Eski Kazaklarınızı Nasıl Değerlendirebilirsiniz?

Gardırobunuzda giymek istemediğiniz eski veya artık üzerinize olmayan bir kazağınız varsa onu farklı şekillerde kullanabileceğiniz aksesuarlara çevirebilirsiniz. Üstelik bunu hem kendiniz hem de çocuklarınız için yapabilirsiniz.

El becerilerinizi kullanarak farklı şekillerde aksesuarlar hazırlayabilmeniz için ihtiyacınız olan bir kaç basit malzeme ile hayallerinizin ötesinde yenilikler yaratabilirsiniz. Eğer siz de eski kazaklarınızı atmıyorsanız, bir kazaktan en az 3 adet aksesuarın nasıl çıkarılabileceğini öğrenmek mutlaka çok hoşunuza gidecektir.

Kazaktan Aksesuar Yapmak İçin Malzemeler

  • Kullanılmayan eski bir kazak
  • Çizgi sabunu
  • Makas
  • İnce dikiş ipi
  • Bir parça kalın yün ipi
  • Çuvaldız
  • Keçeli kalem

Eski Kazaktan Eldiven Yapımı

Toplam 4 adet ve karşılıklı iki taraflı olacak şekilde, kullanılacak el ölçüsünü de dikkate alarak eldiven şeklini çizgi sabunu ile kazağın alt bölümünde yer alan kısma çizin. Sabunla belirlediğiniz çizgilerin üzerinden keçeli kalem ile geçin. Belirginleştiğiniz çizgilerin üzerine gelecek şekilde eldiven için kullanacağınız parçaları ayrı ayrı kesin. Her bir eldiven için kestiğiniz parçaları tersinden ve birbirine karşılıklı gelecek şekilde yün ipiyle dikin. Kış aylarında ellerinizi ısıtacak eldivenleriniz hazır. Bu eldivenlerden çocuklarınız ya da eşiniz için de hazırlayabilirsiniz.

Eski Kazaktan Atkı Yapımı

Kazağın kalan kısmı ile sizi kış boyu sıcacık tutacak atkı yapmaya ne dersiniz? Öncelikle eldiven için kestiğimiz kısmı çıkarıp düzgün bir parça elde etmek için videoda izlediğiniz gibi kazağın etek kısmını kesip çıkarın. Sonrasında kazağın yaka kısmındaki lastik bölümünü kesip çıkarın ve kollarını kesin. Kazağın kolları ve yaka kısmını kestikten sonra kalan kısımlarını dikiş ipi ile birbirine karşılıklı gelecek şekilde dikin. İşte bu kadar basit bir şekilde atkı hazır.

Eski Kazaktan Tozluk Yapımı

Kestiğiniz kolların üst kısmından alacağınız küçük bir bölümü ters çevirdikten sonra, dikiş ipi ile çevirdiğiniz kısımlardan dikerek tozluğunuzun lastik kısmını oluşturmuş olursunuz. Böylelikle tozluğunuzu taktığınızda kayarak aşağı inmeyecektir. Hazırladığınız tozluğu kış aylarında kullanarak bacaklarınızı soğuktan koruyabilirsiniz.

Ev işlerinde hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler ve püf noktaları, tasarruf yapmanın yolları, pratik yemek tarifleri, anne – çocuk sağlığı, güzellik ve bakım tüyoları ve daha birçok öneri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print