Intermittent Fasting Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde olduka sık duymaya başladığımız beslenme şekillerinden biri olan ve ‘aralıklı oruç’ anlamına gelen Intermittent fasting diyetini nedir? Aralıklı oruç diye nasıl yapılır? diye merak ediyorsanız gelin birlikte öğrenelim.

Tartıya çıktığınızda aldığınız kilolar nedeniyle rahatsız oluyorsanız, eski kıyafetleriniz artık üzerinize olmamaya başladıysa alarm çanları çoktan çalmaya başlamış demektir. Sağlıklı olmak, fit bir vücuda sahip olmak ve formda kalabilmek için spor yapmak kadar yediklerinize de dikkat etmelisiniz. Doğru yöntemlerle yapılan diyetlerin de bu saydıklarımızı sağlayabilmek açısından büyük etkisi olduğunu, zamanla alışkanlık haline getirilen doğru beslenme şeklinin sürdürülebilir olduğunda sonuçların da mükemmel olduğunuz söyleyebiliriz. Peki nedir bu intermittent fasting diyeti? Gelin birlikte öğrenelim.

Intermittent Fasting Diyeti Nedir?

Günümüzde uygulanan birçok diyet türü var. Bu diyetlerden biri de yağ yakımını hızlandıran intermittent fasting diyeti (aralıklı beslenme diyeti) ya da diğer adı ile if diyeti. Bu diyetin amacı uzun süre aç kalmak ve kısa bir zaman diliminde beslenmek… Intermittent fasting ilk olarak 1945’li yıllarda ortaya çıkan ve günümüzde tekrar popüler olan bir diyet türü. Kilo vermenin yanı sıra kalp ve şeker hastalığı riskini azaltan ve yaşlanmayı yavaşlatan bu diyeti uygularken yapılması gereken; beslenme sürecini belirlemek ve ne zaman yemek yeneceğini planlamak.

Diyet süresince karbonhidratlı yiyeceklerin azaltılarak yeşil sebzelere, yumurtaya, et ve balığa yönelinmesi kısaca protein ağırlıklı beslenilmesi, işlenmemiş gıdalar tercih edilmesi tavsiye ediliyor. Açlık süresi içerisinde sıvı tüketmek çok önemli. İçecek olarak suyun yanı sıra soda, şekersiz olmak kaydıyla çay, aromasız bitki çayları ve kahve tüketilebiliyor. Egzersiz yapanların açlık süresi içerisinde ağır egzersiz yapmaktan uzak durmaları öneriliyor.

Intermittent Fasting Diyeti Nasıl Uygulanır?

Intermittent fasting diyeti temelde iki farklı şekilde uygulanabiliyor.

Belirli aralıklarda beslenme: Bunlardan ilki gün içerisinde 16 saat aç kalınması ve 8 saat beslenilmesi. Bu nasıl oluyor açıklamakta fayda var; 16 saat aç kaldıktan sonra 8 saat besleniliyor ve yeniden 16 saat aç kalınıyor. Bu bahsedilen şekli tercih edildiğinde, vücudun alışma dönemini rahat geçirebilmesi adına açlık sürecini yavaş yavaş arttırmakta fayda var.

İki öğün atlayarak 24 saat aç kalmak: İkinci şekli ise; gün içerisinde beslenirken 2 öğünün atlanması ve 24 saat aç kalınması şeklinde gerçekleşiyor. Bir gün önce akşam yemeğini yedikten sonra, ertesi gün kahvaltı ve öğle öğünlerini yemeyerek o günkü akşam yemeğine kadar 24 saat aç kalınıyor.

Intermittent Fasting (Aralıklı Oruç) Diyetin Faydaları Nelerdir?

Intermittent Fasting (IF) diyetini uygulamaya başladığınızda kanda bulunan glikoz miktarı azalarak insülin üretimini de azaltır. Azalan insülin hormonu üretimi glikozun ve yağın depolandığı bölgelerden kana geçmesi ve parçalanmasına yardımcı olur. İhtiyacınız olan enerji kan glikozu az olduğu için depolanmış yağ ve karbonhidrat kaynaklarından sağlanır.
Aralıklı oruç, kan basıncı, LDL kolesterol, trigliserid ve kan şekeri gibi birçok farklı risk faktörünü iyileştirmeye yardımcı olarak kalp sağlığının korunmasında önemli rol üstlenir.
Hücre onarımını sağlar. Bu sayede kanser ve alzheimer gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır.

Her diyet türünde olduğu gibi intermittent fasting diyetinin de bir uzman kontrolünde yapılması sağlık açısından oldukça önemli. Intermittent fasting diyeti her ne kadar kilo vermek açısından faydalı olsa da, uzun süre aç kalmanın getirdiği baş dönmesi sorunu, sinirlilik halleri, halsizlik yaşanması gibi sorunlar diyet sürecinde baş gösterebilmekte. Şunu da söylemeden geçmeyelim; bu diyet türünden hamilelerin ve emziren annelerin, 18 yaşın altındaki kişilerin, kalp hastalığı olanların, diyabet hastalarının, çok zayıf olanların, kilosu çok fazla olanların ve yakın zamanda ameliyat geçirmiş olanların uzak durması gerekiyor.

Sağlıklı bir yaşam sürmek ve beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmek için bloğumuzda yer verdiğimiz “Ketojenik Beslenme Nedir?” veya “Beslenme Türleri”
gibi konuları takip edebilirsiniz.

image_print