Fırında Dil Balığı Tarifi

Balık hem Omega-3 içermesi hem de A, D, K vitamini gibi önemli vitaminleri barındırması nedeni ile haftada en az 2-3 defa tüketilmesi gereken bir besin. Özellikle çocuklu ailelerin balığı sofralarından eksik etmemeleri, çocuklarına balık yeme alışkanlığını edindirmeleri gerekiyor.

Dil balığı yassı yapısı ve az kılçıklı olması sebebi ile özellikle çocukların rahatlıkla yiyebileceği balıklardan. İri olan dil balıklarını fileto veya şiş olarak hazırlayabilir, çıtır sevenler ise damak zevkine uygun olarak kızarttığında tavası da enfes olur.

Biz bu tarifimizde ızgara tercih edenler için “fırında dil balığı” nasıl yapılır, onu anlatacağız.

Fırında Dil Balığı İçin Malzemeler

  • 1 parça fileto dil balığı
  • 1 adet soğan
  • 6-7 adet cherry domates
  • 1 tatlı kaşığı margarin
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • Karabiber
  • Tuz

Fırında Dil Balığı Yapılışı

Kabuklarını soyduğunuz 1 adet kuru soğanı küp şeklinde doğrayın. 6-7 adet cherry domatesi ortalarından bölerek kesin. Balık pişirme kabınızı margarin ile yağlayın ve balıklarınızı yerleştirin. Üzerlerine tuz ve karabiber ekin. Balıkların yanına küp küp doğradığınız soğanları yerleştirin ve balıkların üzerine ikiye böldüğünüz cherry domatesleri koyun. Üzerine tereyağ parçalarını yerleştirin. Balık pişirme kabınızı fırına alın ve 175 derecede 15 dakika kadar pişirin. Balığınız piştiğinde servis tabağınıza alarak sofranızda sunabilirsiniz. Önce görüntüsü sonra da tadıyla tüm sofradakilerin gönlünü fethedebileceksiniz.

Pratik bir şekilde ve kolayca hazırlayarak sofralarınızda sunabileceğiniz Fırında Dil Balığı tarifini siz de denemek istiyorsanız, tarifte belirtilen malzemeleri ve mevsimin en taze balıkların CarrefourSA balık reyonunda bulabilirsiniz.

Birbirinden lezzetli balık tarifleri için blogumuzu takip etmeye edin.

image_print