Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren bir kadın için artık hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Eşi benzeri bulunmayan hisler ve tecrübelerle dolu bir hayata adım atmıştır artık. Bu hayatın zorlukları olsa da hissettirdiği mutluluğun bir benzeri ancak bir sonraki hamilelikte yaşanır. Bu eşsiz hayat artık büyük sorumluluklar da gerektirir ve bu sorumluluklar hamileliğin öğrenildiği andan başlar. Peki nedir bu hamilelik süresince dikkat edilmesi gereken sorumluluklar?Beslenme
Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler (3)
Hamilelikte dikkat edilmesi gereken konuların başında belki de beslenme gelir. Hamile bir kadın bundan sonra sadece doymak için ya da kendisi için yemek yemez. Artık kendinden başka hatta daha çok düşündüğü bir canlı vardır hayatında ve yediği her lokma çok önemlidir. Hamile bir kadın gün içerisinde yeteri kadar kalsiyum ve protein aldığından emin olmalıdır. Doktorunun tavsiye ettiği miktarda pastörize süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Çiğ et ve hijyen konusunda tehlike oluşturabilecek gıdalardan uzak durmalıdır. Çiğ yenen sebzelerin iyi yıkandığından emin olmalıdır.

Sıvı tüketimi

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler (2)

Hamilelik döneminde bir kadının normalden daha fazla sıvıya ihtiyacı vardır. Ancak bir hamilenin sıvı ihtiyacını sudan başka ne ile giderdiği de önemlidir. Tüketilen fazla kahve anne adaylarında çarpıntıya sebep olurken düşük ihtimalini arttırdığı da yapılan çalışmalar arasındadır. Siyah çayı fazla tüketmek bir hamilede demir eksikliğine ve kansızlığa yol açabilir. Meyve suyu, kola gibi içeceklerin fazlalığı ise fazla glikoz alımına sebep olur. Bu sebeple hamilelikte sıvı ihtiyacını mümkün olduğu kadar su ile karşılamak önemlidir. Bol su tüketimi rahim kasılmalarını ve erken doğum riskini azaltır, bebeğin ihtiyaç duyduğu su miktarını almasını sağlar, mide yanması ve kabızlık gibi şikayetleri azaltır, vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Çatlak Oluşumu

Her kadında oluşmamakla birlikte birçok kadının hamilelik döneminde canını sıkan konulardan biri de çatlak oluşumudur. Üstelik bu çatlaklar sadece karın bölgesinde de değil, kilo alımına bağlı olarak bacaklarda, bel bölgesinde hatta göğüslerde bile oluşabilir. İşin en can sıkıcı noktası ise; erken dönemde önlemi alınmadığı takdirde oluşan bu çatlaklar kalıcıdır. Fakat günümüzde bu çatlakları önlemeye ya da oluşumunu azaltmaya yardımcı birçok kozmetik ürün bulunuyor. Kilo almaya ve karın büyüme başladığı andan itibaren bu ürünlerden edinmek ve düzenli olarak kullanmak gerekir. Derinin gerilmemesi ve nemli kalabilmesi için nemlendiricilerden yardım alırken bol su içerek içten desteklemeyi unutmamak da oldukça önemlidir.

Giyim

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler (4)

Hamilelikte annenin rahatlığı çok önemlidir. O yüzden olabildiğince mantıklı alışveriş yapmak, giyilecek kıyafetlerin dar olmamasına, kıyafetlerin ve özellikle iç çamaşırların pamuklu olmasına dikkat etmek gerekir. Bu dönemde ayaklarda ödemler oluşacağından geniş ve rahat ayakkabılar tercih edilmeli, yüksek topuklu giymekten kaçınılmalıdır. Ayrıca beli ve karın bölgesini sıkan, naylon ve sentetik kıyafetlerin de kullanılmaması tavsiye edilir. Esneyebilen, rahat kumaşlar hamile hanımlar için çok daha rahat ve sağlıklıdır.

 

image_print