Az, Orta, İyi… Et Pişirme Dereceleri Nelerdir?

Etinizin nasıl pişmesini arzu edersiniz? Az pişmiş, az orta pişmiş, orta pişmiş, orta iyi pişmiş, iyi pişmiş?

Et pişirme yöntemi, etin lezzetini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Tabii ki eti satın aldığınız yer ve etin marine edilmesi de oldukça önemli. Bilmelisiniz ki iyi et, kötü pişirme yöntemlerine maruz kaldığı zaman boşa harcanır. Doğru pişirme tekniğini uygularsanız, etin hem besleyicilik değeri artar hem de tadı harika bir hal alır. İşte, lezzetli etler pişirmeniz için bilmeniz gereken teknikler sizlerle!

Et Pişirme Dereceleri

Sağlıklı, yumuşak ve lezzetli bir et yemek için etin seçimi büyük önem arz eder. Yumuşak etin anahtarı pişirme derecesi ve etin dinlenmiş olmasıdır. Taze kesilen et hemen tüketilirse, ölüm katılığından dolayı sert bir yapıda olduğu anlaşılır. Bu nedenle taze etlerin en azından 1-2 gün boyunca dinlendirildikten sonra pişirilmesi gerekir. Aslında en ideali, maksimum 28 gün boyunca dinlenmiş et tüketmektir. Etin pişirme dereceleri damak zevkine göre değişir. Bunlar:

Az Pişmiş Et (Rare)

Et, yüksek ısıda kısa sürede mühürlenir. Her iki yüzü 1’er dakika boyunca pişirilir. Bu aşamada et bütün besin değerlerini korur.

Az Orta Pişmiş Et (Medium Rare) 

Her iki yüzü 2’şer dakika boyunca pişirilir. Et bu aşamada açık pembe renkte ve yumuşak bir kıvamdadır.

Orta Pişmiş Et (Medium) 

Mühürlenen etin orta ısıda her iki yüzü de 3’er dakika boyunca pişirilir.

Orta İyi Pişmiş Et (Medium Well) 

Mühürleme sonunda etin içi hafif ıslak kalacak şekilde her iki yüzü 4’er dakika boyunca pişirilir. Et pembeliğini kaybeder.

İyi Pişmiş Et (Well Done) 

Bu aşamada et tamamen öldürülmüş olur ve içindeki sıvılar tükenir. Her iki yüzü 5’er dakika boyunca pişirilir. İyi pişmiş et besleyicilik açısından pek önerilmez.

Et Pişirme Yöntemleri

Izgara

Genellikle kömür ve gaz alevleri olan bir ızgarada yapılan pişirme yöntemidir. Kömürü yakmaya başlarken, büyük miktarda alevlere neden olan yüksek derecede yanıcı malzemeler kullanılır. Bu alevlerin yanmasına izin verilmeli ve kömür gri bir renk haline gelmelidir. Bu durum her ne kadar gazdan daha uzun bir hazırlık süreci gerektirse de kömürün sıcaklığı et pişirmek için idealdir. Ev ortamında ızgara yapılan et, özel ızgara tavalarda da pişirilir. Et ızgaraya yerleştirilir ve sırayla her iki tarafı da pişirilir. Kömür veya gazdan çıkan alevler asla etle temas etmemeli ve az miktarda su serpilerek olası alevlenmeden kaçınılmalıdır.

Fırında Kızartma

Büyük et kesimlerinin fırında kızartma yapılarak pişirilmesi önerilir. Et bir rafa veya kızartma tavasına yerleştirilir, ardından istenen seviyeye kadar pişirilir. Bu işlem ortalama 350-425 derecelik ısılarda gerçekleşir.

Soteleme

Çok lezzetli yöntemlerden biri olan sote kavurma işlemi, küçük ve ince kesilmiş etler için uygundur. Yanmaz yapışmaz tava yardımıyla et, az yağlı şekilde sotelenir. Bu teknikte et sürekli karıştırılır ve bu nedenle besin değerlerinde azalma olmaz.

Haşlama

Gurme yöntemi olarak bilinmese de haşlama, sağlıklı et pişirme yöntemlerinden biridir. Bu yöntemde etin hem besin değerleri hem de lezzeti kaybolmaz. Bununla birlikte, haşlanan etin sindirimi de oldukça kolaydır.

Kızartma

Bir diğer yöntem ise kızartmadır. Et sıcak yağa atılır ve sabit bir ısıda pişirilir. İsteğe göre derin kızartma veya düşük ısıda kızartma işlemi yapılabilir.

Yavaş Ateşte Pişirme

Son yılların en popüler et pişirme yöntemleri arasında sayılan yavaş ateşte pişirme, özellikle restoranlarda sıklıkla tercih edilir. Bu teknikte ete sıvı ilave edilmez ya da çok az bir miktarda sıvı ilave edilir. Bu şekilde pişen etin lezzeti kaybolmaz.

Damak tadınıza göre et pişireceğiniz %100 yerli besi et çeşitlerinin en lezzetlisini CarrefourSA hipermarketlerinde bulabilirsiniz.