Hamilelerin Koronavirüsten Korunması İçin Yapması Gerekenler

Hamile olmak normal şartlarda da stres yaratabiliyorken, koronavirüs döneminde hamilelik geçirmek stres düzeyinizi artırabilir. Dünya çapında büyük bir tehlikeye yol açan bu hastalık, doğal olarak sizi de tedirgin ediyorsa, hamilelikte koronavirüsten korunmak için dikkat etmeniz gerekenleri birlikte inceleyelim.

Sağlıklı bir şekilde gebelik sürecinin tamamlayıp, doğacak yavrunuzu kucağınıza almak için sabırsızlandığınızı biliyoruz. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde bu duygularınızın yerine endişeye bırakmaması için işte sizlere birkaç öneri.

Hamilelik ve Koronavirüs Verileri

COVİD-19 enfeksiyonunun hamileler üzerindeki etkilerini anlamak için araştırmalar hala devam ediyor. Veriler sınırlı olsa da genel popülasyonda hamilelerin daha ağır risk altında olduklarına dair bir kanıt bulunmuyor. Bununla birlikte, vücutlarındaki ve bağışıklık sistemlerindeki değişiklikler nedeniyle, hamile kadınların bazı solunum yolu enfeksiyonlarından olumsuz etkilenecekleri bir gerçek. Bu yüzden, hamileyseniz kendinizi COVİD-19’a karşı korumak için bazı önlemler almalı ve ateş, öksürük ya da nefes darlığı gibi problemler yaşarsanız bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Hamilelikte bağışıklık sistemi zayıflar ve bu nedenle hamileler, koronavirüs gibi solunum yolu enfeksiyonlarının komplikasyonlarına karşı daha hassas olurlar. Uzmanlara göre el hijyeni uygulamak ve bazı önlemleri takip etmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Hamilelik ve koronavirüs hakkında bazı önemli veriler şu şekilde:

 • COVİD-19 teşhisi konulan hamileler üzerinde yapılan bir çalışma neticesinde, anne sütünde, kordon kanında veya amniyotik sıvısında virüs olduğuna dair hiçbir kanıt bulunamadı.
 • COVİD-19 virüsü tespit edilen 46 hamile üzerinde yapılan bir araştırma sonucunda, vakaların çoğunun hafif olduğu, ancak bazılarında solunum problemlerinin yaşandığı tespit edildi.

Veriler sınırlı olduğu için koronavirüsün hamile kadınları nasıl etkilediğine dair çok fazla bilinmeyen de mevcut. Hamileyseniz, bu bilgiler ışığında sosyal mesafeye dikkat etmeniz, hijyen kurallarına uymanız ve bağışıklık sisteminizi güçlü kılmak için beslenmenize özen göstermeniz önemli bir ayrıntı.

Hamileyseniz Bu Önlemleri İhmal Etmeyin!

Kendinizi bu hastalıktan korumak ve sağlıklı bir hamilelik süreci atlatmak için aşağıdaki önerileri uygulamalısınız.

 • Ellerinizi sabun ve ılık suyla sık sık yıkayın.
 • Alkol bazlı bir dezenfektan ile ellerinizi mikroplardan arındırın.
 • Gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının.
 • Solunum hijyenine dikkat edin. Öksürme ve hapşırma anında, ağzınızı/burnunuzu dirseğinizle kapatın. Bir peçete ya da ıslak mendil yardımıyla ellerinizi ve ağzınızı silmeyi unutmayın.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirecek yiyecek ve içeceklerden tüketin.
 • Taze meyve ve sebze tüketin.
 • Sosyal mesafeye dikkat edin.
 • Hareketli kalmaya özen gösterin. Evde spor yapabilir veya güvenli açık alanlarda yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Koronavirüsten Korunmak İçin Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi daha güçsüz hale gelebiliyor. Bunun için bazı yiyecek ve içecekleri beslenme düzeninize dahil etmelisiniz. Bağışıklık sisteminizin normal fonksiyonuna katkıda bulunurken, düzenli beslenmenize katkı sağlayacak gıdalara örnekler aşağıdaki gibidir;

 • C vitamini kaynağı meyve ve sebzeler; çilek, kavun, yaban mersini, kivi, kabak, domates, yeşil biber, kapya biber, maydanoz, tere, roka, limon.
 • Çinko kaynağı gıdalar; Kabak çekirdeği, kuru baklagiller, susam, fındık, badem, ceviz
 • Omega-3 kaynağı gıdalar; Balık, ceviz, keten tohumu, avokado ve semizotu
 • D vitamininin en iyi kaynağı güneştir. D vitamini kaynağı gıdalar; somon, yumurta, süttür.
image_print