Kedi Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gerekenler

Kedi sahiplenmek için yeterli maddi durumunuz var mı? Yoğun bir sosyal hayatınız varken bir kediye zaman ayırabilecek misiniz? Bu yazımız kedinizin bakımında evcil hayvan sahibi olarak rolünüzü belirleyecek.

Kedi ya da köpek sahiplenmeden önce ilk önce maddi durumunuzu daha sonra o hayvana ayıracak yeterli zamanınızın olup olmadığını düşünmelisiniz. Çünkü günümüzde birçok evcil hayvan, hayatında bir tüylü dostu olup olmaması gerektiği konusunda tereddüt yaşayan kişiler tarafından sokağa atılmaktadır. O nedenle bu plansız sahiplenmelerdense evcil hayvan bakımında üstlenilen görev net bir şekilde ortaya konmalıdır.

Hayatınızı bir kediyle paylaşmaya karar verdiyseniz, sahiplenmeden önce bazı sorularınızın yanıtlanmasını isteyebilirsiniz. Kedinin beslenmesi, aşıları, kısırlaştırılması, tüy bakımı ve en önemlisi güvenliğini sağlamak gibi konularda bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Neden kedi?

Kediler de en az köpekler kadar sosyal canlılardır. Sahibine ve evdeki çocuklara sevgi ve şefkatle bağlanır. Kedilerin gezdirilmeye ve tuvalet ihtiyaçları için dışarı çıkarılmaya ihtiyacı olmadığı düşünülmektedir. Oysa köpekler kadar olmasa da kedilerin de temiz hava almak için dışarı çıkarılması gerektiği bilinmelidir. Aslında bu tür konular, bir hayvan sahiplenme söz konusu olduğunda geri planda kalmalı ve şunlar dikkate alınmalıdır:

  • Evcil hayvanla yaşam kan basıncını düşürür,
  • Evcil hayvanla yaşayan kişiler erken uyanırlar ve bu kişilerin aktif bir hayatları vardır,
  • Kedilerin 6 ayda bir veteriner kontrolünden geçmesi gerekir,
  • Evdeki çocuklar istedi diye değil, çocukların zihinsel ve bedensel gelişimlerini desteklemesi için kedi sahiplenilmelidir,
  • Kedilerin damak zevki vardır. Bu nedenle en ucuz mamayı değil, en pahalı mamayı da beğenebilir ve hep onu yemek isteyebilirler,
  • Çocuklu bir evde evcil hayvan bakımı ebeveyn kontrolünde olmalı, ciddi sorumluluklar çocuklara verilmemelidir.

Kedi sahiplenmeden önce taşınma planları, iş değişiklikleri ve benzeri planlar düşünülmelidir. Çünkü kediler sık mekan değişikliklerinde, evde bulunduğunuz saatler değiştiğinde çok kolay strese girebilmektedir. Hayatınızdaki değişiklikleri rayına oturttuktan sonra artık kedi sahibi olabilirsiniz. Kedinizi barınaklardan sahiplenmeyi tercih edebilir, bir kedinin hayatını kurtarabilirsiniz.

Kedinin aşıları

Kedilerin hastalıklardan korunarak sağlıklı bir hayat sürmesi için aşılarının yapılması gerekir. Yavru ve yetişkinlik dönemlerinde yapılan en önemli aşılar; kist parazit tedavisi, karma aşı, leucomie aşısı, fiv aşısıdır. Kedinizin aşı listesi onun sağlık durumu, yaşı ve bulunduğu coğrafi bölgeye göre değişiklik gösterecektir. Veteriner hekim, kedinize hayatı boyunca yaptırmanız gereken aşıların listesini size verdikten sonra bu aşıları aksatmadan yaptırmanız gerekir.

Kedinin aşıları tamamlanmadan dış mekan gezilerine çıkmaması gerekir. Çünkü aşısız bir kedi hastalıklara daha kolay yakalanabilmektedir.

Doğru kedi maması

Kedi mamalarında kedinin yaşına ve ırkına göre seçim yapılmalıdır. Mama seçiminde kedilerin özel sağlık durumuna uygun bir tercih de yapılabilmektedir. Örneğin; deri hassasiyeti olan, kilo problemi yaşayan, ırka bağlı olarak eklem sorunlarına yatkınlığı olan ya da kısırlaştırılmış kediler için özel mama seçenekleri bulabilmek mümkündür.

Tüy bakımı

Kedilerin tüy yapılarına uygun bir kedi tarağı veya kedi fırçası ile tüy bakımının yapılması gerekir. Uzun tüylü kedilerin her gün, kısa tüylü kedilerin ise haftada en az 2 kez taranması ya da fırçalanması gerekir. Ancak tüy bakımında sadece fırça ve tarak yeterli değildir. Kedi ırkına uygun olarak seçilen kuru ve yaş mama ile kullanılan kedi temizlik ürünlerinin de sağlıklı tüylerde önemli bir etkisi vardır.

Kedi neden kısırlaştırılır?

Kediler 7 aylık olduklarında kısırlaştırma işlemi görebilmektedir. Kedi sahipleri erkek kedilerini testis kanserinden, dişi kedilerini yumurtalık ve meme kanserinden korumak için tüylü dostlarını kısırlaştırabilmektedir. Ayrıca kedilerin kızgınlık döneminde agresif olması ve bu nedenle evdeki eşyalara zarar vererek, kimi zaman da sahibinde tırmık izleri bırakması da kısırlaştırılmalarında bir etkendir. Çünkü kediler kısırlaştırıldıklarında daha sevecen ve uysal bir yapıya sahip olmaktadır.

Kısırlaştırılmış kedilerin idrar yollarında sık sık taş oluşumu ve bazı kedilerde de kilo almaya yatkınlık görülmektedir. Bu anlamda kısırlaştırılmış kedi mamaları onlar için en ideal besinlerdir. Kısırlaştırılmış kedi mamaları düşük kalorili ve taş oluşumunu engelleyecek özelliktedir.

Kedi yaşı nasıl hesaplanır?

Kedilerin yaşı, insan yaşı cinsinden hesaplanabilmektedir ancak bu konuda özel bir formül yoktur. 1 yaşındaki bir kedi yavruluk dönemini tamamlamış ve ergenlik dönemine girmiş olarak kabul edilmektedir ve bu kedi insan yaşına göre 15 yaşındadır. 3 aylık yavru kediler 5, 6 aylık yavru kediler ise 10 yaşında kabul edilir. 1 ve 12 yaş aralığındaki kediler yetişkin, 12 ve üzeri yaş grubundaki kediler ise yaşlı kedi sınıfına girmektedir. 2 yaşındaki yetişkin bir kedi 24 yaşındadır ve bundan sonra insanlar için her 1 yıl, 4 kedi yılına karşılık gelmektedir. Örneğin; 3 yaşındaki bir kedi 28; 4 yaşındaki bir kedi 32; 5 yaşındaki bir kedi 36 yaşındadır. Veteriner hekimler bir kedinin yaşını hesaplarken; diş kontrolü, kas formu, tüy yapısı, göz sağlığı üzerinde inceleme yapar ve yaklaşık yaş tahmininde bulunurlar.

Kedinizin fiziksel gelişimini takip edebilmeniz ve yaş aralığına en uygun mama çeşidini bulabilmeniz açısından kedinizin yaşını hesaplamanızda fayda var.

Kediniz için en kaliteli ve en doğru mamayı CarrefourSA marketlerinin pet shop ürün reyonlarında bulabilirsiniz. Kedi maması, köpek maması ve evcil hayvanlar için aksesuar çeşitleri CarrefourSA’da sizleri bekliyor.

Evcil hayvan bakımında bilinmesi gereken her şeyi bloğumuzun Sevimli Dostlar sayfasından takip edebilirsiniz.

image_print