Hindistan Cevizi Nasıl Soyulur ve Nasıl Tüketilir?

C vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir kaynağı olan hindistan cevizi CarrefourSA meyve reyonlarında. Hindistan cevizi nasıl açılır, nasıl seçilir, hindistan cevizinin suyu nasıl içilir gibi sorularınız varsa cevabını bu sayfada bulacaksınız. Şunu bilmelisiniz ki hindistan cevizi seçerken suyu çok olanı tercih etmeniz gerekir. Bunun için de hindistan cevizini sallamanız yeterli…

Tropik iklimin hakim olduğu Uzak Doğu, Güney Asya ve Güney Amerika’da yetişen hindistan cevizi tropikal meyveler arasında en çok bilinen ve en çok tüketilen meyvelerden biridir. Yüksek diyet lifi kaynağı ve karbonhidrat zengini hindistan cevizi; C, B6 vitaminleri, kalsiyum, magnezyum ve demir mineralleri içermektedir. Hindistan cevizinin en önemli özelliklerinden biri de anne sütüne eş değer şekilde laurik asit içermesidir. Laurik asidin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Hindistan cevizinin yapısı

Yaş hindistan cevizinin yeşil bir kabuğu vardır. Kuru hindistan cevizi ise en bilinen haliyle kahverengi bir kabukla kaplıdır. İçinde besleyici bir su bulunan hindistan cevizi, tatlı bir meyvedir. Hindistan cevizi suyu, hindistan cevizi sütü ile aynı şey değildir. Hindistan cevizi sütü, meyvenin etli kısmı ezilerek elde edilmektedir. Hindistan cevizi satın alırken çok suya sahip olan meyveler tercih edilmelidir. Hindistan cevizinin içinde su olup olmadığını anlamanın en kolay yolu, hindistan cevizini sallayarak içindeki su sesini kontrol etmektir.

Hindistan cevizinin faydaları

Bağışıklığı güçlendiren, bitkinliği ve stresi dindiren, aynı zamanda saç ve cilt sağlığı için faydalı hindistan cevizi kilo vermeye yardımcıdır. Kalori değeri oldukça düşük olan hindistan cevizi suyu bir numaralı diyet içeceğidir. Hindistan cevizi, protein zengini olması nedeniyle özellikle vejeteryanlar için besleyicidir.

Hindistan cevizi nasıl açılır?

Hindistan cevizini açmadan önce içindeki suyu almak gerekir. Bunun için meyvenin üzerindeki 3 noktadan birini sivri uçlu bir bıçak yardımıyla delmelisiniz. Bu delikten meyvenin içindeki suyu bir bardağa doldurabilirsiniz. Daha sonra kalın bir bıçağın sırt kısmıyla hindistan cevizinin farklı noktalarına vurarak meyveyi kırabilirsiniz. Kırıkların üzerindeki beyaz meyveyi çiğ olarak tüketebilir, rendeleyerek hamur işlerinde kullanabilirsiniz.

Hindistan cevizi nasıl tüketilir?

Hindistan cevizi kırılarak, içindeki faydalı meyve robottan geçirilerek ya da rendelenerek kullanılabilmektedir. Rendelenen hindistan cevizi sıkıldığında, elde edilen beyaz süt ile evde cilt bakım kürleri hazırlayabilirsiniz. Rendelenmiş hindistan cevizini tatlılarda ve kurabiyelerde kullanabilirsiniz. Mutfakta olduğu kadar kozmetik sektöründe de kendine yer bulan hindistan cevizinin yağı, suyu, sütü ve hazır paketlerde rendelenmiş halini de CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Püf noktası: Hindistan cevizi kırılmadan önce 180 derecede ısıtılmış bir fırında bekletilirse kabuk ve etli kısım daha kolay ayrılır.

Hindistan cevizi nasıl muhafaza edilir?

Kırılmamış bütün hindistan cevizini 4 aya kadar oda ısısında muhafaza edebilirsiniz. Rendelenmiş taze hindistan cevizini buzdolabı poşetinde ya da saklama kabında 4 gün buzdolabında, 6 ay ise derin dondurucuda saklayabilirsiniz. Dayanıklı bir meyve olan hindistan cevizinin suyu, kırıldığında içilmeli, bekletilmemelidir.

CarrefourSA meyve reyonlarında tropikal meyveler arasında taze hindistan cevizi bulabilirsiniz.

image_print