Fırında Hamsi Tarifi

Zengin vitamin ve mineral içeriği ile sağlık deposu hamsi ile az yağ ilave ederek fırında hazırlayabileceğiniz hafif bir balık yemeği.

Sodyum, potasyum, magnezyum, iyot, kalsiyum ve fosfor bakımından zengin olan hamsi mutlaka tüketilmesi gereken bir balık. Mevsim geçişlerinde hastalıklardan korunmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için haftada en az bir kez hamsi ile hazırlanmış balık yemekleri tüketmenizi öneririz. Çünkü; zengin omega 3 yağı sayesinde kalp ve damar dostu olan hamsi; tırnak, cilt, saç ve göz sağlığı için de oldukça faydalıdır. Üstelik sağlıklı şekilde pişirdiğiniz takdirde kilo kontrolü sağlamanızda da yardımcıdır.

Hamsi, mevsimine göre farklı boylarda olabilmektedir. Bu da balığın yağlılık durumunu gösterir. Örneğin; küçük boy hamsilerin kılçıklarını ayıkladıktan sonra balıkların iç kısımlarını birbirine yapıştırarak balık tavasında kızartabilirsiniz. Büyük boy hamsilerle hamsili pilav hazırlayabilirsiniz. İri ve yağlı hamsileri ızgarada pişirebilirsiniz. Küçük hamsileri buğulama yapabilirsiniz. Izgara yapmak istediğiniz hamsileri aşağıdaki tarifimizde olduğu gibi fırında ızgara lezzetinde yapabilirsiniz.

Fırında Hamsi İçin Malzemeler

  • Hamsi
  • Mısır unu
  • Tuz
  • Zeytinyağı

Fırında Hamsi’nin Hazırlanışı

Fırın kabına pişirme kağıdını yayın ve kağıda zeytinyağı gezdirin. Ayıklayıp yıkadığınız hamsileri mısır ununa bulayın. Balıkları aralarında boşluk kalmayacak şekilde dizin. Balıklara zeytinyağı gezdirin ve tuz serpin. Taze biberiye otlarını da tepsiye bırakın. 200 derece fırında 30 dakika pişirin. Limon dilimleri ile servis yapın.

Fırınınızın balık kokmaması için;

  • Fırın tepsisine defne yaprağı koyabilirsiniz.
  • Yemeğiniz piştikten sonra fırın içine sıkılmış limon kabuğu koyabilirsiniz.
  • Fırının kapağını açın ve iyice havalandırın.
  • Fırınınızı aynı gün temizleyin.

Pratik yemek tarifleri, hamsi balığı ile yapabileceğiniz farklı yemekler, balık pişirmenin ve balık sofrası hazırlamanın püf noktalarını bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

Mevsiminde en taze balıklarınızı CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print