Emziren Annelerin En Sık Sorduğu 15 Soru

Doğumla birlikte yeni bir hayata başlayan annelerin emzirme hakkında en çok merak ettiği soruların cevapları bu yazımızda.

Emzirme, annelerin en çok heyecanlandıkları, aynı zamanda en deneyimsiz oldukları süreçlerden biri. Bu dönemde emzirme sayesinde anne ve bebek arasında duygusal bir bağ oluşur, anne daha önce hiç tatmadığı duyguları yaşar. Üstelik günümüzde; bebeklerin doğdukları andan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü almaları, su dahil hiçbir ek besin almamaları ve annelerin 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmeleri öneriliyor. İşte bu kadar önemli bir süreçte annelerin zihninde birçok soru dolaşıyor. Peki annelerin emzirme konusunda en sık sorduğu sorular neler? İşte o sorular ve cevapları…

Sütüm yeterli mi?
Çevrenizdeki kişiler yeni doğan bebeğinizi 3-4 gün arayla gördüğünde “bebek de zayıflamış, sütün yetmiyor mu?” diyorsa aldırış etmeyin. Çünkü her bebek doğumdan sonraki 3-4 gün içinde kilo kaybedebilir. Anne sütü ile beslenen bebeğin ayda en az 500-600 gram kilo alması gerekir. Eğer bebeğin bezi günde 5-6 kez dolu bir şekilde ıslanıyorsa bebeğiniz yeterli kilo alıyor ve sütünüz yetiyor demektir. Sabırla bekleyin.

Yediklerim sütün tadını değiştirir mi?
Değiştirir. Bunu anlamak için bebeğinizi gözlemleyebilirsiniz. Bebeğiniz kimi zaman iştahla emiyor, kimi zaman da emmeyi reddediyorsa işte o zaman bebeğinizin, yediğiniz bir şeyin tadını beğenmediğini anlayabilirsiniz.

Bebeğim emdikten sonra kaka yapıyor, normal mi?
Her bebek emzirme sonrası kaka yapabilir ve bu bir ishal belirtisi değildir. Hazmı çok kolay anne sütü bebeğin ishal olmasına neden olmaz. Bebeğinizin kakasında kan gibi anormallikler gördüğünüzde doktora başvurabilirsiniz.

Ağız sütü nedir?
Ağız sütü, doğumdan itibaren ilk 4-5 gün gelen anne sütüdür. Protein, vitamin ve mineral yönünden çok zengindir, bebeğinizi hastalıklardan korur. Tıpta adı kolostrum olan ağız sütü sarı renkte ve koyu kıvamlıdır.

Sütümün kalitesini nasıl artırabilirim?
Beslenme alışkanlıklarınız ve sıvı alımınız sütünüzün kalitesini etkiler. Yeşil sebzeler, kalsiyum zengini besinler beslenme programınızda mutlaka olmalıdır. Ceviz, badem, fındık, et, meyve gibi besinlere alışık değilseniz artık buna alışsanız iyi olur. Çünkü anne sütünün kalitesi ve bebeğinizin sağlıklı gelişimi için bunlar önemli bir yere sahiptir. Ayrıca anne sütünü artırmak için bol su içmeyi ihmal etmemelisiniz.

Bebeğimi ne sıklıkta emzirmeliyim?
Bebek istedikçe, en fazla 2 saat aralıklarla, gece gündüz, ağlamasını beklemeden emzirilmelidir.

Bebeğimi ne kadar süre emzirmeliyim?
Bebek her memeyi ortalama 15 dakika emmelidir. Bu süreyi kısa tutarsanız, bebeğiniz emzirmenin sonuna doğru salgılanan süt yağından faydalanamaz. İlk günlerde bebeğiniz emmeyi yeni öğrendiği için ve çabuk yorulabileceği için emme süresi kısa olabilir. Bebeğinizi emmeye teşvik ederek süreyi ortalamalara yükseltebilirsiniz.

Sütümü nasıl sağabilirim ve nasıl saklayabilirim?
Ellerinizi temizledikten sonra tek kullanımlık süt saklama poşetinizi hazırlayın. Rahat bir şekilde oturun ve parmak uçlarınızı kullanarak memeye dıştan içe, meme başının etrafındaki kahverengi bölgeye doğru masaj yapın. Bu aşamada ılık bir havlu kullanırsanız süt daha kolay akacaktır. Memenizi başparmağınız üstte, diğer parmaklarınız ise altta kalacak şekilde tutun ve sağma işlemini dıştan uca doğru yapın. Anne sütünü sağmanın bir diğer yolu ise süt sağma makinesi kullanmaktır. Ellerinizi steril hale getirdikten sonra süt sağma makinesinin talimatlarına uygun şekilde birkaç dakika içinde bebeğiniz için süt sağabilirsiniz. Sağmış olduğunuz sütünüzü oda ısısında 3 saat, buzdolabında 72 saat, derin dondurucuda 3-6 ay sağlıklı bir şekilde saklayabilirsiniz.

Sağdığım sütü bebeğime nasıl vermeliyim?
Dondurulmuş olarak muhafaza ettiğiniz anne sütünü benmari yöntemi kullanarak çözdürebilirsiniz. Süt saklama poşetindeki sütü ılık su dolu bir kabın içinde bekleterek, bebeğinizin içebileceği ısıya getirdikten sonra kaşık veya biberon ile içmesini sağlayabilirsiniz.

Meme ucu bakımını nasıl yapmalıyım?
Eğer her gün banyo yapmıyorsanız, günde bir defa meme ucunu yıkamalısınız. Meme ucunda, emzirirken size acı verebilecek çatlakların oluşmasını önlemek için yanlış emme pozisyonlarından kaçınmalı ve meme ucunu çok sık yıkamamalısınız. Meme ucu bakımında bebeğinizin sağlığına zarar vermeyecek özel bakım kremlerini kullanabilirsiniz.

Stres sütümün kalitesini etkiler mi?
Annenin duygusal durumu sütün miktarını etkileyebilir. Örneğin annedeki stres, kaygı, ağrı anne sütünün azalmasına neden olabilir, bunun tam tersi olarak sevgi, huzur, güven, olumlu düşünceler sütü artırabilir.

Sigara anne sütüne geçer mi?
Kesinlikle evet. Sigara da bulunan tüm zararlı maddeler süte geçer. Anneler hamilelik döneminde olduğu gibi emzirirken de sigara ve sigara dumanında uzak olmalıdır.

Doğru emzirme pozisyonu nasıl olmalı?
Öncelikle rahat oturun ve sırtınızı bir yastıkla destekleyin. Bebeğinizi kucağınıza alın, kendinize yakın tutun. Bebeğinizi rahat tutabilmek ve yorulmamak için kolunuzun altına yastık koyun. Başını gövdesine göre yüksekte tutun. Bebeğiniz ağlıyorsa sakinleştirin. Ağlarken onu emmeye zorlamayın. Yumuşak bir ses tonuyla bebeğinize yaklaşın ve meme ucu ile bebeğe dokunun. Bebeğinizin memenin kahverengi kısmını tamamen kavramasını bekleyin. Sadece meme ucunu emmeye çalışırsa bu durumu düzeltin. Çünkü bu durum hem canınızın yanmasına hem de meme ucunda çatlak oluşumuna neden olabilir.

Bebeğimi yatarak emzirebilir miyim?
Yatarak emzirme, uyumanıza ve bebeğinizin boğulma tehlikesi geçirmesine neden olabileceği için bebeğinizi yatarak emzirmemelisiniz.

İkiz bebeklerimi aynı anda emzirebilir miyim?
Evet. Bu, ikiz bebeklerde en verimli emzirme şeklidir. Bir sonraki ilk süt ve son sütü aynı miktarda almaları için farklı memelerde emmelerine izin verebilirsiniz.

Annelik hazırlıklarında, hamilelik döneminde ihtiyacınız olanlar, bebeğiniz için tüm giyim ve aksesuar ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Hamilelikte beslenme konusunda dikkat etmeniz gerekenler, faydalı anne-çocuk bilgileri, emziren annelerin en sık sorduğu sorular ve daha fazlası için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print