Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler

Ne zaman evcilleştirildikleri tam olarak bilinememekle beraber kendilerine tapılan Antik Mısır zamanını unutmadıkları oldukça açık olan kedilerle birlikte yaşamak eğlenceli olduğu kadar sorumluluk da getirir. Bir kedi sahiplenmeden önce öğrenmenizde fayda olacak birkaç konu bulunuyor.

Kedinizi ciddiye alın

Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler 2

Öncelikle her hayvan gibi kedilerin de bir can taşıdığını, onların birer süs olmadığını, duyguları ve şaşıracaksınız belki ama düşünceleri olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Evlerinde kedi besleyen birçok insan zamanla bu sevimli dostlarının ailenin parçası olduğunu fark eder. Kediler karakteri olan çok zeki canlılardır. Hissettiğiniz ve anlatmak istediğiniz her şeyi anlarlar. Onun yanında ne konuştuğunuza ve onunla konuşurken ses tonunuza dikkat etseniz iyi edersiniz.

Kedinizi yaşına göre seçmeyin, yaşına göre besleyin

Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler 3

Kedi sahiplenmeyi düşünen herkesin ilk isteği yavru bir kedi bulmaktır. Elbette yavru kediye aile olmak güzeldir fakat kedinin size alışması ile ilgili arada hiçbir fark yoktur. Büyük bir kedinin size ve evinize alışması, yavru kediye oranla biraz daha zaman alacaktır. Ama bu düşündüğünüz kadar uzun bir süreç olmayacaktır. Onun sevgiye muhtaçlığı inadını ve korkularını mutlaka yenecektir. Yine de yavru kedi edinmek istiyorsanız kediniz anne sütünden kesilmeden onu annesinden ayırmayın ki normal gelişimini sağlayabilsin. Sokakta evsiz kalan çok küçük bir kedi içinse biraz daha özel bir bakım  gerekebilir. Yavru kedi mamaları ve gerekli takviyelerle bu süreci olabildiğince normale yakın atlatmasını sağlayabilirsiniz.

Kedinizi yıkamayın

Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler 4

Titiz biriyseniz sokaktan ya da dışarıdan gelen bir hayvanı yıkamadan evinize almak istememeniz anlaşılabilir. Fakat bilmeniz gerekir ki çok sıradışı durumlarla karşılaşılmadığı sürece  kediler yıkanmaz. Aşılarını yaptırıp parazit ilaçlarını verdiyseniz geri kalan temizlik tamamen onun mucizevi dilinden gelir. Evet kediler kendilerini yalayarak temizlerler ve inanın şampuanlardan çok daha iyi bir iş çıkarırlar.

Temel ihtiyaçlarının yerini gösterin

Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler 5Maması, suyu, kumu tamam da nasıl öğrenecek bunların yerini?” diye korkmayın. Kediler tuvaletlerini içgüdüsel olarak kuma yaparlar. Evinizde uygun bir boşluğa koyduğunuz kedi kumunun yerini bir kere ona gösterip kuma patisini dokundurtmanız yetecektir. Aynı şey maması ve su kabı için de geçerlidir. Kedi bu, ne aç kalır ne susuz. Onun yolu bulması için bir kere işaret etmeniz yeterlidir.

Değişimden kaçının

Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler 6Birçok çocuk gibi kediler de doktor ziyaretlerini sevmezler. Kedinizi aşı ya da kontrol için düzenli periyotlarla bir veterinere götürecekseniz, belirlediğiniz uzmanı mümkün oldukça değiştirmemeye çalışın. Bu hem sizin içinizi rahatlatır hem de değişime tepkiyle yaklaşan kedilerin doktor ziyaretlerini biraz daha sakin geçirmelerini sağlar.

Güvenlik önlemlerini alın

Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler 7Kaçıncı katta oturursanız oturun pencerelerinize mutlaka tel ya da sineklik geçirin. Kediler oldukça meraklı hayvanlardır ve her ne kadar zeki olurlarsa olsunlar gördükleri bir kuşun arkasından uçma eğilimi göstermeleri an meselesidir. Evden kaçmak ya da yüksekten atlamak istemeseler de dikkatlerini çekecek herhangi bir şeyin peşinden, adeta hipnotize olarak koşabilirler. Böyle bir durumda tel engeli oldukça faydalı olacaktır.

Ona ailenizde ömürlük yer açın

Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler 8Başta da belirttiğimiz üzere kediler söylemek istediğiniz her şeyi anlar, hislerinizi hisseder ve paylaşırlar. Bir kedi sahibi olacaksanız onun kendini ailenizin bir parçası olarak görüp geri kalan hayatını sizinle geçirmek isteyeceğini asla unutmayın. Sahipleneceğiniz kedi evde kendi konumunu belirleyecek sizin kardeşiniz olmak isterse kardeşiniz, arkadaşınız olmak isterse arkadaşınız ve çocuğunuz olmak isterse çocuğunuz olacaktır. Onun bu yaklaşımına ve karşılıksız sevgisine siz de karşılık verin, onu asla terk etmeyin.

image_print