Karlı ve Buzlu Yollarda Arabanızı Nasıl Kullanmalısınız?

Karlı ve buzlu yollarda güvenli bir sürüş deneyimi yaşamak için sürücülerin önemli teknikleri bilmesi gerekir. Yolcu koltuğundaki sevdiklerinizin can güvenliği açısından önerilerimizi mutlaka dikkate alın.

Karlı ve buzlu yollarda yolculuk yapmak profesyonel sürüş deneyimi ve bilgi ister. Çetin kış koşullarının hakim olduğu yollarda trafik kazalarının önüne geçmek, trafikte aksamalara neden olmamak için sürüş hızını düşürmeli, gizli buzlanmaya karşı dikkatli olunmalı, takip mesafesini korumak gibi hayati önem taşıyan kuralları temel almak gerekir. Karlı ve buzlu yollarda hızı düşürmemek, tüm dış etkenlere karşı dikkatli olmamak ve kış lastiği kullanmamak beraberinde araçtaki herkesin hayatını tehlikeye atmaktadır.

Karlı ve buzlu yollarda araç kullanmayı kolay hale getirmek için aracınızın kış bakımını mutlaka yaptırın ve teknik unsurların yanında soğuk kanlı olun ve dikkati elden bırakmayın.

Gizli buzlanma nedir?

Kışın kar yağmasa da yollarda gizli buzlanma olma ihtimali yüksektir. Gizli buzlanma, asfalt üzerindeki ıslaklığın donmasıyla oluşur. Gözle görülmesi zor olan bu durum, kar lastiği takılmadığında ve dikkat eksikliğinde aracın kaymasına ve trafik kazalarına neden olabilmektedir. Kar lastiği kullanan bir sürücünün gizli buzlanma ihtimalinin olduğu yollar dahil karlı ve buzlu yollarda dikkatli, düşük hızda ilerlemesinde fayda vardır.

Uyarı: Gizli buzlanma ihtimalinin en yüksek olduğu yollar viyadük ve köprülerdir. Gizli buzlanmanın olduğu yerlerde levhalarla uyarılar yapılmaktadır.

Yolculuk öncesi kontroller

Karlı ve buzlu yollarda sürüş deneyiminden önce arabanızda mutlaka kış lastiği kar zinciri bulundurmalısınız. Kar zincirinizi uygun şekilde monte ettikten sonra, zincirde meydana gelebilecek kopmalara karşı yardımcı ekipmanlarınız da bagajınızda olmalıdır.

Yolculuk öncesinde yapacağınız kontrollerde şunlara dikkat etmeniz gerekir:

 • Bagajda el feneri, battaniye, enerji veren yiyecek bulundurulmalıdır.
 • Kar birikintisi temizlenmeli, görüş alanının temiz olmalıdır.
 • Sileceklerin çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.
 • Cam suyu deposuna antifrizli cam suyu eklenmelidir.
 • Yakıt deposuna buzlanma önleyici katkı eklenmelidir.
 • Cam buğusu tamamen kaybolmadan yola çıkılmamalıdır.
 • Yola çıkmadan önce araç 2 dakika kadar rölantide ve gaza basılarak çalıştırılmalıdır.
 • Camlara ve motora asla sıcak su dökülmemelidir.

Yolculuk sırasında dikkat etmeniz gerekenler

Yolda kar ve buz olsun ya da olmasın hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğünde aracın kayma riski unutmamak gerekir. Kış lastikleri hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü kış koşullarında yağmurda, karda, buzda ve gizli buzlanmada daha iyi frenleme ve yol tutuşu sağlamaktadır. Ancak kış lastiklerinin aracın kaymasını ve savrulmasını önlediği düşünülerek aşırı hız yapmamalı, kontrollü bir sürüş tekniği uygulanmalıdır.

Karlı ve buzlu yollarda aracın kontrolünü rahatlıkla sağlayabilmek için mont, atkı, bere, eldiven gibi hareketleri kısıtlayıcı giysileri çıkarmak gerekmektedir.

Uyarı: Yağışlı havada sis lambalarınızı ve farlarınızı açarak diğer yolcuları mutlaka uyarın.

Sürüş stilinizi değiştirin

Kış koşullarında güvenlik için sürüş stilinizi değiştirmelisiniz. Karlı ve buzlu yollarda arabanızı kullanırken kontrolü kaybetmemek ve çevrenizdeki araçları tehlikeye atmamak adına sürüş stiliniz aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Yavaşlamayı erkene alın. Viraj öncesinde, durmanız gereken durumlarda frenlemeyi daha erken ve yumuşak hareketlerle yapın.
 • Vitesi düşük devirde değiştirin. Böylece kayma ve patinaj riski en aza indirilir.
 • Takip mesafesini artırın. Karlı ve buzlu yollarda yapılan frenleme aracın durma süresini uzatabilir ve araç kayabilir. Takip mesafesini artırarak kaza riskini azaltın.
 • Araç hızını düşürün. Düşük hızda seyahat sürücü ve yolcu emniyetinin yanında trafikteki diğer araçların da güvenliği açısından önemlidir.
 • Sert frenlemeler ve direksiyon hareketleri yapmayın. Karlı ve buzlu yollarda yumuşak geçişler, düşünülerek yapılan frenler kaza riskini en aza indirir.
 • Yokuş aşağı inerken gaza basmayın, hızınızı koruyun. El frenini hafif çekip, birinci viteste güvenli bir şekilde inebilirsiniz.

Karlı ve buzlu yolda araç kayıyorsa ne yapmak gerekir?

Aracın kontrolünü kaybetmemek için elinizden geleni yaptınız fakat frenleme sırasında araç kaymaya devam ediyor ve durmuyorsa aşağıdakileri harfiyen uygulamalısınız:

 • Ayağınızı gaz pedalından çekin.
 • Panik yapmayın ve direksiyonu aracın kaydığı yöne çevirin.
 • Yumuşak fren uygulayın, freni asla bırakmayın.
 • Fren ve debriyajı güçlü bir şekilde uygulayın.
 • Asla sert direksiyon hareketleri yapmayın. Direksiyonu fazla çevirmeyin.
 • Yumuşak direksiyon hareketleri ile aracı yönlendirmeye çalışın. Bunu yaparken gaza basmayın.
 • Fren yaptığınızda ABS devreye girip, sistem tekerlekleri ve fren pedalını titretmeye başlayabilir. Tekerlekler kilitlenmeye başladığında freni bir saniyeliğine bırakıp yeniden fren pedalına hafifçe basın.

Karda ve buzda güvenli bir sürüş için aracın tüm lastiklerinin kış lastiği olması şarttır. Kış lastikleri, özel bir profile sahip olması ve içeriklerindeki silica malzemesi sayesinde daha yumuşak bir yapıda kalıyor, sertleşmiyor. Bu sayede aracınıza taktırdığınız kış lastikleri ile kar, buz ve çamurlu yollara daha iyi tutunarak, güvenli bir sürüş yapabiliyorsunuz. Kış lastikleri özel desenleri sayesinde karlı zeminde ekstra çekiş de sağlamaktadır. Aracınızın bu yıla ait kış lastiği ihtiyacını CarrefourSA hipermarketlerinden karşılayabilir, seçimlerinizde dilediğiniz markalardan birini tercih edebilirsiniz. Lastiklerinize uygun kar zinciri seçeneklerini ve aracınızı ilgilendiren kış bakım ürünlerini de CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Aracınızın kış bakımı hakkında bilgileri blogumuzdan takip etmeye devam edin.

image_print