Bir Kedi Sahiplenmeye Hazır Mısınız?

Kedi sahiplenmek harika bir tecrübedir. Ancak, kedi beslemenin evinizdeki yaşantınız için doğru bir seçim olduğundan da emin olmanız gerekir.

Günümüzde birçok kedi, hayatında bir kedi olup olmaması gerektiği konusunda tereddüt yaşayan kişiler yüzünden sokağa atılmaktadır.Bir kedi sahiplenmeye karar verdiğinizde gerçekçi düşünerek, hayatınızın ne şekilde değişeceğini göz önünde bulundurmalısınız. Kedi sahiplenmek için hazırsanız, barınaklardan sahiplenmeyi tercih edebilir, bir kedinin hayatını kurtarabilirsiniz.

Neden bir kedi istiyorsunuz?

İnsanlar birçok nedenden dolayı hayatlarına kedileri katıyor. Bu sahiplenmede; kedi ile arkadaşlık kurmak, sağlıklı yaşam sürmek gibi olumlu nedenler ön plana çıkabildiği gibi çocukların kedi istemesi, kedi bakımının köpeklere kıyasla daha kolay olduğunun düşünülmesi gibi bazı olumsuz yaklaşımlar da kedi sahiplenme istediğinde etkili olabiliyor

Olumlu düşünceler:

 • Arkadaşlık: Kediler, köpekler kadar olmasa da sosyal canlılardır. Eve gelen bir kedi yanında fazlasıyla sevgi ve şefkat de getirir.
 • Sağlık: Evcil hayvanla yaşamak iyidir. Evcil hayvan kan basıncını düşürür, aktivitelere ve sabah uyanmanız için sizi teşvik eder.

Olumsuz düşünceler:

 • Çocuklar: Bir kedi sahiplenmek için sebebiniz, çocuklarınızın size yalvarması ya da çocuklarınızın bir şeylerle oyalanmasını istemenizse durup bir daha düşünün. Çünkü evcil hayvan bakımında çocuklar yetersiz kalabilir ve bunda sorumluluk sizdedir. Eğer bir evcil hayvandan kendiniz sorumlu olmak istemiyorsanız, kedi sahiplenmeyin.
 • Kedi bakımı köpeğe göre daha kolay: Genel anlamda kedilerin köpeklere göre daha kolay olduğu doğrudur. Ancak kimi zaman kedilerin daha fazla özene ihtiyacı olabilmektedir. Kedilerin 6 ayda bir sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Ayrıca, sahibinden birkaç saat uzak kalan kedi çok kolay strese girebilmektedir. Eğer “kedi bakımı kolaydır” diyerek bir kedi sahiplenmeyi düşünüyorsanız, oyuncak reyonundan peluş bir oyuncak satın alabilirsiniz.

Bir kedi ile birlikte yaşamaya hazır mısınız?

Evinize bir kedi getiriyorsanız, bazı konularda kararlı olmalısınız:

 • Para: Evcil hayvan sahiplenmenin ilk kurallarından biri paradır. Yavru kedilerin düzenli olarak veteriner kontrollerinin yapılması ve aşılanması gerekir. Evcil bir kedinin kuru ve yaş kedi maması, oyuncakları, temizlik ürünleri, tırmalama tahtası, taşıma çantası, kedi yatağı, parazit koruma ürünleri olmalıdır. Eğer evcil hayvan sahiplenmede maliyeti düşürmenin yollarını arıyorsanız kedi sahiplenmekten vazgeçin.
 • Zaman ve ilgi: Evcil kedilerin ilgiye ve oyun oynamaya ihtiyacı vardır. Kediler diğer evcil hayvanlardan farklı olarak, sahipleri ile uyumlu olacak şekilde gündüz ve gece programlarını ayarlayabilirler; bu da yoğun iş gününüz olsa bile ona daha kolay ilgi gösterebilmenizi sağlar. Kedinizle oyun oynamak ve ona şefkat göstermek için günde 1 saatinizi ayırabilirseniz bir kedi sahiplenebilirsiniz.
 • Bakım: Sizin kediniz hiç veterinere gitmeyen, 2 günlük hafta sonu tatili için evden ayrılan sahibini evde bekleyen bir kedi olmasın. Evde yalnız kalan bir kedi dehidrasyona, strese daha meyillidir ve ortaya önlenemeyecek sağlık sorunları çıkabilir. Evcil kedinizin düzenli sağlık kontrollerini ihmal etmeyin.
 • Gelecek planları: Taşınma planları, iş değişiklikleri ve benzeri planlar kedi sahiplenmeden önce hesaba katılmalıdır.

Evcil hayvan sorumluluğuna hazır mısınız?

Sorumlu bir evcil hayvan sahibi olmak için şunları bilmelisiniz:

 • Kedinizin düzenli veteriner kontrolleri ve aşıları var
 • Kediyi pire ve kenelerden korumak gerekir
 • Kedi, evde cinsiyet ayrımı yapabilir
 • Evcil kedi güvenli bir ortamda yaşamalı ve sokakta yaşayan hayvanlardan korunmalıdır
 • Kedinize çok fazla sevgi ve arkadaşlık sunmalı, ona sağlıklı mamalar almalısınız

Sorumlu bir kedi sahibi olmak; kedinin mutlu ve sağlıklı olduğundan emin olmak, ona hak ettiği sevgiyi vermek anlamına da gelmektedir.

image_print