Evde Salça Hazırlamanın Püf Noktaları

Yemeklere tat ve renk veren kışlık domates ve biber salçasının nasıl yapıldığını merak ediyorsanız bu yazımızı okumanızı öneririz. Doğru ölçülerle ve püf noktalarıyla salça yapmak istiyorsanız önceliğiniz mevsiminde domates ve biberleri bulmak olmalı.

Salça hazırlığı sabır isteyen bir iştir. Günlerce güneşte kurumasını ya da yaz sıcağında ocağın başında kaynamasını beklemek gerekir. Ev yapımı domates ve biber salçalarının temel özellikleri; tuz oranını dilediğiniz gibi ayarlayabilmeniz, domatesleri ya da biberleri kendi ellerinizle seçebilmeniz ve salçanızı el lezzetinizle kendi mutfağınızda hazırlayabilmenizdir.

Evde hazırlanan kışlık salçaların hazırlığı kadar uzun süre saklanabilmesi de önemlidir. Bunun için kavanoz ve kavanoz kapağı seçimi, saklama koşulları da bilinmelidir. İşte sebze seçiminden doğru malzeme kullanımına, kavanoz seçiminden doğru saklama koşullarına kadar salça yapmanın püf noktaları:

Amaç: En taze sebzeyi almak

Domates ve biber salçası hazırlamanın 1. püf noktası mevsiminde taze sebzeleri almaktır. Yemeklere kıvam, renk ve tat veren salçaların en taze domates ve biberlerden yapılması gerekir. Kilo kilo alınan salçalık domates ve salçalık kırmızı biberlerin iyice yıkandıktan sonra işlenmesi ise bir diğer püf noktası.

Domates salçası için hazırlıklar

Ağustos ayından itibaren sebze reyonlarında yerini almaya başlayan salçalık domateslerin öncelikle bir güzel yıkanması gerek. Kaynatma ya da güneşte kurutma işlemlerinden önce yapılması gereken, yeşil saplarından ayrılmış domatesleri 4 parçaya böldükten sonra aralarına kaya tuzu serperek 2 gün kadar kapalı bir tencerede bekletmektir. Domatesler bu şekilde çekirdek ve kabuklarından çok daha kolay ayrılacak ve ekşi suyunu salacaktır. Bir kevgirden geçireceğiniz beklemiş domatesleri tülbent ile süzdükten sonra güneşte kurutma ve kaynatma yöntemlerinden birini tercih ederek salçaya dönüştürebilirsiniz.

Güneşte kurutma

Domatesleri geniş tepsilerde en fazla 5 gün boyunca fazla suyunu çekip koyu bir kıvam alana kadar güneşin altında karıştıra karıştıra salça haline getirebilirsiniz. Bu işlemi bahçeli bir eviniz varsa, bahçenin en yoğun güneş alan kısmında ya da evinizin güneş alan camı önünde ya da balkonunda da yapabilirsiniz. Salça, kıvamını aldığında kavanozlara doldurulmalı, kavanozlar karanlık ve serin bir erzak dolabında saklanmalıdır. Özellikle yoğun bir iş hayatınız varsa ve kaynatmanın zaman kaybı olduğunu düşünüyorsanız, güneşte kurutma yöntemi sizin için uygundur.

Kaynatma

Tuzlayıp tencerede beklettiğiniz domatesleri hazırlık aşamasında belirttiğimiz gibi çekirdek ve kabuklarından ayırdıktan sonra tülbent ile süzün ve elde ettiğiniz domates püresini kuru bir tencereye koyduktan sonra kısık ateşte suyunu çekene kadar kaynatın. Aralıklarla tahta kaşıkla karıştırın. Kıvam alan salçayı sıcakken, önceden kaynatılmış kuru kavanozlara doldurun. Kapaklarını sıkı bir şekilde kapattıktan sonra ters çevirip en az 24 saat bu şekilde bekletin. Kavanozları karanlık ve serin bir erzak dolabında saklayın.

Kaç kiloya ne kadar tuz?

4 kişilik bir aileyseniz ve sevdiklerinize de ev yapımı salçanızdan hediye etmek istiyorsanız 20 kg domatese 300 gr kaya tuzu yeterlidir. Tuz oranını, arada bir salçanın tadına bakarak da ayarlayabilirsiniz.

Biber salçası için hazırlıklar

Kırmızı biberleri yıkadıktan sonra saplarını ayıklamak ve ortadan ikiye ayırıp çekirdeklerini çıkarmak gerekiyor. İri parçalar halinde doğranmış biberleri aralarına kaya tuzu serperek bir tencerede az miktarda su ilavesiyle yarım saat pişirmelisiniz. Aralıklarla karıştırdığınız biberler yumuşamaya başladığında kabuklarından ayrılacak kıvama gelecektir. Süzgeç üzerinde kabuklarından ayrılan biberleri, suyunu süzüp blenderdan geçirdikten sonra güneşte kurutarak ya da kaynatarak salça haline getirebilirsiniz.

Domates salçasına göre daha koyu olan, özellikle kuru fasulye, patates yemeği ve salçalı bonfile gibi yemeklere ayrı bir lezzet veren biber salçası, kapya biber olarak da bilinen iri salçalık kırmızı biberlerden yapılır. Ağustos sonundan Eylül ayı sonuna kadar sebze reyonlarında en taze kırmızı biberleri bulabilirsiniz.

Güneşte kurutma

Blenderdan geçirdiğiniz biberleri kaya tuzu ile tuzladıktan sonra geniş tepsilere alın ve güneşin altında ara ara karıştırın. Biber salçanız en fazla 5 gün içinde kavanozlara girmek için hazır olacaktır. Kavanozlar karanlık ve serin bir erzak dolabında saklanmalıdır.

Kaynatma

Blenderdan geçirdiğiniz biberleri derin bir tencerede kısık ateşte, suyunu çekene kadar kaynatın. Koyu kıvamını alan biber salçasını sıcakken önceden kaynatılmış kuru kavanozlara doldurun. Kapaklarını sıkı bir şekilde kapattıktan sonra ters çevirip en az 24 saat bu şekilde bekletin. Kavanozları karanlık ve serin bir erzak dolabında saklayın.

Kaç kiloya ne kadar tuz?

Dikkat ettiyseniz biberleri bekletirken ve güneşte bekletirken 2 kez tuzlama işlemi yapılıyor. Bu nedenle tuzun tamamını bekletme aşamasında koymamak, yarı yarıya paylaştırmak gerekiyor. 4 kişilik bir aile için 20 kg kapya bibere 10 dolu yemek kaşığı kaya tuzu ideal bir ölçüdür.

Salça nasıl saklanır? Kavanoz nasıl seçilir?

Salçanın uzun süre saklanabilmesi gerekir. Saklama koşulları önemsenmediğinde salça küflenir ve onca emek ziyan olur. Salça saklama koşullarında dikkat edilmesi gerekenler şunlardır:

  • Temiz, kuru ve sağlam kavanozları kullanın. Kavanozlarda çatlak olmamasına dikkat edin.
  • Kavanozlar kadar kavanoz kapakları da önemli. Eskimiş, şekli bozulmuş, iç kısmı paslanmış kapakları kullanmayın.
  • Kavanozlara doldurduğunuz salçanın üzerine, yarım parmak inceliğinde zeytinyağı koyarsanız salçanızın bozulma ihtimali çok düşüktür.
  • Salça yapımında iyotlu sofra tuzu değil kaya tuzu kullanın. Kaya tuzu salçanın uzun süre dayanmasında etkilidir.
  • Salça kavanozunu açtığınızda, salça bitene kadar buzdolabında saklayın.
  • Metal kaşık salçanın lezzetini bozar, salçayı karıştırırken tahta kaşık kullanın.
  • Domates ve biber çekirdekleri salçanın tadını ve dokusunu bozar. Pürüzsüz ve lezzetli salçalar hazırlamak için domates ve biber çekirdeklerini posaya karıştırmamaya dikkat edin.
  • En lezzetli salçalar mevsiminde toplanmış taze domates ve biberlerle yapılır. Kışlık salçalarınızın sebzelerini mevsiminde CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Önemli: Domates ve biber salçasını güneşte kurutarak yapacaksanız, Eylül güneşini tercih edin. 09.00-11.00 ve 15.00-17.00 saatleri salçayı güneşte kurutmak için en ideal saatlerdir.

Salça yapmaya başlamak için ihtiyacınız olan salça kavanozlarını, mevsimin en taze domates ve kapya biberlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print