Evcil Hayvan Sahiplenmek İsteyenler İçin 7 Faydalı Bilgi

Ev içinde ötüşüyle neşelendiren bir kuş, oyunlarıyla kendine çeken bir kedi ya da dostluğuyla ve itaatiyle kalbinizde yer edinen bir köpek… Bu gibi benzer sebeplerle içinizdeki hayvan sevgisi dolup taşıyorsa, belki de evcil hayvan sahibi olmanın zamanı gelmiştir.

Evcil hayvan sahiplenmek isteyenlerin karar aşamasında yaşam şartlarını gözden geçirmeleri gerekir. Kedi, köpek ya da kuş olsun, onun bakımı, ihtiyaçları için yeterli mekan, zaman ve bütçeye sahip olmanız önemlidir. Evcil hayvanınızın vazgeçilip terk edilebilecek ya da iadesi yapılabilecek bir eşya olmadığını bilmelisiniz ve hayatı boyunca onunla ilgilenmek temel prensibiniz olmalıdır.

Eğer besleyeceğiniz sevimli dostunuzun ne olması gerektiği konusunda karar veremiyorsanız, aşağıdaki 7 faydalı bilgi evcil hayvan sahiplenmek isteyenlere karar verme noktasında büyük fayda sağlayacaktır.

1. Sabır, zaman ve bütçeniz var mı?

Sabır, zaman ve bütçe gerektiren bu serüvene hazır mısınız? Özellikle kedi ya da köpek sahiplenecek kişilerin, evcil hayvanlarının düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmesi gerektiğini bilmeleri gerekir. Sahiplenmeden önce bakım masrafları, aşı masrafları, mama fiyatları, gerekli tüm pet shop malzemelerinin maliyeti gibi konularda önceden araştırma yapmak, aşağı yukarı bir bütçe planı yapmanızı sağlar. Kuş bakımında ise kuş cinsine göre kafes büyüklüğü, yem çeşitleri, kafes aksesuarları gibi konularda önceden araştırma yapmak yeterli olacaktır. Köpekler tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarılmayı ister. Kedilerin ise dışarı çıkarılma gibi bir ihtiyaçları yoktur, ancak tuvalet kabı ve sağlıklı bir kedi kumu kullanmaları gerekir. Kedi ve köpeklerin mamaları her gün aynı saatte verilmelidir. Kuşların ise yemleri düzenli olarak takip edilmeli, yemlik üzerinde biriken kumlar her gün temizlenmelidir. Kuş kafesleri bitlenmeye ve pirelenmeye karşı temiz tutulmalıdır.

2. İhtiyaçlarını öğrenin

Kişinin, sahipleneceği hayvanın yatkınlığı olabilecek hastalıklar hakkında bilgi sahibi olması da önemli bir konudur. Çünkü özellikle bazı kedi ve köpek cinslerinin ırklarına bağlı hastalıklara karşı yatkınlığı olabilir. Bu, normal olmakla birlikte takviye gıdalarla kontrol altına alınabilecek bir durumdur. Günlük hayatta bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler, hayvanlarında sağlık sorunlarıyla sık karşılaştıklarında bakımı daha fazla üstlenemeyerek onları terk edebiliyor. Eğer sahiplenmeyi düşündüğünüz evcil hayvanın ırkı ve genetik özellikleri hakkında detaylı bir araştırma yaparsanız, ileride ciddi sağlık sorunları gözlemlemez, birlikte keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Evcil hayvanınızı tanımanız, ona yapacağınız pet shop alışverişinde en doğru kararları verebilmenizi sağlar. Eğer muhabbet kuşu, papağan ya da farklı türde bir kuş sahipleniyorsanız, kuşun rahat hareket edebileceği büyüklükte, sağlıklı bir malzemeden üretilmiş, soyulmayan bir boya ile renklendirilmiş kafes tercih etmelisiniz. Kuşunuzun cinsine göre yem seçmeli, gerekirse takviye gıdalar konusunda veteriner hekimden görüş alınmalıdır.

3. Köpeğinizi tanıyın

Köpeğiniz için yapacağınız tüm alışverişlerde onun ırk özelliklerini göz önünde bulundurarak seçim yapmalısınız. Köpek maması seçiminde ise köpeğinizin hem ırk hem de yaşına uygun ürünler tercih etmelisiniz. Yavru köpeklerin tepeden tırnağa gelişimlerini destekleyici yavru köpek mamalarına, yetişkin köpeklerin yatkınlığı olabilecek hastalıklara karşı koruyan ve gelişimlerini kontrol altında tutan yetişkin köpek mamalarına, yaşlı köpeklerin ise enerji veren, sindirimi kolay, hastalıklarında destekleyici yaşlı köpek mamalarına ihtiyacı vardır. Bu nedenle de hem ırk hem de yaşa bağlı mama seçimi önemlidir. Köpek oyuncağı, köpek taşıma çantası ve yatağı, mama ve su kapları, köpek tasması çeşitleri gibi pet shop ürünlerinde köpeğinizin ırk ve yaş özellikleri dikkate alın.

4. Kedinizi tanıyın

Kediniz için mama seçimi yaparken onun yaş ve ırk özellikleri ön planda olmalıdır. Kedi ırklarındaki farklılıklar tüy özelliklerinde ve ağız yapısında görülür. Uzun tüylü kediler kendilerini temizlerken tüy yumakları yutabilirler ve bu tüyler onların ciddi sindirim sorunları yaşamalarına neden olabilir. İran kedilerinde sıkça karşılaşılan bu durumun önüne geçmek için tüy yumağı oluşumunu önleyen ve bu yumakların atılımını kolaylaştıran mamalar üretilmektedir. Sfenks gibi tüysüz kedilerin ise deri sağlıklarını koruyan bir ırk mamasına ihtiyacı vardır. Bazı ırklarda kilo almaya yatkınlık da gözlenebilmektedir. Bu nedenle kilolu ve kilo almaya yatkınlığı olan kediler düşük kalorili kedi mamaları ile beslenmelidir.

Kedinize kuru ve konserve mama alırken, onun yaşına ve ırkına göre seçim yapabilirsiniz.

5. Onları eğitin

Kedi ya da köpeğinizi eğitirseniz, hem onun hayatı hem de sizin hayatınız kolaylaşır. Onlara basit yollarla tuvalet eğitimi ve itaat eğitimi verebilirsiniz. Kediler için tuvalet eğitimi şarttır. Çünkü köpekler gibi dışarı çıkarılma ihtiyaçları yoktur. Bu nedenle de kedi tuvaleti ve kedi kumu satın almanız gerekir. Kedi kum küreği ile kumu kolayca temizleyebilirsiniz. Kedinin kedi tuvaletine alışması için her mama ve su ihtiyacını karşıladıktan sonra onu kedi tuvaletine götürmek ve orada bekletmek gerekir. Bu noktadan uzaklaşmak istediğinde tekrar getirilmeli, sert davranılmamalıdır. Tuvaletini yapan kedi ilk zamanlarda ödül maması ya da konserve mama ile ödüllendirilmelidir. Kediniz birkaç tekrardan sonra kedi tuvaletine alışacaktır.

Aynı şekilde köpeklerin de tuvalet ihtiyaçlarını evde karşılaması gerekebilir. Evde yalnız kalan köpeğinizin tuvalet eğitimi için yere sereceğiniz çiş pedini kullanabilirsiniz. Köpeğinizin tuvalet eğitiminde de kedi eğitimindeki yöntemi uygulayabilirsiniz.

Bu konu detaylı bilgiyi “Kedi ve köpek bakımı”  konulu yazımızdan okuyabilirsiniz.

6. Evcil hayvan oyuncakları alın

Kedi ve köpek eğitiminde petshop oyuncaklarının önemli bir yeri vardır. Oyuncaklar evcil hayvan sahibi ve ailenin sevimli üyesi arasındaki ilişkinin güçlenmesinde en etkili aksesuarlardır. Bu, itaat eğitiminin de bir parçasıdır. Ancak oyuncakla oynanan at-getir oyunlarında ödül maması ile ödüllendirme yapmanız gerekir. Kedi ve köpekler ancak bu şekilde itaat etmeyi öğrenebilirler.

Kediler için tüylü olta oyuncaklar, ışıklı ve renkli toplar; köpekler için ses çıkaran renkli toplar, çiğneme kemikleri en ideal oyuncaklardır. Bu oyuncakların sıradan oyuncaklar olmaması, evcil hayvanın sağlığı için onların diş darbelerine dayanıklı parçalanmayacak özellikteki pet shop ürünleri arasından seçilmelidir.

7. Kuşlar ilgi ister

Muhabbet kuşu, papağan gibi evcil hayvanlar ihtiyaç duyar. Yanlarına gidip onlarla konuşulmasına, bir parça aromalı krakeri elinizden yemeye bayılırlar. Uzun süre ilgilenilmediklerinde strese girebilir ve ciddi miktarda tüy dökebilirler. Genellikle kuşların sindirim sistemleri hassas olduğundan onlar için özel üretilmiş yemlerle beslenmeleri gerekir. Kuşta tüy dökme, burun akıntısı, ishal gibi durumlar gözlendiğinde ise veterinere başvurulmalı ve ilaç tedavisine başlanmalıdır.

Muhabbet kuşu ve bazı papağan türleri söylediklerinizi tekrarlayabilir ve size keyifli anlar yaşatabilirler. Kuş türleri arasından seçiminizi yaparken, yetkili kişiden hangi türlerin konuşabildiğini öğrenebilirsiniz.

Evinizde farklı bir heyecan yaşatmak için evcil hayvan sahiplenmeyi düşünüyorsanız, onların bakımı için de elinizden geleni yapmanız gerekir. CarrefourSA hipermarketlerinde ve CarrefourSA sanal marketindeki petshop kategorisinde evcil hayvanınızın ihtiyacı olan kuru mama, konserve mama, kuş yemi, oyuncak, tasma, kedi kumu gibi birçok ürünü bulabilirsiniz.

Evcil hayvan bakımı hakkında faydalı bilgiler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print