İftar Sofralarının Baş Tacı: Kırmızı Et

Kırmızı et protein, demir, çinko, aminoasitler ve B grubu vitaminler bakımından zengin bir besin. Tok tutucu ve besleyici özelliğiyle Ramazan sofralarında mutlaka kırmızı et çeşitlerine yer vermelisiniz.

Ramazanda günde 2 öğün beslenme olduğu için, ana yemeğin sağlıklı olması gerekir. Sağlıklı beslenme anlamında akla ilk gelen sebze grubu olsa da et çeşitleri ile dengeli bir beslenme sağlanmalıdır. Dana ve kuzu kıyma karışık olarak hazırlanmış sebzeli köfte, fırında pişirilmiş kuzu incik, sebze ile pişirilmiş ya da ızgara yapılış antrikot ve bonfile gibi yemek çeşitleri haftada en az 2 kez tüketilmelidir.

Kırmızı et vitamin ve mineral deposudur. A, C, D, E, B3, B6, B12 vitaminleri, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, selenyum, potasyum mineralleri gibi yüksek besin değerlerine sahip kırmızı et; sağlıklı şekilde pişirildiğinde midenizi yormaz ve kolay bir şekilde sindirilebilir. Ancak bol yağda kızartılmış ya da yağlı bir sosta pişirilmiş kırmızı et vitamin ve minerallerini yitirebileceği gibi Ramazan ayında hazmı zorlaştırır ve vücut formunun bozulmasına neden olur.

Kırmızı etin Ramazan ayında en iyi şekilde hazmedilebilmesi için etli sebze yemekleri ve haşlama gibi yemekler tercih edilmelidir. Kırmızı et çeşitlerinin Ramazan ayında vücudunuza sağlayacağı faydaları sıralamak gerekirse;

  • Gün boyu tok tutar.
  • Sağlıklı şekilde pişirilmiş kırmızı et, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
  • Vücudunuzun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin tek seferde alınmasını sağlar.
  • Ramazandaki susuzluk nedeniyle meydana gelen kas kasılmalarına iyi gelir. Kas sağlığı için faydalıdır.
  • Enerji verir.
  • Kemikleri güçlendirir.
  • Saç, cilt ve göz sağlığınızın korunmasında etkilidir.
  • Kan yapar ve kansızlığı önler.

Kırmızı et nasıl pişirilir?

Kırmızı etten en iyi şekilde faydalanmak için onu doğru şekilde pişirmek ve haftada en az 2 kez kırmızı et tüketmek gerekir. Örneğin; biftek, antrikot, kuzu incik, pirzola gibi et çeşitlerini sos ile pişirmek yerine önce mühürlemek ve sos ile servis etmek daha doğrudur. Mühürleme ile etin öz suyu hapsedilir ve et, besin değerlerini yitirmez.

Sıkı dokusu olan etler haşlama yapılmalıdır. Kuzu incik, dana tas kebabı, gerdanın alt kısmında kalan et grubu haşlanabilen et türleridir. Haşlama suyuna soğan, sarımsak, patates ve havuç da ilave edilebilir.

Dana ve kuzu antrikot, biftek, bonfile gibi etler marine edildikten sonra mühürlenerek pişirildiğinde daha yumuşak olur. Bu tür etleri uzun süre haşlamak etlerin dağılmasına ve besin değerlerinin kaybolmasına neden olur.

Köfte harcı ve dolma malzemesi olarak; yağsız dana kıyma ve kuzu koldan kıyma karışık olarak hazırlatıldığında daha lezzetli bir yemek hazırlanır. Köfte az yağlı oluklu bir ızgara tavasında pişirilmelidir. İftar sofralarınız için dana kıyma, kuzu pirzola, antrikot, kuzu kol, kuzu incik gibi et çeşitleriniz CarrefourSA’da.

Ramazan boyunca ihtiyacınız olacak püf noktalarıyla et yemekleri, sağlıklı beslenme önerileri, tasarruf yöntemleri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print