Enginarın Faydaları

Mevsiminin taptaze enginarları toplanmaya başladı. Antioksidan özelliğiyle bahar detoksu listelerinin, düşük kalori ve yağ oranıyla diyet menülerinin olmazsa olmazı enginarı mevsiminde bol bol tüketin.

Şimdi tam da enginar zamanı. Mart ayının ortalarında kendini göstermeye başlayan enginar, Nisan ayının da gelmesiyle sebze reyonlarında baş köşede yerini alıyor. Yaz başlarına kadar süren bu lezzet ve vitamin deposuna sofralarınızda mutlaka yer verin. Çocukların gelişiminde, Alzheimer hastalığının önlenmesinde, hücrelerin korunmasında etkili enginar, çoğunlukla zeytinyağlı pişirilse de kimi zaman çiğ olarak da tüketilebilmektedir.

Enginar Türkiye’de Bursa, Yalova, İzmir, Sakarya ve Adana çevresinde yetiştirilen faydalı bir sebze. Enginar, antioksidan özelliğiyle bahar detoksu listelerinde, düşük kalori ve yağ oranıyla diyet menülerinde mutlaka olmalı. Bir öğünde yenen enginarla günlük C vitamini ihtiyacının %20’si karşılanabildiği düşünülürse, bağışıklığın güçlenmesinde ve hastalıklara kaşı korunmada enginar çok etkili bir antioksidandır.

Enginardaki vitamin ve mineraller

Enginarda yüksek oranda K ve C vitaminleri vardır. Mevsiminde düzenli olarak tüketildiğinde kalsiyum, çinko, potasyum, demir, fosfor, magnezyum zengini bir besin kaynağı olan enginar vücudun lif ihtiyacını gidermede bir numaradır.

Enginar denince akla ilk gelen karaciğer sağlığı olsa da beyin, kemik, cilt üzerinde de bilinmesi gereken önemli faydaları vardır. Tüm bunlara sırasıyla bakmak gerekirse;

 • Antioksidan özellikli besinler kolesterol seviyesinin düzene girmesinde faydalıdır. Bu bakımdan kolesterolün dengede kalması için enginarın düzenli olarak tüketilmesi gerekir.
 • Antioksidan özelliği, yüksek kolesterol ile kendini gösteren kalp ve damar hastalıklarının önlenmesinde de etkilidir. Düzenli seyreden bir kolesterol seviyesi, karaciğerin yorulmaması ve sağlıklı kalması anlamına da gelmektedir.
 • Taze enginar yaprakları idrar söktürücü olduğu için çiğ olarak yenebilmektedir.
 • C vitamininin hastalıklardan koruduğu herkes tarafından bilinir. Enginar da yüksek C vitamini deposuyla bağışıklığın güçlenmesinde ve hastalıklardan korunmada etkili bir besindir.
 • Enginardaki B6 zenginliği hücrelerin korunmasında etkilidir.
 • Demir deposu olmasıyla kansızlık gibi demir eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan koruyucudur ve demir eksikliğini ortadan kaldırır.
 • Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltır.
 • Kemik sağlığını korur ve osteoporoz nedeniyle görülebilen kemik dejenerasyonlarının önüne geçer.

Enginar kürleri ile elde edilen faydalar

Enginar tüketerek yukarıdaki faydaların yanında enginar suyu, bazı sağlık sorunlarında büyük bir yardımcıdır. Örneğin enginar suyu mantar ve egzama gibi cilt hastalıklarının alternatif tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bilinmelidir ki sağlık sorunlarını sadece besinlerle gidermeye çalışmak doğru bir yaklaşım değildir. Öncelikle doktor kontrolünde olmak, sonrasında doktor onayı alınarak alternatif tedavileri uygulamak gerekir. Eğer aşağıdaki sağlık sorunlarından biri sizde varsa, uygulamadan önce doktorunuza başvurun.

 • Enginar suyu kabızlığı giderir ve idrar söktürücüdür. İshal durumlarında enginar, sağlık sorunlarına neden olabileceği için bu gibi durumlarda idrar söktürücü olarak tercih edilmemelidir.
 • Enginar suyu kanser riskini azaltır.
 • Enginar suyu metabolizmayı sağlıklı tutar.
 • Çiğ olarak yenen enginar yaprağı böbrek sağlığını korur.
 • Enginar yaprakları kan şekerini düşürür. Düşük kan şekeri yaşayan kişiler enginar tüketiminde temkinli olmalıdır.

Yemek masalarınızın sağlıklı ve nefis yemek tarifleri için sitemizi takip etmeye devam edin.

image_print