Kedi ve Köpek Kulübesi Yapıyoruz

Kış geldi ve sokakta yaşayan sevimli dostlarımız için zorlu yaşam koşulları başladı. Sokakta yaşayan hayvanlar için yapımı oldukça kolay, kedi evi ve köpek kulübesi yapımını püf noktalarıyla bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Minik dostlarımız soğuk kış günlerini sokakta geçirmek zorunda kalıyor. Gönül ister ki havalar soğuduğunda sokakta hiçbir hayvan yaşamasın, hiçbir hayvan aç kalmasın. Buna çare olmak istediğimizde onlar için tek yapabileceğimiz korunaklı bir yuva ile güvenliklerini sağlamak ve sağlıklı yemekler ile beslenmeleri. Yaz ya da kış farketmeksizin çevrenizdeki sokak hayvanlarının beslenme ve barınma koşullarını iyileştirerek, onları sahiplendirerek iyilik yapabilirsiniz.

Sokak Hayvanları İçin Kulübe Yapımı

Sokağınızda yaşayan ilgiye muhtaç kedi ve köpekler için birkaç basit malzemeyle sıcak ve güvenli bir kulübe tasarlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz kulübeleri, evinizin yakınlarındaki park ya da bir boş alana, varsa apartmanınızdaki bahçeye koyabilirsiniz.

Kediler için minik kapılı ve sıcacık, köpekler için büyük ve konforlu kulübe yapımı için hazırlıklara başlayın. Korunaklı alanlara bıraktığınız ısı yalıtımlı, ıslanmaya karşı dayanıklı kulübeleri aralıklarla kontrol etmeyi ve eskiyen kulübelerin bakımlarını yapmayı unutmayın.

Kedi ve köpek kulübesi yaparken kullanabileceğiniz malzemeler:

 • Kulübenin soğuktan ve nemden korunması için ahşap palet
 • Boş koli ve yalıtım için karton parçaları
 • Eski minder
 • Çöp poşeti
 • Koli bandı
 • Eski giysiler (Giysileri süngerle doldurarak minder yapabilirsiniz.)
 • Soğuğa dayanıklı kulübe yapabilmek için keçe

Yapılışı
Yalıtım malzemesi ya da karton parçalarıyla boş kolinin etrafını sarın ve koli bandı ile bantlayın. Böylece kulübe içinde barınan sevimli dostlarınız soğuktan korunabilecekler. Kulübenin yağışlı havalarda dayanıklı olabilmesi için kolinin etrafını çöp poşetleri ile sarın. Kulübede kapı açın ve kestiğiniz kapı kenarlarını koli bandı ile sağlamlaştırın. Size önerimiz kediler ve köpekler için ayrı ayrı kulübeler yapmanız. Kulübeyi güvenli, trafikten uzak korunaklı bir alana yerleştirin. Yanına mama ve su kabı bırakmayı ihmal etmeyin.

Kedilerin küçük kapılı, içine girdiklerinde sıcak ve güvende kalabilecekleri konforlu bir kedi evine ihtiyacı vardır. Kulübenin dışına eski bir tişörtü geçirerek, tişörtün boyun kısmını kapı olarak değerlendirebilirsiniz. Tişörtün etek kısmını zımba ile birleştirin. Tişörtün kollarını gizleyin. Dilerseniz hazırladığınız kedi evlerinin sayısını çoğaltarak birbirine tutturabilir, birçok kedi için geniş bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Öneri: Çevrenizdeki kişilere kulübenin yerini göstererek, onlara sokak hayvanlarının mama ve su ihtiyaçları için yardım edebileceklerini söyleyebilirsiniz.

Sokak hayvanlarının sağlıklı ve konforlu bir şekilde barınmaları için yapabileceklerinizin listesini Sokak Hayvanları İçin Neler Yapabilirsiniz? blog yazımızda bulabilirsiniz.

Ahşap Kulübe Nasıl Yapılır?

Sokakta yaşayan hayvanların ve evde balkon, teras gibi yerlerde barınan evcil hayvanların kulübeye ihtiyacı vardır. Özellikle ahşap malzemeden tasarlanmış kulübeler kedi ve köpekler için en ideal yaşam alanını oluşturmaktadır. Onları kuru ve sıcak tutmak için taban korumalı ve ıslanmaya karşı dayanıklı bir kulübe yapabilirsiniz. İşte ahşap kulübe yapmanın püf noktaları:

 • Kulübenin yer ile temasını engellemelisiniz. Taban izolasyonu için marketlerde atık olarak bulabileceğiniz ahşap paletlerden kullanın.
 • Zemin için düz bir tahta bulun.
 • Aynı boyda 2 adet dikdörtgen ve aynı boyda 2 adet üçgen kenarlı tahta parçası hazırlayın.
 • Düz tahtayı ahşap palete sabitleyin.
 • Diğer parçaları çatı kenarları karşılıklı gelecek şekilde zemine sabitleyin.
 • Üçgen kenarlı tahtanın üzerinde kapı açın.
 • Çatı için 2 adet kare kesilmiş tahta parçası hazırlayın.
 • Kulübeyi suya dayanıklı bir boya ile boyayın.
 • Ekstra koruma için çatıyı çöp poşetiyle kaplayın. (Battal boy, siyah poşetleri tercih edin)
 • Kulübenin içine önce keçe malzeme yayın ve eski bir minder ile ekstra konfor sağlayın.

Öneri: Kedi kulübesine birden fazla kapı açabilirsiniz.

CarrefourSA marketlerinde kedi ve köpekler için kuru ve yaş mama çeşitlerinde en uygun fiyatları bulabilirsiniz.

Hayatı birlikte sürdürdüğünüz sevimli hayvan dostlarımız için tüm faydalı bilgileri bloğumuzda bulabilirsiniz.

image_print