Evinizin Kış Dekorasyonu İçin Öneriler

Soğuk ve gri renkli havanın hakim olduğu kış mevsiminde içinizi aydınlatacak dekorasyon önerileri ve enerji tasarrufu yapmanızı sağlayacak püf noktaları bu yazımızda…

Kış mevsiminde doğru aydınlatma, doğru aksesuar ve doğru renkleri kullanarak yaşam alanlarında sıcak bir atmosfer yaratmak, mekanları daha aydınlık bir hale getirmek mümkün. Sağanak yağmurların, içinizi ürperten soğuk havaların, karlı ve zaman zaman fırtınaların yaşandığı kış mevsiminde bu kasvetli ortamdan uzaklaşıp yaşam alanınızın dekorasyonunda değişiklik yapabilirsiniz. Bunların yanında ısı tasarrufunu da düşünerek hem enerji tasarrufu yapmanıza olanak sağlayan hem de konforlu bir kış dekorasyonuna sahip olabilirsiniz.

Evinizde kış mevsimine özel olarak yapacağınız dekorasyonunuz için önerilerimizi aşağıda bulabilirsiniz.

Doğru renkleri kullanarak enerji tasarrufu sağlayın

Dekorasyon renklerini ortamın gün ışığı ile aydınlanma süresine uygun olarak seçmekte yarar var. Örneğin; gün ışığı almayan bir ortamda koyu tonlar kullanmak mekanın karanlık ve kasvetli görünmesine neden olur. Bu durumda aydınlatmalardan yararlanacaksınız ve elektrik faturanızda hiç de istemediğiniz rakamlarla karşılaşacaksınız. Oysa kış dekorasyonunda amacınız her zaman; gün ışığından mümkün olduğunca faydalanmak ve enerji tüketimini azaltmak olmalıdır. Küçük yaşam alanlarının kış dekorasyonundaki renk seçimlerinde; mobilya döşemesinde ya da kanepe üzerindeki koltuk şalında açık renkleri tercih edebilir, koyu renk perdeler yerine açık renk perdeleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca duvar renklerinde de koyu tonlar yerine açık renkleri kullanmak da kış mevsiminde mekanı aydınlık göstermenizde etkili olacaktır.

Çalışma odasında kış dekorasyonu nasıl olmalı?

Çalışma odanızda doğru aksesuarları ve aksesuarlarda doğru renkleri kullanarak mevsimin negatif etkilerinden uzaklaşabilir, çalışma temponuzda düşüşleri önleyebilirsiniz. Çalışma odanızda kış dekorasyonu açısından yapabileceğiniz değişiklikler şunlar olabilir:

 • Çalışma masasında aile fotoğraflarına yer vermek
 • Göz yoran, toz tutan aksesuarları ortadan kaldırmak
 • Fotoğraf çerçevelerinde ya da küçük objelerde sakinleştirici bir etkisi olan mavi rengi kullanmak
 • Çalışma masasını gün ışığı alacak şekilde konumlandırmak
 • Sandalyeyi gün ışığına dönük olacak şekilde kullanmak
 • Bilgisayar ekranının aydınlatmasını göz yormayacak şekilde yükseltmek
 • Ortamda lavanta, limon, vanilya, tarçın gibi sakinleştiren ve mutluluk veren kokuları kullanmak
 • Ortama renk ve hayatınıza hareket katması için saksı bitkisine ya da taze çiçeklere yer vermek
 • Masa lambasında göz yormayan, ısınmayan tasarruflu LED lamba kullanmak

Gördüğünüz gibi çalışma odanızın dekorasyonunda temel amacınız zamanınızın büyük bir bölümünü geçirdiğiniz bu mekanda dingin, sıcak ve pozitif kalmanızı sağlayacak değişimlerdir. Siz de vakit kaybetmeden bu basit ama etkili püf noktalarını çalışma odanızda hemen uygulayın.

Eşyaların konumu enerji tasarrufu açısından önemli

Kış dekorasyonunun belki de en önemli detaylarından biri de eşyaların konumudur. Hem güneş ışığından faydalanmak hem de cam altında yer alan kalorifer peteğinin önünü kapatmamak gerekir. Eğer küçük bir mekanda bu iki değişikliği aynı anda yapabilmek mümkün değilse öncelik her zaman kalorifer peteğinin önünü açmak olmalıdır. Çünkü kalorifer önüne gelen kanepe, koltuk, berjer gibi eşyalar ısının mekan içine dağılmasını önler ve bu da sağlıklı bir ısınma elde edememenize neden olur. Isı ortama yayılamadığında ise enerji sarfiyatı artar ve bu da yakıt faturasında artışlara neden olur. İşte kış dekorasyonunuzu belirleyecek enerji tasarrufu açısından önemli birkaç püf noktası:

 • Yere kadar uzanan perdeler kalorifer ısısını engellememeli, gerekirse perde mandalları ile toplanmalı
 • Konsol, koltuk gibi büyük eşyalar kalorifer önünden kaldırılmalı,
 • Zeminde mutlaka halı olmalı
 • Koltuklarda örgü gibi sıcak tutacak özellikte dekoratif koltuk şalı ve battaniye kullanılmalı
 • Yalıtımı olmayan evlerde, soğuk alan duvarların önünde vitrin, büfe gibi büyük eşyalar yer almalı

Kış dekorasyonuna uygun doğru aydınlatma

Kış dekorasyonunda hem dinlendirici hem de ortamı sıcak gösterecek soft ışıklar tercih edebilirsiniz. Özellikle beyaz ışık yayan bir tepe ışığı yerine, koltuk kenarında ya da salonun bir köşesinde sarı ışık yayan LED lamba ile aydınlatılmış abajur ve lambader kullanabilirsiniz. LED lambalar %85 enerji tasarrufu sağladığı için evinizin dekorasyonunda her mevsim bu lambaları kullanmanızı öneririz. Tasarruflu ve geniş renk seçeneğine sahip LED lambalar sayesinde dekoratif aydınlatmalar yapabilirsiniz. Dekoratif aydınlatmalara verilebilecek en iyi örnekler; niş aydınlatması, tablo aydınlatması, dolap içi aydınlatmadır.

Dekorasyonunuza uygun aydınlatma seçimi için Yaşam Alanlarında Doğru Aydınlatma Seçmenin Püf Noktaları blog yazımızı inceleyin.

Kış aksesuarları

Dekorasyonun vazgeçilmez parçası aksesuarlar, kış mevsiminde şunlar olabilir:

 • Hasır sepetlerde saksı bitkileri
 • Örgü kırlent, koltuk şalı, kilim ve puflar
 • Kuru çiçeklerden oluşturulmuş aranjmanlar
 • Farklı boyutlarda mumlar
 • Kırlent, perde ve battaniyelerde kar, çam kozalağı, kuru yaprak, çam ağacı desenlerinde kış temasına uygun desenler
 • Duvar kağıtlarında kuru dallar, yapraklar, çiçekler

Kış dekorasyonunuzda kullanabileceğiniz yeni stil aksesuarlar, tasarruflu elektrikli ısıtıcılar ve aydınlatma ürünlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz. Dekorasyonda aydınlatma trendleri, dekorasyonun incelikleri, tasarruflu bir hayatın püf noktaları için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print