Kedi ve Köpek Bakımında En Sık Sorulan Sorular?

Kedi ve köpeklerin tuvalet eğitimi, mama seçimi, banyo alışkanlıkları konusunda tüm bilgileri bu yazımızda bulacaksınız.

Sokakta titrerken gördüğünüz, barınakta mama olmadığı için günlerini aç geçiren o sevimli kedi ve köpeği sahiplenmeye karar verdiyseniz en doğrusunu yaptığınızı bilin. Çünkü o, evinize kocaman bir mutluluk getirecek ve size şefkatle bağlanacak. Peki sahiplendiğiniz bir kedi ve köpeğin ev yaşamında nerelere dikkat edilmeli? Bu sevimli canlı sizden neler bekliyor merak ediyorsanız tüm sorularınızın cevapları bizde.

Sahiplendiğiniz kedi ve köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için doğru mama ile beslenmeleri ve temizliklerinin aksatılmaması gerekir. Eğer hayatınıza bir evcil hayvanı dahil etme kararı aldıysanız, bize soracağınız çok önemli sorular var demektir. Kedi ve köpek bakımında merak ettiğiniz en önemli konuları bu yazımızda sizin için derledik.

Kedi ve köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Kedilere tuvalet eğitimi şu sıralamayla verilmelidir:

 • Kedi beslendikten sonra kum kabına götürülmeli
 • Kedinin kumu keşfetmesi için kum alana bir kedi oyuncağı bırakılmalı
 • Kedi uzaklaşmak isterse bu alana tekrar getirilmeli ve beklenmeli
 • Kedinin ilgisi oyun ve oyuncakla çekilmeli, sabırlı olunmalı, ceza verilmemeli
 • İhtiyacı olduğunda kum kabını kullanan kedi, zamanla bu duruma alışacak ve sahibin yönlendirmesine ihtiyaç duymayacak.

Köpekler için tuvalet eğitimi aynı sıralama takip edilerek verilmelidir. Ancak burada tuvalet ürünü köpek çiş pedi ya da hasta pedi olmalıdır. Köpekler ev ortamında tuvalet kabına serilen ped üzerinde tuvalet alışkanlığı kazanabilmektedir.

Kediler her yaşta tuvalet eğitimi alabilirler. Ev ortamında annesiyle birlikte yaşayan yavru kediler, annelerini taklit ederek kolaylıkla tuvalet alışkanlığı kazanabilirler. Sahiplenilen yavru kediler ise ayakları üzerinde durmaya başladıysa tuvalet eğitimi almaya hazır demektir.

Kedi kumu nasıl kullanılır?

Evcil bir kedinin evde tuvalet alışkanlığı kazanabilmesi için kedi tuvalet kabı ve kedi kumuna ihtiyacı vardır. Topaklanan kedi kumları temizlik açısından en kullanışlı ürünlerdir. Islanan kedi kumu topaklandığında delikli kum küreği ile kolayca temizlenebilmektedir. Kedi kumları portakal kokulu, pudralı, sabun ya da vanilya kokulu olabilmektedir.

Köpekler ne sıklıkta banyo yapmalıdır?

Dış mekanda uzun süre zaman geçiren, bahçeyi kazan evcil bir köpeğin haftada bir kez banyo yapmasında bir sakınca yoktur. Ancak daha az hareket eden, dış mekanda uslu duran bir köpeğin ayda 1 kez banyo yapmasında sakınca yoktur.

Kediler ne sıklıkta banyo yapmalıdır?

Kediler dil ve patilerini kullanarak günlük temizliklerini yapabilirler. Ancak dış mekanda zaman geçiren, dışarıda eşelenmeyi seven bir kedinin aralıklarla banyo yapması gerekir. Kediler için özel kedi temizlik ürünleri tercih edilmelidir. Kediler banyo yapmayı sevmezler. Bu nedenle hırçınlık gösterebilirler. Kedinize banyo yaptırmanız gerekiyorsa, süreci daha sakin geçirmesi için öncelikle tüm malzemeleri banyoda hazırlayın. Havlu, kedi şampuanı ve su dökmek için küçük bir kabı hazır bulundurun. Ardından sırasıyla şunları yapın.

 • Küvet içine kaydırmaz yerleştirin.
 • 10 cm yüksekliğinde vücut sıcaklığında su ile doldurun. Çok sıcak ya da çok soğuk su kullanmayın.
 • Şampuanı suya karıştırın ve köpürtün.
 • Kedinizi nazikçe suya oturtun, onunla konuşun ve sakinleştirmeye çalışın.
 • Köpüklü suyu kedinizin yüzüne sıçratmadan tüm vücuduna yayın.
 • Kedinize masaj yapın.
 • Vücut sıcaklığında bir su ile boyundan kuyruğuna doğru durulayın.
 • Duş başlığı kedinizi rahatsız ediyorsa küçük bir kapla su dökerek durulama yapın.
 • Nemli bir bez ya da süngerle kafa arkasını, ağzını ve burnunu temizleyin.
 • Kedinizi küvetten çıkartın ve genişçe bir havluyla kurulayın.
 • Uzun tüylü bir kediniz varsa kurulamak için ikinci bir havlu kullanın.

Kedi ve köpek maması seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

Kedi ve köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmesi için onlar için özel üretilmiş mamalarla beslenmeleri gerekir. Kuru ve yaş mamalar, kedi ve köpeklerin gelişimini destekleyici omega 3 yağ asitleri, vitaminler ve mineraller bakımından zengin besinlerdir. Kediler için mama seçimini yaparken yeni doğan, yavru, yetişkin ve yaşlı kedi mamaları arasından tercih yapılması gerekir. Köpek maması seçiminde de yavru, yetişkin ve yaşlı köpek mamaları arasından seçim yapılmalıdır. Bu durumda evcil hayvanın yaşını doğru hesaplamak gerekir.

Yeni doğan kedi mamaları ve yavru köpek mamaları dişleri olmayan kedi ve köpekler için kolay çiğnenebilir özelliktedir ve hayvanın doğal savunma sistemini güçlendiren bir formüle sahiptir. Kedi ve köpek ırklarındaki tüy yapısı, ağız burun ve çene yapısı, hareketlilik gibi farklılıklar da mama seçiminde belirleyicidir. Örneğin; kilo almaya yatkınlığı olan kedi ve köpeklerin düşük kalorili bir mama ile beslenmesi gerekir. Ağız ve çene yapısında sık sık sağlık sorunları yaşayan kedilerin kolay çiğnenebilen tanelere sahip bir mama ile beslenmesi daha doğrudur. Uzun tüylü kediler ise tüy yumağı oluşumunu engelleyen mama ile beslenmelidir. Böylece kedi sindirim problemleri yaşamayacaktır. Yaşlı kedi ve köpek mamaları, aktiviteleri azalmış, daha az egzersiz yapan ve sindirim sistemleri yavaşlamış kedi ve köpekler için özel olarak üretilmektedir.

Köpek ırklarında bazı hastalıklara yatkınlık görülebilmektedir. Örneğin; yoğun bir egzersiz programı olan Alman çoban köpeğinin sık sık kalça kemiğinde sorunlar yaşadığı görülmektedir. Bu nedenle eklemlerini destekleyici ve güçlendirici bir mama ile beslenmesi gerekir. Golden Retriever ırk köpeklerde ise kilo almaya yatkınlık görülebilmektedir. Bu nedenle düşük kalorili köpek mamaları Golden köpekler için daha uygundur. Yani ırkı iyi tanımak, köpek maması seçiminde sizi en doğru yola götürür. Kedi ve Köpek Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler ve daha fazlasını bloğumuzdan takip edebilirsiniz.

Uyarı: Kedi ve köpek mamalarının öğün miktarı, mama paketi üzerinde belirtilen beslenme tablosuna göre belirlenmelidir ve miktarın dışına çıkılmamalıdır. Aksi takdirde başta kilo problemleri olmak üzere çeşitli sağlık problemleri görülebilmektedir.

Kedi ve köpekleriniz için en kaliteli temizlik ürünlerini, en doğru kuru ve yaş mamayı CarrefourSA marketlerinin pet shop ürün reyonlarında bulabilirsiniz. Köpek maması, kedi maması ve evcil hayvanlar için aksesuar çeşitleri CarrefourSA’da sizleri bekliyor.

image_print