Evinizdeki Küçük Alanlar İçin Yaratıcı Çözümler: Yatak Odası

Evlerimizde bulunan dar mekanlar için bazı ufak tüyolar yardımıyla daha çok kullanım alanı yaratabilir, sıkışık ve dağınık bir görüntünün önüne geçebiliriz.

Geniş bir yatak odasına sahip olmayanlar için çözüm önerileri:

Dolaplarda ferahlık

Alışverişi seven ya da eski kıyafetlerinden vazgeçemeyen hanımlar ve beyler gayet iyi bilirler ki hiçbir gardrop kıyafetleri sıkıştırmadan asacak kadar geniş değildir. Az kıyafeti ya da büyük bir dolabı olan biri bile elbise askılarının alanı sıkıştırmasından rahatsızdır. Dolabınızı daha iyi değerlendirmek ve daha çok kıyafeti daha düzenli asabilmek için elbise askısının dolaba asıldığı kısmına metal bir halka geçirip ikinci bir askıyı da o halkaya asın. Askılar arasındaki yükseklik farkı sayesinde hem daha çok kıyafet asabilir hem de astığınız kıyafetlerin daha az sıkışmasını sağlayarak kırışmalarının önüne geçebilirsiniz.

Çekmecelere düzen

Çorap, iç çamaşırı, aksesuar gibi eşyanızı koyduğunuz çekmeceleriniz bazen gereğinden fazla dolu ve dağınık görünebilir. Oysa çekmece içi düzenleyicilerle ya da çekmecenizin içinde kendi kendinize oluşturacağınız bölmelerle bu eşyanızı sınıflandırabilir ve daha düzenli durmasını sağlayabilirsiniz. Düzenli yerleştirilen çamaşır ve çorapların ne kadar büyük alan açtığını, aksesuarlarınızın ne kadar düzenli durduğunu göreceksiniz.

Dolap sığdırma sorunsalı

Evinizdeki Küçük Alanlar İçin Yaratıcı Çözümler Yatak Odası

Küçük odalara dolap sığdırmak büyük bir sorundur. Alacağınız dolap hiçbir zaman tam olarak ayırdığınız bölüme sığmaz. Mutlaka gereksiz, kullanılamayacak ve kötü görünen bir aralık kalır. Odadaki her alanı iyi değerlendirebilmek için gömme dolap yaptırmayı tercih edebilirsiniz. Eğer daha fazla dolaba ihtiyacınız varsa da yatağınızın üzerine bir niş dolap yaptırabilirsiniz. Odanızın dolaplarını sürgülü tercih etmenizin dolabınızı koyacağınız alan konusunda daha çok alternatif yaratacağını da unutmayın

Her eve lazım bazalar 

Eğer baza kullanmayı sevmiyorsanız bu kararınızı bir daha gözden geçirmelisiniz. Yatağınızın altında olacak bir baza sadece kullanmadığınız eşyalarınız için değil sığdıramadığınız kıyafetleriniz ya da ayakkabılarınız için de güzel bir çözüm olabilir. Üstelik satın alacağınız ya da yaptıracağınız bazanın çekmeceli bölmeleri olmasına dikkat ederseniz eşyanızı almak için yatağınızı kaldırmanıza gerek bile kalmaz.

Duvarlara raf

Evinizdeki Küçük Alanlar İçin Yaratıcı Çözümler Yatak Odası

Boş duvarlarınızı açık raf sistemleriyle değerlendirin. Salonlarda çoğu zaman dekorasyon ya da biblo koymak amaçlı kullanılan raf sistemlerini yatak odanızda kullanırsanız kıyafetlerinizi yerleştirebileceğiniz bir alan daha elde etmiş olursunuz. Açık raflar tozlanma sebebiyle herkes tarafından tercih edilmeyebilir. Siz de bunu dert edenlerdenseniz alacağınız büyük güzel kutulara kıyafetlerinizi yerleştirdikten sonra bu kutuları raflara koyabilirsiniz. Böylelikle hem daha düzenli bir görüntü elde eder hem de kıyafetlerinizi tozlardan korursunuz.

Kapılar boş kalmasın

Annelerimizden gördüğümüz kapı arkası askıları dekoratif durmadığı ve güzel görünmediği gerekçesiyle artık pek tercih edilmez oldu. Oysa kapı arkaları düşündüğünüzden çok daha fazla eşyanızı toparlayabilir. Kapınızın arkasına çakacağınız birkaç çivi aksesuarlarınızı asmak ya da fazlalıklarınızı toparlamak için çok kullanışlı olabilir. Eğer kapınıza çivi çakmayı tercih etmiyorsanız kapı arkası askılıklarını yine çantalarınız, şallarınız hatta kapı arkasına asılan ayakkabı aparatlarıyla destekleyerek ayakkabılarınız için bile kullanabilirsiniz. Askılardan sarkıtacağınız şeffaf misinalarla ek askı imkanı bile yaratabilirsiniz.

Yer tutmayan makyaj

Zaten dar olan odanızı makyaj masası ile iyice sıkıştırmayın. Odada uygun bir boş duvara dolaplı bir ayna, altına da bir ya da iki raf asıp makyaj masası eksiğini giderebilirsiniz. Alacağınız pufu sandıklı tercih ederseniz fazla eşyanızı da orada saklayabilirsiniz.

Renklerin önemi

Evinizdeki Küçük Alanlar İçin Yaratıcı Çözümler Yatak Odası

Yatak odanızı olduğundan daha büyük yapamazsınız belki ama olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Küçük alanları yaratıcı çözümlerle daha kullanışlı hale getirmeden önce aslında yapılması gereken ilk şey odanızı daha büyük gösterecek renklere dikkat etmenizdir. Odanızda açık renkler kullanmak hem daha geniş bir alan hissi yaratır hem de daha ferah bir yaşam alanı sunar.

image_print