Glutensiz Beslenme

Çölyak hastalığının tedavisi, Glutensiz diyettir. Bu diyet, ömür boyu uygulanır ve Glutensiz ürünlerin diğer gıdalardan ayrı tutulması gerekir.

Çölyak hastalığında ömür boyu Glutensiz gıdalarla beslenmek ve bu beslenme şeklini ömür boyu uygulamak gerekir. Çölyak, ince bağırsağın, Gluten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisidir. Gluten diyeti uygulayan Çölyak hastalarının buğday, arpa, bulgur, çavdar ve yulaftan uzak durması gerekir.

Tüm ekmek çeşitleri, makarna, hazır pastalar, hamur işleri, şekerlemeler, kısacası günlük hayatta sıkça tüketilen tüm paketli ürünlerin çoğu Gluten içerir ve çölyak hastaları bu besinleri tüketemez. Çölyak hastaları Glutensiz un kullanarak ve pişirme ürünlerini ayrı tutarak tüketecekleri yiyeceklerini kendileri hazırlamak durumunda kalırlar.

Her yemek Glutensiz hazırlanabilir. Ekmek hazırlamak için buğday unu yerine kestane unu, mısır unu ya da Glutensiz un kullanılabilir ve bu ekmekler diğer ekmeklere göre çok daha lezzetli olabilir. Kek ve pastalarda da bu unlar kullanılarak Glutensiz kek ve pasta tarifleri uygulanabilmektedir.

Glutensiz tarifler için kullanacağınız malzemeleri satın alırken, ambalajı inceleyerek ürünün Gluten içerip içermediğini görebilirsiniz. Buğday unuyla hazırlanmış bir ekmek ile Glutensiz ekmeğin aynı tahtada kesilmemesi gerektiği düşünüldüğünde, Glutensiz hazır ürünlerin ayrı bir üretim bandında paketlendiğinden emin olabilirsiniz.

Un, bisküvi, makarna, reçel, ekmek, kurabiye, hazır çorba gibi birçok Glutensiz ürünü CarrefourSA’nın özel reyonlarında bulabilirsiniz.

image_print