Evinizdeki Küçük Alanlar İçin Yaratıcı Çözümler: Salon

Evlerimizde belki de en çok zaman geçirdiğimiz bölümler salonlarımızdır. Tabii bu yaşam alanlarında rahat nefes almayı istemek de en doğal hakkımızdır. Salonunuz küçük bile olsa doğru dekorasyon adımları ile bu rahat ortamı siz de kolayca oluşturabilirsiniz. İşte küçük salonlarda büyük kolaylık sağlayacak dikkat edilmesi gereken noktalar:

Minimal Tasarım Mobilyalar

Eğer küçük bir salonunuz varsa öncelikli olarak dikkat etmeniz gereken; eşyanızın mümkün olduğunca az alan kaplamasıdır. Bunun için büyük oturma grupları yerine L tipi bir koltuk tercih edebilir, ek olarak da sandıklı bir puf ile kendinize fazladan saklama alanı yaratabilirsiniz. Salonunuzun tipi L koltuğa elverişli değil ise; dar kolçaklı ve dar sırtlı bir üçlü koltuk, bir berjer, hatta uygun bir köşeye atacağınız puf minder de gayet şirin bir oturma grubu oluşturabilir. Koltukların dışında televizyon ünitesi de fazla yer kaplayan mobilyalardandır. Eğer küçük bir salonunuz varsa televizyon ünitesi yerine televizyon sehpasını tercih etmeniz gerekir.

Kullanışlı Mobilyalar

Küçük salonlarda mobilya seçimindeki bir diğer önemli kriter de mobilyanın ergonomikliğidir. Örneğin; alacağınız koltuk, kanepe, orta sehpa gibi eşyanın sandıklı olmasına dikkat edebilirsiniz. Böylece her zaman kullanmadığınız salon eşyanızı burada saklayabilirsiniz. Buna ek olarak; mobilyanın materyaline de dikkat edebilirsiniz. Ağır ve yer kaplayan, ahşap bir orta sehpa yerine cam sehpa seçerek alanda geniş görüntü elde edebilirsiniz.

Küçük Alan Sihirbazı Raflar

Birçok küçük alanda mucizeler yaratan raf sistemleri küçük salonlarınız için de vazgeçilmezdir. Fazladan yer kaplayan bir kitaplık ya da sehpa yerine uygun duvarlara asacağınız raflar kitap, vazo, vb. eşyanızı koymanız için uygun alan yaratırken dekoratif ve şık bir görüntü elde etmenize de yardımcı olacaktır. Özellikle atıl olan köşeleri değerlendirmek için açık raf sistemleri birebirdir. Televizyon çevresi ve koltuk üzerleri genelde boş bırakılan duvarlardandır. Raf için duvar bulmakta zorlanırsanız bir de bu alanlara göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hakim Renk

Küçük salonlar için koyu renk duvar boyaları ve mobilyalar hem iç karartıcı olabilir hem de alanı olduğundan bile küçük gösterebilir. Bu sebeple küçük salonlarda açık renklerin hakim olması önerilir. Krem, beyaz, bej, açık gri ve açık mavi gibi renkler daha geniş bir ortam hissi yaratıp ferahlık verirler. Mobilya ve duvar renklerini bu renklerden seçebilirsiniz. Eğer canlı renkleri tercih eden biri iseniz de koltuk üzerine atacağınız birkaç minder ve şal ya da duvarda küçük küçük renkli tablolar salonunuza istediğiniz sıcaklığı verecektir.

Duvar Kağıdı ve Perdeler

Eğer duvar kağıdı kullanmak istiyorsanız dikey çizgili bir duvar kağıdı kullanarak tavanınızın daha yüksek olduğu izlenimini yaratabilirsiniz. Tabii bu duvar kağıdı seçiminde duvar renginden uzaklaşmadan yine açık renkleri tercih etmeniz önemlidir. Aynı şekilde perde seçiminde duvar rengini örnek almalısınız. Duvar ile perdenin aynı ya da yakın renk olması, duvarda kesinti olmasının önüne geçer ve daha geniş bir ortam hissi uyandırır.

Aksesuarlar

Küçük salonların her zaman düzenli ve temiz olması gerektiğini söylememize gerek yoktur muhtemelen. Bu düzenin devamlılığı için mümkün olduğunca az aksesuar kullanmak gerekir. Kalabalık aksesuarlar alan daraltır ve küçük ortamlarda dağınık görüntüye sebep olabilir.

İllüzyonist Aynalar

Salonunuzda uygun bir duvara mümkün olduğunca büyük bir ayna asarak ortam derinliğini arttırabilirsiniz. Eğer uygunsa pencere karşısındaki duvar bu amacınıza doğrudan hizmet edecektir. Ayna, camdan gelen ışığı salona yansıtarak daha ferah ve aydınlık bir ortam yaratır. Aynı etkiyi cam ve parlak objeler ile de yaratabilirsiniz.

image_print