Evinize Şıklık Katacak Aydınlatma Ürünleri

Ev dekorasyonunun olmazsa olmaz unsurlarından biri de aydınlatma ürünleri. Avize, spot, lambader ve aplik gibi aydınlatma ürünlerinin seçimi dekorasyonda tamamlayıcı, mekanı sıcak ve samimi bir havaya sokan detaylardır. Aydınlatmada kullanılan lamba çeşitleri ve ışık renginin de dekorasyonun bir parçası olduğu unutulmamalıdır.

Ev dekorasyonu tamamlandığında titizlikle alışverişi yapılan ürün gruplarından biri de aydınlatma aksesuarlarıdır. Gösterişli salonlar, modern dekore edilmiş yaşam alanları, çocuk odaları ya da yemek odalarının dekorasyonunda aydınlatma alışverişi her zaman en sona ayrılır. Amaç, tarza en uygun ürünü bulmak ve kusursuz bir şekilde dekorasyonu tamamlamaktır.

Dekorasyonda kullanılan aydınlatmalardan biri ortamın ana aydınlatmasını sağlayabilmelidir. Tek aydınlatmadan dimmer sayesinde hafif ya da güçlü bir aydınlatma sağlamak mümkündür. Işık rengi, tasarruflu led lambalar arasından seçilebilir ve dimmer bağlantı ile istenen kuvvetle ışık elde edilebilir.

Dekorasyona uygun avize seçimi

Gösterişli bir avangart dekorasyonda ya da spor salon dekorasyonunda tercih edilebilecek sınırsız avize çeşitleri bulunuyor. Aydınlatma ürünleri reyonlarında onlarca çeşit arasından seçim yapmak çoğu zaman zor olsa da sonuçta mükemmel uyum sağladığı düşünülen avize satın alınır ve evin yolu tutulur. Avize alışverişinde aydınlatmada kullanılacak ışık rengi de belirlenmiş olmalıdır. Tasarruflu led lamba çeşitleri arasından istenen türde ışık rengi bulunabilir.

Avizeler özellikle klasik tarzda mobilyalarla dekore edilmiş evlerin bütünleyicisidir. Kollu avizeler taşlı ve şapkalı modelleriyle avangart dekorasyonlarda her zaman ışıldar. Avize alışverişi sırasında birkaç model birbiri ile karşılaştırılır, duvar ve mobilya renkleri dikkate alınarak en uyumlu ürün seçilir ve alışveriş tamamlanır.

Modern mobilyaların yer aldığı dekorasyonlarda tek parça, diğer avizelere göre tavana daha yakın modelde sarkıt avizeler tercih edilir. Sade tasarımlı mobilyalarda yaratılan minimalist dekorasyonlarda da tek parça oldukça sade ve gösterişsiz sarkıt avizeler ya da spot ışıklar her zaman kullanılır.

Dekorasyon önerisi
Taşsız, kumaş kaplı, koltuk kumaşları ile aynı ton renkleri taşıyan avizeler modern dekorasyonda tercih edilebilir.

Avize yerine “spot ışık”

Bazı dekorasyonlarda avize dışında tavanda sadece spot ışıkların kullanımına yer verildiğini görmüşsünüzdür. Spot ışıkların kullanım alanı genellikle vurgu amaçlıdır. Özel bir duvar kağıdı uygulamasını vurgulamak için ya da avizelerin toz tutabileceği düşünülerek alerjik yapıda olan kişiler spot ışık kullanmayı tercih eder. Modern mobilyalarla dekore edilmiş bir salonda spot ışıklar sıklıkla kullanılır.

Spot ışıklar günümüzün modası gömme yer aydınlatması uygulamalarıyla, özellikle uzun koridorlarda modern ve avangart dekorasyonlarda dikkat çekici bir etki yaratıyor.

Spot ışıkların kullanımında dikkat edilmesi gereken, hem gösterişli avizelerin hem de spotların aynı anda kullanımına yer vermemek. Avize yerine, asma tavan uygulaması üzerine takılabilen taşlı ledli avize ürünleri tercih edilebilir.

Dekorasyon önerisi
Tasarruflu led lambalarda göz yormayan farklı tonlarda beyaz ışık yayan ürünler vardır. Spotlarda sarı renkte ışık veren tasarruflu lambalar da kullanılabilir.

Lambaderlerin kullanım alanı

Tüm dekorasyonlara uyabilecek lambader çeşitleri var. Lambaderin dekorasyona uyumunu sağlamanın yanında, mekan büyüklüğünü de göz önüne almak gerekir. Dekorasyonda lambaderin konumu belirlenip, gerekirse o bölgenin ölçüsü alınarak alışverişe çıkılmalıdır. Küçük ve fazla eşya olan dekorasyonlarda lambader kullanmak doğru olmayabilir. Bu hem eşya kalabalığına hem de ürün modelinin dekorasyonda kaybolmasına neden olur.

Lambaderlerin 2 farklı kullanım amacı vardır. Sarı ışık yayan lambalar ile sıcak bir atmosfer yaratılarak dekoratif amaçlı kullanılabilir ya da güçlü bir ışık ile aydınlatma sağlanabilir. Bazı lambader modelleri fonksiyonel yapısıyla dinlenme alanlarında istenen yöne çevrilerek okuma lambası olarak kullanılabildiği gibi istendiğinde genel aydınlatmayı sağlayabilir. Dimmer ile kısılıp açılabilen lambaderler bu açıdan oldukça kullanışlıdır.

Dekorasyon önerisi
Tasarruflu led lambalar göz yormaz ve okuma lambası olarak kullanılacak fonksiyonel lambaderlerde kullanılabilir.

Vurgu aydınlatmaları

Spot lambalar; değerli bir tablonun arka planında, nişlerde objelerin öne çıkarılmasında, modern bir tv ünitesinin kitaplığında vurgu amaçlı kullanılır. Vitrindeki biblo koleksiyonunuz, aile yadigarı bir obje spot ışık ile dikkatleri çekebilir. Vurgu aydınlatmalarında ışık devamlı açık kalacağı için tasarruflu led lambalar bu açıdan oldukça kullanışlıdır. Bu lambalar ısı yaymadığı için eşyalarınız ısıdan etkilenmez.

Dekorasyon önerisi
Özellikle lambader kullanamayan küçük salonlarda duvarın bir köşesi spot ışık ile vurgulanarak farklı ve stil sahibi bir dekorasyon yaratılabilir.

Yemek odasında aydınlatma nasıl olmalı?

Yemek odasında ana aydınlatma yemek masasının üzerinde olmalıdır. Bu tür bir aydınlatma, yemek masasının daha şık ve ışıl ışıl görünmesini sağlar. Bir çeşit vurgu aydınlatması olan bu aydınlatmada sıralı sarkıt aydınlatma ürünleri tercih edilerek, masanın tümü ışık altında kalabilir. Sarı ışık rengi yerine beyaz ışık seçilmelidir.
Klasik ampuller ışık yaydığı sürece ısınarak, ortam ısısının da artmasına neden olur. Isınan ortamda ise yemek yemek zorlaşır. Bu durum misafirleri rahatsız edeceği için tasarruflu led lambalar yemek alanlarında rahatlıkla kullanılabilir.

Dekorasyon önerisi
Salonda yemek masası için ayrılan bölümde de ayrı bir aydınlatma ürününe yer verilebilir. Alanda elektrik hattı olmadığı durumda güçlü ışık yayan lambaderler de tercih edilebilir.

Ev dekorasyonunda şıklığı yakalamanın yolu aydınlatma ürünlerinden ve kullanılan ışık renginden geçer. Işık kaynağının tasarruflu ve sağlığa zararsız led ürünler olması günümüzde en çok aranan özellikler. Elektrikte tasarruf ve dikkat çekici ışık renkleri için Philips Essential led lamba çeşitlerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Dekorasyonda aydınlatma trendleri, mutfak aydınlatmasındaki incelikler, yatak odalarında aydınlatma önerileri için nelazimsa.carrefoursa.com blog sayfasını takip etmeye devam edin.

image_print