Güneşin Faydaları ve Zararları

Gezegende büyük bir yıldız olan güneş, tüm canlılar için bir hayat kaynağı. Kemik sağlığını iyileştirmek, enerji depolanmasını sağlamak, iştahı dengelemek gibi olumlu yanları olsa da güneşin neden olabileceği sıcak çarpması, cilt yanıkları gibi olumsuz etkilerine karşı önlem alınmalıdır.

Yaşam kaynağımız güneş D vitamini sentezlenmesinde, çocukların kemik gelişiminde ve cilt sağlığının iyileştirilmesinde etkilidir. Ancak vücuda enerji veren, cildin bronzlaşarak daha parlak ve gergin görünmesini sağlayan güneş ışınlarının ozon tabakasının incelmesiyle birlikte tehlikeli olmaya başladığı unutulmamalıdır. Bu bakımdan güneş ışığından faydalanırken koruyucu ürünler kullanmamızda fayda var. Aynı zamanda sıcak havalarda güneş çarpması, sıcak bunalımı, cilt yanıkları, su kaybı gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için vücudumuzdaki ısı artışına dikkat etmeli, kendimizi serinletmeli ve ter yoluyla su ve tuz gibi maddeleri kaybettiğimizde bunların geri kazanılmasını da sağlamalıyız.

Güneş ışığından bilinçli bir şekilde faydalanmak için öncelikle zararlarını öğrenmeniz ve bu zararları dikkate alarak güneşten korunmanız en doğrusudur.

Güneş ışınları neden zararlı?

Ozon tabakası zamanla incelmesi sebebi ile yeryüzüne ulaşan ultraviyale radyasyonu artmaya başlamıştır. Yeryüzüne ulaşan A, B ve C radyasyonu insan sağlığında bazı olumsuz etkilere yol açmaktadır. A radyasyonu ciltte kırışıklıklara ve erken yaşlanma izlerine neden olurken, B ve C radyasyonları cilt kanserinin gelişmesine neden olabilmektedir. Bu zararları minimize etmek için de sadece tatilde değil, günün her saatinde güneşten korunmak gerekmektedir.

Güneş, insanlar için her ne kadar enerji kaynağı olsa da güneş koruyucu ürünler kullanmadan güneşlenmek, uzun süre güneşlenmek ve vücudun terleme yoluyla kaybettiği olan su ve minerallerin takviyesini yapmamak olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Örnek vermek gerekirse:

 • Ultraviyole ışınları, sıcak hava ve yüksek nem nedeniyle; güneş yanıkları, sıcak bunalımı, sıcak çarpması, cilt kanserleri, katarakt meydana gelebilir.
 • Çocuklarda meydana gelen güneş yanıkları kalıcı hücre zararlarına neden olabilir.
 • Yetişkinlere ve çocuklara göre daha az terleyen bebekler sıcak basmalarına ve su kaybına karşı daha hassastır.
 • Çocuklarda güneş yanıkları bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir.
 • Sıcak çarpması yüksek ateş, çarpıntı, sık solunum, ciltte kuruluk ve kırmızılık, şiddetli baş ağrısı bulantı, kusma ve şuur kaybı gibi belirtilerle kendini gösterebilmektedir.
 • Beyaz tenli ve cildi ince kişilerde, esmer ve kalın ciltli kişilere göre güneşin zararları daha fazla olabilmektedir.
 • Uzun süre güneşlenme güneş lekelerine neden olabilmektedir.

Güneş ve sıcak hava vücudunuzda birtakım kimyasal olayların gelişmesine neden olur. Solunum ve terleme yoluyla vücut 36 derecede kalmak isterken hava çok sıcak olduğunda terleme ve solunum vücudun ısı kaybetmesinde etkili olamamaktadır. Artan nem nedeniyle ter vücuttan atılamadığında vücut ısısı düşememekte, ter yoluyla tuz ve su kaybı yaşanabilmektedir. İşte bu durumda yukarıdaki sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Güneşten faydalanmak isterken sağlığınızdan olmamak için giysilerinizde, güneş koruyucu kremlerinizde ve beslenmenizde mutlaka atlamamanız gereken tüyolar vardır.

Güneşin faydaları

Güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı önlem alırsanız, güneşin sağlıklı etkilerinden faydalanabilirsiniz. Güneş ışığının; D vitamini sentezlenmesi sağlamak, kemik sağlığını geliştirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek, beyin sağlığını korumak, vücuttaki fazla yağın atılmasını sağlamak ve dişleri güçlendirmek gibi önemli faydaları vardır. Güneş, vücutta D vitamini ihtiyacının yüzde 90’ını karşılamaktadır ve D vitamini kemik sağlığı için çok önemlidir.

Güneş ışınlarından en iyi şekilde faydalanmak istiyorsanız, öncelikle cilt tipinize ve güneşlenme sürenize uygun SPF değerinde bir güneş koruyucu krem kullanmalı, beslenmenize dikkat etmeli ve uygun giysiler giymelisiniz. Güneş ışığından faydalanırken;

 • Üzerinizde ince, açık renk, pamuklu giysiler olsa da güneş koruyucu krem kullanmalısınız.
 • Güneşte ve sıcak havada yoğun sıcak ve terlemenin etkisiyle sıcak bunalımı yaşamamak için sıvı almalısınız.
 • Etkili bir güneş koruması için güneş koruyucu kreminizi 2 saatte bir yenilemelisiniz.
 • Güneşlenme için sabah 10:00 ve 10.30, öğleden sonra ise 16.00-17.00 saatleri arasını tercih etmelisiniz.
 • Ultraviyole ışınlarından korunmak için bulutlu havalarda da güneş koruyucu kremler kullanmalısınız.
 • Sıcak çarpmasından ve gözlerinizi güneşten korumak için şapka ve güneş gözlüğü kullanmalısınız.

Bebek ve çocukları güneşe çıkarırken nelere dikkat edilmelidir?

Bebek ve çocuklar güneş ışınlarına ve sıcak havaya karşı yetişkinlere oranla daha hassastır. Yetişkinlere göre daha az terleyen, cildi daha ince ve narin olan bebek ve çocuklar için özel güneş koruyucu kremler tercih etmeli, hem günlük yaşamda hem de plajda ultraviyole korumalı giysiler giymelerine özen gösterilmelidir. Bebek ve çocukları güneşten korumak için;

 • 50+ SPF güneş koruyucu kullanın.
 • Tamamı pamuklu, hafif ve bol giysiler giydirin.
 • En önemli aksesuarları geniş kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü olsun.
 • Onları uzun süre güneş ışığına maruz bırakmayın.
 • Yeteri kadar sıvı takviyesi aldıklarından emin olun.
 • Terleme, yüzme, kurulanma sonrası mutlaka güneş koruyucu kremlerini tekrar uygulayın.
 • Güneş kreminin gözlerle temasını engelleyin.
 • Güneş ışığının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmayın. Gölge alanları ve serin mekanları tercih edin.

Güneş ışınlarına karşı daha hassas olan bebek ve çocukları ciddi güneş yanıklarından ve ileriki yaşlarda oluşabilecek güneş lekelerinden korumak için önerilerimizi dikkate almalısınız.

Yaz tatilinizde yanınıza almanız gereken ilk ürünlerden biri olan güneş kreminizi ve güneş bakım ürünlerinizi CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Cilt tipinize en uygun bakım kürleri, cilt bakımında doğru bilinen yanlışlar ve hayatınızı kolaylaştıran pratik fikirler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print