İkinci Çocuğa Sahip Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Çocuk sahibi olmanın bir kişinin hayatını baştan aşağı değiştirdiğini herkes bilir. Özellikle daha önce çocuk yapmış olanlar bunu herkesten daha iyi bilir. Peki ama çocuğa sahip olduğunuz o ilk anlar şimdi ya uzak birer anıysa ve yaşadığınız olumlu olumsuz hisleri çok net hatırlayamıyorsanız? Çocuk sahibi olmanın birçok artı ve eksi tarafları olduğunu hatırladığınızı biliyoruz ancak ikinci çocuğunuza hamile kalmadan önce bunların size hissettirdiklerini de hatırlamanızda fayda var.

Yeni bebeğe yeni dekorasyon

İkinci çocuğunuzun için evinizde bazı değişiklikler yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuzdur. İmkanı olan yeni bir odada yeni bir bebek odası dekore edecektir. Fakat çocukları belli bir yaşa gelene kadar aynı odada kalmalarını uygun gören ebeveynler de olacaktır. Böyle durumlarda ilk çocuğunuzun düzenini olabildiğince bozmamaya çalışmanız ona kendini iyi hissettirecektir. Aynı odayı paylaşsalar dahi çocuğunuzun kendi eşyası, kendi oyuncak ve kıyafetleri için kendi yeri olabilir. Hem böylece aynı alanı yeni doğacak çocuğunuza da tanımış olursunuz. Alanınız izin verdiği sürece yeni bir dolap, yeni bir şifonyer ve tabii ki yeni bir yatak düzeniniz açısından size de faydalı olacaktır.

Oyuncak seçiminde özen

İkinci Çocuğa Sahip Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler (3)

İlk çocuğunuzun sahip olduğu onlarca oyuncak olabilir. Fakat tekrar çocuk sahibi olmaya karar verdiğinizde bu oyuncak listesinde bazı düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Öncelikle büyük çocuğunuzun küçük parçalar barındıran oyuncaklarını bir süre rafa kaldırmanız gerekir. Küçük çocuğunuza onun yaşına uygun, büyük parçalı ve yumuşak oyuncaklar alabilirsiniz. Neredeyse her oyuncağın üzerinde ait olduğu yaş grubu belirtilir. Bunun dışında oyuncak seçimi yaparken iki çocuğunuza da uygun olabilecek bazı oyuncaklar alabilirsiniz. Böylelikle kardeşlerin birlikte zaman geçirmesine katkıda bulunmuş olursunuz.

Büyükten küçüğe kalanlar

İkinci çocuğu yapmaya önceden karar verenler ilk çocuklarının eşyasını saklayıp daha sonra tekrar değerlendirme yoluna giderler. Bu elbette ki oldukça mantıklı bir davranıştır. Fakat bazı ihtiyaçlar vardır ki çocuklarınızın kendine özel kalmasında fayda vardır. Mesela eğer hala dayanıklıysa ikinci defa bebek arabası almamayı tercih edebilirsiniz. Fakat biberon, emzik, önlük gibi ufak eşyayı yenilemeniz iyi olabilir. Hem iki çocuğunuz arasındaki yaş farkı dörtten az ise büyük çocuğunuz kişisel eşyasını paylaşmaya henüz hazır olmayabilir. Onu böyle durumlarda zorlamamak gerekir. Kardeşi ile paylaşmanın haklı gururunu elbet hissedecektir, sabırlı olun.

Kardeşler arası uyum

İkinci Çocuğa Sahip Olmadan Önce Bilinmesi Gerekenler (6)

Çocuklarınız özellikle aralarındaki yaş farkı çok fazla değilse birbirlerini taklit etme eğilimi gösterebilirler. Mesela aynı kıyafetleri giymekten büyük mutluluk duyarlar. Bu yüzden küçük çocuğunuza alacağınız kıyafetlerden büyük çocuğunuza olacak ölçüde bir adet daha almanızda fayda var. Bunun dışında artık alacağınız neredeyse her şeyi ikişer almanız gerektiğini kabul etseniz iyi olur. Onlar kardeşler ve her şeyi paylaşmaya hazırlar ama siz yine de tatlı kıskançlıklara sebebiyet vermemeye özen gösterinJ

Aralarındaki yaş farkı ne olursa olsun, başlarda anlaşamasalar dahi çocuğunuza hayatı boyunca verebileceğiniz en güzel hediye bir kardeştir. İlk çocuktan sonra tekrar aynı süreci yaşamak korkutucu geliyorsa yaşanmış tecrübelere bakın. Çoğu kişi aynı şeyi söyleyecektir: “İkinci çocuk çok daha kolay büyüyor.”

image_print