Evcil Hayvan Pasaportu Nasıl Alınır?

Yurt dışı seyahatlerinde evcil hayvanlarını da yanında götürmek isteyen kişilerin sevimli dostları için evcil hayvan pasaportu alması gerekir. Evcil kedi ya da köpekler belli sağlık prosedürlerinden geçtikten sonra Türk Veteriner Hekimler Birliği tarafından onaylı pasaportları ile sahiplerinin eşliğinde yurt dışına seyahat yapabilmektedir.

Evcil hayvan pasaportunun alınabilmesi için evcil hayvanın tüm aşılarının tam ve hayvanın sağlık karnesinin tüm sağlık kontrollerinin ve aşıların yapıldığına dair işlenmiş olması gerekir. Bu süreçte izlenmesi gereken yol şu şekilde olmalıdır:

  • 7 ayını doldurmuş olan evcil hayvanlar evcil hayvan pasaportu alabilmektedir. Çünkü aşılar ancak hayvan 7 aylık olana kadar tamamlanmaktadır.
  • Evcil hayvan sahibi, sevimli dostu ile yurt dışı seyahati planlıyorsa, onun tüm aşılarını yaptırmalı ve aşı bilgileri veteriner hekim tarafından eksiksiz olarak aşı karnesinde belirtilmelidir. Aşı karnesinde veteriner hekimin kaşe ve imzası olmalıdır.
  • Yurt dışı seyahati yapacak olan evcil hayvanın kuduz aşıları da aksatılmadan yaptırılmalıdır.
  • Yurt dışına çıkacak evcil hayvanın hamile olmaması gerekmektedir.

Ankara’ya gönderilmesi gereken test

Evcil hayvan pasaportu için yapılması gerekenler burada kalmıyor. Evcil hayvanınızın kuduz antikor titrasyonu testi yapılması gerekiyor ve tüylü dostunuzun kan örneği; Avrupa Komisyonu tarafından yetkilendirilmiş olan Türkiye’deki tek laboratuvar Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilmektedir. Kuduz titrasyonu testi için evcil hayvanın kan almadan en az 1 ay önce kuduz aşısının yapılmış olması gerekiyor. Kan örneği; veteriner hekim tarafından evcil hayvanın diğer belgeleri ile birlikte soğuk zincir şartlarıyla Ankara’daki enstitüye gönderiliyor ve sonuçlar bekleniyor.

Kuduz titrasyonu testinin Avrupa Birliği ülkelerine seyahatten 3 ay önce, Uzak Doğu ülkelerine seyahatten 1 ay önce yapılması gerekiyor.

Kuduz titrasyon testinin yapılması için hangi belgeler gerekiyor?

Evcil hayvanınızın kuduz titrasyon testi yapılacaksa, kan örneğinin aşağıdaki belgelerle birlikte gönderilmesi gerekiyor:

  • Ankara Etlik Merkez Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne hitaben yazılacak dilekçe
  • Test ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu
  • Kedi ya da köpeğe ait mikroçip numarasının, aşı bilgilerinin ve tüm bilgilerin yer aldığı kimliğin sayfa sayfa fotokopileri
  • Yolculuktan 48 saat önce bulunduğunuz yerin belediyesinden aşı karnesini de yanınızda götürerek “menşe şehadetnamesi” almanız gerekiyor.
  • Yolculuktan 48 saat önce Tarım İl Müdürlüğü, Hayvan Sağlığı Şube Müdürlüğü’nden Veteriner Sağlık Sertifikası almalısınız. Bu belgeyi evcil hayvanınızın aşı karnesinin aslı ve fotokopisi, kuduz titrasyon test sonucu ve evcil hayvanınızı yanınızda götürerek alabilirsiniz.

Kuduz titrasyon testi, Avrupa Birliği standartlarında yapılması zorunlu ilan edilen bir uygulamadır. Hava, kara ve deniz yolu ile yapılacak tüm yurt dışı seyahatlerde bu prosedürlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Prosedür gereği yolculuklarda kabin ölçülerine uyumlu bir kedi ya da köpek taşıma çantası satın almayı da unutmayın. Taşıma çantası ile evcil hayvanınızın güvenli ve konforlu bir yolculuk yapacağından emin olabilirsiniz.

Yolculuk öncesinde evcil hayvanınızın güncel bilgilerle işlenmiş aşı karnesi, iç-dış parazit aşı bilgileri (seyahatten 15 gün önce yaptırılması gerekiyor), kuduz titrasyon test belgesi, belediyeden aldığınız menşe sehadetname, veteriner hekim imzalı sağlık sertifikasını yanınızda götürmeyi unutmayın.

Yolculuk sırasında evcil hayvanınızın ihtiyacı olan kedi maması, köpek maması, kedi taşıma çantası, kedi oyuncağı gibi petshop ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print