ekşi maya hazırlayabilmeniz için temel olarak dört farklı malzemeye ihtiyaç duyarsınız. Bunlar; su, cam kavanoz, kabuklu üzümler ve undur.

Ekşi Maya Nasıl Yapılır?

Ekşi mayayı kolay bir şekilde elde edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak bir avuç yaş üzümü küçük küçük doğrayın. Doğradığınız üzüm parçalarını bir kavanoza aktarın. Üstüne iki yüz gram unu ve iki yüz ml suyu ekleyin. Kavanozun üstünü bir bezle örttükten sonra ılık bir ortama alın. Bu sürede mayanız fermente olacaktır. Cam bir kavanozu iyice temizleyin. Süre bitince karışımın fermente olduğunu üzerindeki kabarcıklardan anlayabilirsiniz. Mayanızın içinden üzüm parçalarını bir tahta kaşıkla alın. Mayanın yarısını da aynı şekilde ayırın. Yerine ise aldığınız kadar su ve unu ilave edin. Dört yüz gram mayanız varsa bunun yarısını eksiltmeniz gerekiyor. Sonrasında kavanozun içine yüzer gram un ve suyu ekleyip, tekrar dört yüz gram olmasını sağlayın. Bu şekilde mayanızı beslemiş oluyorsunuz.

Aynı işlemi her gün aynı saatlerde yapmaya özen gösterin.  Yaklaşık 10 günün sonunda mayanız hazır olacak. Ekşi mayanızı hemen kullanmayacaksanız, buzdolabınızda tutup üç dört günde bir maya beslemeyi tekrarlayabilirsiniz. Aksi halde mayanız bitecektir.

Ekşi Maya Nerelerde Kullanılır?

Genellikle ekmek yapmak için kullanılan ekşi mayada, birçok faydalı besin maddesi bulunur. Bu nedenle ekşi maya, günümüzde artık pek çok tarifte yer alıyor. Mineral ve vitamin bakımından zengin olan ekşi maya ile başta klasik ekşi mayalı ekmek olmak üzere, poğaça, çavdar ekmeği, mısır ekmeği, zeytinli ekmek, çekirdekli ekmek, domatesli ekmek, tam buğday unlu ekmek hazırlayabilirsiniz.

Kaç Farklı Maya Çeşidi Vardır?

Maya, üretildiği ilk aşamada sıvı halde bulunur. Sonrasında fiziksel bazı işlemlerden geçer ve çeşitlere ayrılır. Maya çeşitleri arasında;

Yaş Maya:

Pres maya olarak da bilinen yaş maya, üretilip çoğaltıldıktan sonra, yapısındaki organik atık maddeler arındırılır. Böylece yaş maya konsantre edilmiş bir şekilde ortaya çıkar.

Aktif Kuru Maya:

Pres mayanın daha uzun süre dayanabilmesi için yapısındaki su oranı azaltılır. Sonrasında maya, iri taneler haline dönüştürülür ve paketlenir.

Instant Maya:

Bu maya türü kolay bir şekilde çözünür. Kurutma teknolojisiyle üretildiği için, yapısındaki su oranı yalnızca yüzde beş kadardır. Kullanımı pratik olan Instant mayalar, kabartma tozu gibi direkt olarak unun üzerine ilave edilir.

Ekşi Maya:

Ekşi mayalar, geleneksel yöntemlerle elde edilen maya türleridir. Endüstriyel olarak kontrollü bir şekilde üretilir ve paketlenir. Raf ömrünün uzun olmasından dolayı, kolay kolay bozulmaz ve enfekte riski bulundurmaz.

Hamur Mayalamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Hamur mayalamak zor gibi gözükse de bazı püf noktalar sayesinde işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bunlar;

· Mayalama yapmak için kullanacağınız unun bayat olmamasına dikkat edin.
· Unu kullanmadan önce mutlaka eleyin.
· Hamurunuz pürüzsüz bir kıvam alana kadar yoğurma yapın.
· Hamuru yoğurduktan sonra üst kısımlarının kurumaması için hafif ıslak bir bezle veya streç film ile hamurun üstünü kapatın.
· İlk mayalama işleminin ardından hamura şekil verip, üstünü kapatın ve dinlendirin.
· Pişirme yapmak için fırını önceden ısıtmaya özen gösterin.

Mayalı Hamur ile Neler Yapılır?

Mayalı hamurunuzla istediğiniz her türlü hamur işini hazırlayabilirsiniz. Pişi, tatlı ya da tuzlu lokma, ekmek, pide, pizza, çörek veya poğaça gibi bütün hamur işlerinizi mayalı hamurla kısa süre içinde hazırlayabilirsiniz.

Siz de hamur mayalamak ve evde kendi ekmeğinizi, poğaçanızı, pizzanızı yapmak istiyorsanız ihtiyacınız olan hazır maya çeşitlerini ve gerekli olan tüm malzemeleri CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print