Her Gün 3-4 Adet Hurma Yemenin Faydaları

Günlük beslenme listesinde yer alması gereken hurmanın, sodyum, potasyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin bir meyve olduğunu biliyor muydunuz? Vitamin ve mineraller bakımından zengin hurmanın sadece 4 tanesi 1 porsiyon meyve yerine geçiyor ve hurma kişiye gün boyu tokluk sağlıyor, enerji kazandırıyor.

Hurmanın sağlığımıza ne kadar çok faydası olduğunu bilseniz, eminiz gündelik beslenme listenizde bu mucizevi besini baş sıralara alırdınız. Yüzyıllardır şifa kaynağı olarak bilinen ve yapılan araştırmalarda; kan yapıcı, sindirim sistemini çalıştırıcı, stres giderici, mide güçlendirici, yaşlanma geciktirici olma gibi özellikleri belirlenen hurmanın aşağıdaki faydaları bilimsel çalışmalara konu olmuştur.

Eğer henüz hurmayı gündelik beslenme rutininize almadıysanız, gelin size faydalarından bahsedelim.

Hurmayı vazgeçilmez kılanlar neler? Her gün 3-4 adet hurma yediğinizde neler olur?

  • Kabızlık sorunu yaşayanların baş tacı yapacağı hurma bağırsakların daha düzenli çalışmasını sağlar. Sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmak ve kabızlığı önlemek isteyenlerin lif kaynağı olan hurmayı günde 3-4 adet tüketmesinde fayda var.
  • Stresle başınız dertteyse, belli dönemlerde yaşadıklarınızın üzerinizde bıraktığı ağırlıkla depresyona girme eğiliminiz varsa günde 3-4 adet hurma yiyerek stres ve depresyon yaşama sorunu ile çok daha kolay baş edebileceğinizi, ruh sağlığınızı koruyabileceğinizi biliyor muydunuz?
  • Kendinizi sürekli halsiz ve yorgun hissediyorsanız, kimi zaman kolunuzu bile kaldıracak enerjiniz kalmıyorsa size günde 3-4 adet hurma önerelim. Düzenli olarak yediğinizde hurmanın vücudunuza yapacağı olumlu etki sayesinde kendinizi çok daha enerjik hissetmeniz mümkün.
  • Günümüzde maalesef ki en çok rastlanan rahatsızlıklar arasında kalp hastalığı sorunları da yer alıyor. İşte hurmayı mucizevi besinler arasına sokan faydalarından biri de kalp sağlığını koruması, kan basıncını düşürmesi…
  • Alerjik yapıya sahip olanlar, özellikle mevsimsel alerji yaşayanlar oldukça sıkıntılı bir süreç yaşarlar. Eğer siz de bu durumdan muzdarip iseniz, mevsimsel alerjinin sebep olduğu iltihaplanma sorununun yarattığı belirtileri düzenli hurma yiyerek azaltabilirsiniz.
  • Gelelim hurmanın kilo vermek konusuna damga vuran etkisine. Kilo sorunu yaşayan ve bu fazla kilolardan kurtulmak isteyen insanların sayısı günden güne artış gösterdiği günümüzde, bu soruna çare arayanların da dostu olan hurma bünyesinde lif içerdiğinden dolayı tokluk yaratma hissinde oldukça etkili.
  • Antioksidan özelliği sayesinde cildi güzelleştirdiğini de söylemeyi unutmayalım.
  • Her besin de olduğu gibi hurmayı da ölçülü tüketmekte fayda var. Özellikle diyabet hastalarının doktorlarına danışmadan hurma tüketmemesi sağlık açısından dikkat edilmesi gereken önemli bir konu.

Siz de günlük beslenme rutininize hurmayı eklemek istiyorsanız çeşit çeşit hurmaların en tazesini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz. Hurmalı Lezzetler hazırlamak için alternatif önerilerimize göz atmak isterseniz bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

image_print