Doğa Severler İçin Kamp Rehberi

Kamp hazırlıkları başlasın! Doğada yön bulma yöntemleri, kamp yaşamınız için en uygun çadır çeşidi, kamp ateşi yakmanın püf noktaları, Türkiye’nin en iyi kamp rotaları bu yazımızda…

Doğayla iç içe bir tatil hayal edenlerde bağımlılık yapacak bir etkinlik önerimiz var: Kamp tatili! Yeşillikler içinde kuş sesleriyle uyanmak, kamp ateşinin başında keyifli sohbetler yapmak, lezzetli kamp yemekleri ile doymak, uzun uzun doğa yürüyüşleri yapmak ve birçok anı biriktirebileceğiniz kamp tatili için ihtiyacınız olan tavsiyeleri sizler için derledik.

Doğada yön bulma yöntemleri

Kamp kuracağınız yerin yönünü doğru tayin etmek hayati önem taşır. Bu nedenle kamp hazırlıklarında öncelikle bir pusula edinmenizde fayda var. Doğada çadırınızı kuracağınız yön asla kuzeye bakan yamaçlar olmamalıdır. Çünkü kuzeye bakan yamaçlar güneş almaz, nemli ve geceleri soğuk olur. Çadırınızı güney ya da doğu yönüne kurmalısınız. Ancak bazı sebeplerle pusuladan istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Pusulaya başvuramadığınız durumlarda aşağıdaki yöntemleri kullanmanız gerekebilir:

 • Bir tepeye çıkıp etrafa bakın ve insanların kullandıkları bir yol olup olmadığına bakın. Gitmeye elverişli bir yön belirleyin.
 • Unutmayın ağaçlar ve taşların yosun kaplamış yüzleri daima kuzeye bakar ve karıncalar, yuvalarını ağaçların güneye bakan yüzüne yapar.
 • 1 metrelik bir çubuğu düzlük bir yere saplayın. Sopanın gölgesinin ucuna denk gelen noktayı bir taşla işaretleyin. Bu işaretlediğiniz nokta; batı. 15 dakika bekleyin ve gölge yer değiştirdiğinde ilkinde olduğu gibi yeni gölgeyi işaretleyin. Bu iki taş birleştiğinde oluşan çizgi; doğu-batı doğrultusu. İlk taşı solunuza, ikinci taşı sağınıza alın. Bu durumda da yüzünüz kuzey yönüne dönük olacak. Güney ise arkanızda.
 • Gece olduğunda kuzey yönünü kutup yıldızı ile bulabilirsiniz. Kutup yıldızı, diğer yıldızlara göre parlak ve nettir. Eğer Büyük Ayıyı biliyorsanız kuzey yıldızını kolayca bulabilirsiniz; Büyük Ayının son iki yıldızından yukarı doğru bir çizgi hayal edin. Bu iki yıldız arasındaki uzaklığın 5 katı kadar yukarı çıkarsanız Kutup Yıldızını ve haliyle kuzey yönünü karşınızda göreceksiniz.

Uyarı: Gece yürürken dikkatli olun. Ayağınız kayabilir, düşebilir ve sakatlanabilirsiniz.

Çadır hayatı

Kamp hayatında gün içinde yorulacaksınız. Bu nedenle konforlu ve güvenli bir uyku alanınız olmalıdır. Çadır seçimi yaparken her şeyden önce alışkanlıklarınıza göre hareket etmelisiniz. “Kapalı alan fobiniz var mı? Dar alanda konaklayabiliyor musunuz? Soğuk hava şartlarına uyum sağlayabiliyor musunuz?” gibi soruların cevaplarına göre seçiminizi yapmalısınız. Bir diğer önemli nokta ise iklim şartları… Hiçbir çadırın 4 mevsim kullanılamayacağını unutmayın. Yaz ve bahar ayları için güneş geçirmeyen, kış mevsimi için de ısıyı dışarıya çıkarmayan yapıya sahip bir çadır tercih etmelisiniz.

Çadır seçimini etkileyen önemli konulardan biri de kaç kişi konaklayacağınız? Bu soruya cevap ararken bazı kamp malzemelerinizi de çadırın içerisinde saklamak isteyebileceğinizi göz ardı etmeyin. Böyle zamanlar için çadırınızı +1 kişilik tercih etmenizde fayda var.
Kamp günü sürprizlerle karşılaşmamak için evinizde mutlaka çadırınızla tanışın. Konforlu bir çadır yaşamı şu özelliklere sahip olmalıdır:

 • Kamp mevsiminiz yaz da olsa uyku tulumunuzu yanınızdan ayırmayın. Güneş battıktan sonra doğa şartlarında hava aniden soğuyabilir.
 • Kamp yapacağınız yerin gündüz ve akşam hava durumu koşullarını önceden öğrenebilir, hazırlıklarınızı bu şartlar doğrultusunda yapabilirsiniz.
 • Şişme yataklar hem pratik taşıma hem de yüksek konfora sahiptir. Kamp etkinliğinizde çadırınızda konforlu bir şişme yatak kullanabilirsiniz. Ancak şişme yatak ebatlarının çadırınızın ebatları ile uygun olduğundan emin olmalısınız.
 • Kamp matı zemindeki taşların hissedilmesini ve zeminden soğuk almanızı önler.
 • Kamp yaşamında güneşli başlayan bir gün, yerini soğuk bir havaya bırakabilir. Siz iyisi mi yanınızda bir kamp battaniyesi götürün uykunuz bölünmesin.

Öneri: Kamp alışverişi sırasında kamp matı, uyku tulumu, şişme yatak ve çadır ebatlarının birbiri ile uyumlu ebatlarda olması gerekir. Kampta sürprizlerle karşılaşmamak için tüm bu ürünleri aynı gün tek noktadan satın almanızda yarar var. CarrefourSA marketlerinde keyifli bir kamp etkinliğinde ihtiyacınız olabilecek her şeyi bulabilirsiniz.

Kamp ateşi nasıl yakılır?

Kamp ateşinin sadece soğuk havalarda yakıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bahar ve yaz ayları da olsa gece olduğunda hava aniden soğuyabilir. Kamp ateşi, yemek pişirmenize ve kamp hayatına motive olmanıza da yarar. Üstelik sizi rahatsız edebilecek böcekleri de yaşam alanınızdan uzak tutar. Fakat ateş yakarken dikkat etmeniz gereken bazı durumlar olduğunu unutmayın:

 • Ateş yakmaya başlamadan önce doğadan kuru odun parçaları, kuru dallar toplayın.
 • Ateşinizi kıvılcımları çadırınıza sıçramayacak uzaklıkta ve zemininde kuru bitki örtüsünün olmadığı bir yerde yakın.
 • Islak bir zeminde ateş yakmak zordur. Zemine, yan yana kuru odunlar dizerek kuru bir zemin oluşturabilir, ateşinizi burada yakabilirsiniz.
 • Rüzgarlı havalarda kontrol altına alamayacağınız büyüklükte ateş yakmayın.
 • Ateşi başlatmak için çıra, kuru odun parçası ve yanınızda getirdiğiniz gazete parçalarını kullanabilirsiniz. Ayrıca doğada ateş başlatmak için kuru ağaç kabukları, kuru yosunlar, kuru bitki lifleri, kuru ölü yapraklar ve kuş tüyleri kullanabilirsiniz.
 • Ateşi güçlendirmek için odun parçalarını ateşe inceden kalına doğru atın. Aksi halde yaktığınız ateş çabuk söner ve bu da ekstra enerji harcamanıza neden olur.
 • 50×50 cm çapında bir çukur kazarak bu çukurda da bir kamp ateşi yakabilirsiniz.
  Mangal lezzetinde ızgaralar yapmak, patates ve patlıcan közlemek için bu ateşin közünü kullanabilirsiniz.
 • Ateşinizi ihtiyacınıza göre hazırlayın. Örneğin; gündüz saatlerinde ısınmak için daha küçük, akşam hava soğuduğunda büyük bir ateş yakın. Gereksiz büyük ateş yakmanız odunlarınızın çabuk tükenmesine neden olur.

Uyarı: Yatmadan önce yangın tehlikesine karşı kamp ateşini mutlaka söndürün. Ertesi gün yeni ateşinizi yine aynı zeminde yakın. Böylece doğaya daha az zarar vermiş olursunuz.

Kamp ateşinde hazırlayabileceğiniz nefis bir Közde Patatesli Tavuk tarifi için Lezzetli ve Pratik Kamp Yemekleri blog yazımızı inceleyin.

Kamp hayatı ile ilgili bilmeniz gereken püf noktaları

 • Uyumadan önce suyu kaynatıp bir şişeye koyduğunuzda şişe uyurken size sıcaklık verir hem de uyandığında içebileceğiniz temiz suyunuz olur.
 • Su kaynağının yakınlarında çadır kurmak her zaman için iyi değildir. Özellikle akarsuyun sesi tehlike durumunda sesinizi duyurmanızı engelleyebilir.
 • Su depoladığınız pet şişelerinizi yumuşak bir zemin üzerinde biriktirdiğinizden emin olun. Sivri uçlu taşlar şişelerinizi delmesin.
 • Öğle saatlerinde hava sıcak olsa da güneş battıktan sonra doğada hava aniden soğuyabilir. Bu nedenle donma tehlikesine karşı içme suyunu dışarıda bırakmayın.
 • Çöplerinizi fazla biriktirmeden atın. Çünkü çöp kokusuna gelen böcekler temiz içme suyu kaynağınızla da ilgilenebilirler.
 • Sinek kovucu sprey kullanın.
 • Mevsim farketmeksizin yanınızda polar battaniyeniz olsun.
 • Yanınıza eski ve gözden çıkardığınız giysilerinizi alın. Termal giysileri unutmayın.
 • Yemek artıklarını hava almayacak şekilde paketleyin ve paketi asla çadırın yakınlarında bırakmayın. Dışarıda bıraktığınız yiyeceklerin kokusu, davetsiz misafirleri çadırınıza çekebilir.
 • Kamp yaptığınız alanı sizden sonra oraya gelecek kişileri düşünerek temiz ve doğaya yaraşır şekilde bırakın.

En önemli kamp malzemeleri
Uyku tulumu, kamp matı, izoterm çanta, buzluk çantası, kamp ocağı, kafa lambası, düdük, ilkyardım çantası, ateş düşürücü, yanık kremi, kamp bıçağı, çakı, yemek ve içecek malzemeleri, kamp matarası, kamp çantası, kamp sandalyesi, katlanır masa, yedek kıyafetler, çöp torbası, güneş kremi, tuvalet kağıdı, kağıt havlu, kamp bölgesinin haritası, kişisel bakım ürünleri, içme suyu, tel ızgara, kibrit.

Türkiye’deki kamp alanları

Kamp tutkunu olmanızı sağlayacak Türkiye genelinde tercih edilen kamp mekanlarının listesini aşağıda bulabilirsiniz:

İğneada Longozu – Kırıkkale
Uçmakdere – Tekirdağ
Mudurnu Sülüklügöl – Bolu
Kömür Limanı – Gelibolu
Yenice Ormanları – Karabük
Yedigöller – Bolu
Köyceğiz Gölü – Muğla (ücretli)
Kerpe – Kocaeli
Dalyan Camping – Muğla
Hızır Kamp (Kazdağları) – Balıkesir (ücretli)
Akyaka Ormanı – Muğla
İnbükü Orman Kampı- Muğla
İznik Gölü – İznik
Aladağlar – Niğde
Torkul Gölü – Düzce
Gito Yaylası- Rize
Kabatepe – Çanakkale
Kapıdağ Yarımadası – Balıkesir

Sevdiklerinizle birlikte düzenleyeceğiniz keyifli bir kamp etkinliği için yukarıda sıraladığımız önerileri göz ardı etmeyin. Kampta hazırlayabileceğiniz pratik yemek tarifleri, yemek hazırlığında ihtiyacınız olacak pratik bilgiler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print