Kara Midyeler CarrefourSA Balık Reyonlarında

Sokak lezzeti denilince akla ilk gelen lezzetlerden biri olan Kara Midye artık CarrefourSA balık reyonlarında. Kurduğu Su Ürünleri Platformu sayesinde yılın 12 ayı boyunca reyonlarında taze, kaliteli ve güvenilir balık ve deniz mahsulü sunan CarrefourSA, güvenli çiftlik midyelerini reyonlarında satışa sunmak için yaklaşık bir yıldır süreci yerinde takip ediyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın izlemesi sonucu onay vermiş olduğu Erdek açıklarındaki midye yetiştiricilik tesislerinden midye almaya başlayan CarrefourSA’da ürünler çiftlikte hasat edildikten sonra arındırma tesisinde arındırılarak soğuk zinciri bozulmadan paketlenip reyonlara ulaştırılıyor. Bu sayede günümüzde sıkça tüketilen ancak mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan riskler barındırabilen midye konusunda üretimden reyona gelene kadar her süreci kontrol altında olan midyeleri satışa sunuyor.

CarrefourSA midyeyi sizlere nasıl ulaştırıyor? Midyelerin CarrefourSA reyonlarına nasıl ulaştığınız merak ediyorsanız bu videomuzu mutlaka izlemelisiniz. 

Sokak lezzetleri ve deniz ürünleri sevenlerin hem kış aylarında hem de yaz aylarında severek tükettiği midye, yanına en çok yakışan limon ile birlikte tüketildiğinde damaklarda bıraktığı enfes tadı ile hemen hemen herkesin vazgeçilmezi diyebiliriz.

Yerken o inanılmaz tadına kendimizi kaptırıp kimi zaman kaç tane yediğimizin bile farkına varamadığımız midyenin lezzetli olması yanı sıra birçok faydası da var. Cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesinde etkili olan, protein değeri yüksek midyenin, enerji verdiğini ve kan şekerini dengelediğini de biliyor muydunuz? İçeriğinde selenyum mineralini barındırması nedeniyle tiroid hastalığından da koruyan midyeyi, bu kadar faydası olmasına rağmen zamanında ve tadında tüketmekte sağlık açısından fayda var.

Midyeyi çokça tüketenler çoğunlukla bilirler ama biz henüz midye yememiş olanlar için midye hakkında birkaç bilgiyi paylaşalım. Karaya yakın bölgelerdeki kayalıklarda, kayaların altında yaşamlarını sürdüren midyeler üremelerini yumurtlama yoluyla gerçekleştirirler. Siyah renkte, sert bir kabuğa sahip olan ve omurgasız canlılar arasında bulunan midyeler tatlı suları tercih ederler.

Midyeyi hem kızarmış şekliyle midye tava olarak hem de midye dolma olarak tüketebileceğiniz gibi, evinizde de midyeyi alıp damak tadınıza uygun bir şekilde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Eğer evde kendiniz hazırlayarak yemeyi tercih ediyorsanız, midye satın alırken dikkat etmeniz gereken en önemli detay tazelik olmalıdır. Diğer taraftan aldığınız midyeleri çok iyi şekilde temizlemeniz de gerek. Midyeler kum tanelerinden arındırılmak için önce suda iyice yıkanmalı, sakal kısımlarının çıkarıldığı yerden dikkatlice bıçak ile ikiye ayrılmalı ve kesilen midyeler tuzlu su içerisinde bekletilmelidir.

Midye satın alırken diğer bir dikkat edilmesi gereken önemli konu da; midyeyi güvenilir yerlerden satın almak. Midye denizdeki metalleri de topladığı için zehirlenme riskine karşı mutlaka güvenilir tezgahlardan temin edilmeli. CarrefourSA hipermarketlerinin balık reyonlarından alacağınız Kara Midye’ler çiftlikte hasat edildikten sonra arındırma tesisinde arındırılarak soğuk zinciri bozulmadan paketlenmektedir. Bu sayede günümüzde sıkça tüketilen ancak mikrobiyolojik ve kimyasal açıdan riskler barındırabilen midye konusunda üretimden reyona gelene kadar her süreci kontrol altında olan midyeleri satışa sunuyor.

Siz de midyeyi evinizde kendiniz hazırlayarak tüketmek istiyorsanız, midyenin en taze halini CarrefourSA hipermarketlerinden temin edebilir, satın almış olduğunuz midyeleri dilerlerseniz Lezzet Arası restoranlarında midye dolma veya midye tava şeklinde tüketebilirsiniz.

image_print