Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Çocuğunuza Katacağı 4 Şey

Bir köpekle oynamak ya da bir kediyi beslemek keyifli olmasının yanında çocuklarınız için birçok fayda da sağlayabilir. Çocuğunuzun gelişiminde şüphesiz büyük katkıları olan evcil hayvanınızın dostluğunun bakın ne gibi etkileri var.

Evcil hayvanlar sorumluluğu öğretirler

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Çocuğunuza Katacağı 4 Şey 2Evcil bir hayvan sahibi olan bir çocuk belki kendinin sorumluluğunu bile henüz almamışken, o hayvanın sorumluluğunu alır. Çocuklar için ilk sorumluluğun en güzel şekildir bir hayvana bakmak. Çocuğunun sorumluluk bilincini geliştirmek isteyen bir aile genellikle ona öncelikle bakıp besleyebileceği bir balık alabilir. Çünkü kedi, köpek gibi evcil hayvanlar daha ciddi sorumluluklar ister. Çocuk bu sorumluluğu bilinçli olarak tercih etmelidir. Başka bir canlının hayatından sorumlu olmak bir çocuğun disiplin, sabır ve vicdan açısından gelişimini sağlar.

Disiplinli olmayı sağlarlar

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Çocuğunuza Katacağı 4 Şey 3

Bir çocuk için köpeğini gezmeye çıkarmak, tavşanına havuç yedirmek ya da kedisiyle oyun oynamak onun için televizyon programlarından ve video oyunlarından bir süre olsun uzaklaşmak demek olabilir. Kendini televizyon ve oyuna kaptıran birçok çocuğun derslerine ve ödevlerine yoğunlaşmakta zorlandığı yadsınamaz bir gerçektir. Dolaylı da olsa evcil bir hayvan sorumluluğu çocuğun derslerinde ve ödevlerinde daha disiplinli ve başarılı olmasında katkı sağlayabilir.

Hayata alıştırırlar

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Çocuğunuza Katacağı 4 Şey 4

Evcil bir hayvan beslemek ve ona ailede bir yer açmak çocuğun hayat şartlarıyla karşılaşmasına aracı olabilir. Örneğin eve yeni gelen bir hayvan anne ve babanın da ilgisini otomatik olarak çeker, tıpkı bir kardeş gibi. Bir kardeşi olacak çocuk böylelikle yüzleşmesi gerekenleri ilk adımda anlayabilir. Ayrıca veteriner ziyaretleri çocuğa sağlık durumlarıyla ve hastalıklarla nasıl başa çıkacağını öğrenmesinde katkı sağlar.

Yalnızlık hissini engellerler

Evcil Hayvan Sahibi Olmanın Çocuğunuza Katacağı 4 Şey 5Çocuğunuzun sorumluluğunda olsun olmasın evinizde beslediğiniz bir hayvanınız varsa çocuğunuz mutlaka onunla sevgi dolu bir arkadaşlık kuracaktır. Çocuğunuza hayvan sevgisini aşıladıktan sonra onun evdeki hayvanınızla sonsuz bir dostluk geliştireceğine güveniniz tam olsun. Sonuçta evcil hayvanlar hiç büyümeyen çocuklarımızdır. Ve birbirlerine akran sayılabilecek çocuğunuzla evcil dostunuz arasında kimsenin anlayamayacağı derin bir dostluk oluşur. Ve her ne olursa olsun çocuğunuz artık kendini yalnız hissetmez.

Evcil hayvan bakımında ihtiyacınız olan bilgileri ve akılınıza takılan tüm soruların cevaplarını bloğumuzdan takip edebilirsiniz.

Kedi ve köpekleriniz için en kaliteli temizlik ürünlerini, en doğru kuru ve yaş mamayı CarrefourSA marketlerinin pet shop ürün reyonlarında bulabilirsiniz. Köpek maması, kedi maması ve evcil hayvanlar için aksesuar çeşitleri CarrefourSA’larda sizleri bekliyor.

image_print