Göz Altı Morluklarını Gidermenin 8 Yolu

Göz çevrelerinde oluşan kırışıklıklar ve morluklar adeta kadınların korkulu rüyasıdır. Her zaman daha genç ve güzel görünmek isteyen kadınlar göz altı morluklarından kurtulmak için pek çok yöntemi deniyorlar. Ancak bazen kullanılan kozmetik ürünler ya da doğal yöntemler bunun için yeterli olmayabiliyor.

Genetik yatkınlık, uykusuzluk, yorgunluk, aşırı stres, yanlış beslenme gibi sebeplerden dolayı oluşabilen göz altı morlukları ile nasıl savaşabiliriz? İşte size birkaç öneri.

  1. Uykusuzluk gözlerinizin şişmesine ve göz altında morluklar oluşmasına neden olur. Bu sebeple günde ortalama 7 saat uyumaya özen gösterin.
  2. Yediklerinize dikkat edin. A, C ve E vitaminleri açısından zengin olan yiyeceklerden tüketmeye özen gösterin.
  3. Gözlerinizi dinlendirmek için poşet çaylardan faydalanabilirsiniz. İki adet poşet çayı birkaç dakika ılık suda bekletip göz kapaklarınızın üzerine koyun. Dinlenen gözlerde şişlik olmayacağı gibi göz çevresindeki koyu renkli halkalardan kurtulmanız mümkün olacaktır.
  4. Göz altı morluklarını azaltmak için gözlerinize her gün buzlu su ya da buzla kompres uygulamak da bir başka yöntem.
  5. K vitamini açısından zengin olan badem yağı cildin nemlenmesini sağlarken rahatlanmasına yardımcı olur. Badem yağı, göz altı şişliklerinin ve koyu halkaların azalmasında etkili olan doğal anti-enflamatuar özellikler içerir. Bir pamuk yardımı ile badem yağını göz çevresini sürüp 6-7 saat cildinizde kalmasını sağlayın
  6. Rezene içinde bulunan A, B, C vitaminleri ve rezenenin kalsiyum, demir ve kükürt kaynağı olması göz altı torbaları ve morluklarının azalmasını sağlar. 1 çay kaşığı rezene yaprağı, 1 çay fincanı suyla kaynatılıp süzüldükten sonra göz çevresine sürülür ve 15 dakika bekletilir. Son işlem olarak ılık suyla göz kısmı yıkanır ve kurulanır.
  7. Göz altında oluşan morluklardan kurtulmak için bir fincan kaynamış su içine 1 kaşık kuru papatya çiçeği koyup 20 dakika dinlenmesi için bekletilir. Süzdükten sonra papatya suyuna pamuk batırılarak, pamuklar göz kapaklarına yerleştirilir ve 10 dakika bekletilir. Birkaç defa tekrarlayarak uygulayacağınız bu yöntemle yorgun gözlerin dinlenmesi sağlanırken, şişkinlik, kızarıklık ve yanmalar da ortadan kaldırılabilir.
  8. Kabuklarıyla beraber rendelen salatalığın suyu buzdolabında bekletildikten sonra pamuk yardımıyla soğuk olarak göz altlarına ve göz kapaklarına sürülür. On beş dakika kadar bekletildikten sonra sürülen bölgeler iyice yıkanır.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımı ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print