Kedinizin Evde Hangi Malzemelere İhtiyacı Var?

Kedi sahibi olmak önemli bir sorumluluktur. Kedi mamalarının ve tüm kedi malzemelerinin ince ince düşünülerek satın alınması gerekir. Kediniz için alacağınız mama, mama kabı, oyuncak gibi ürünlerin seçimi konusunda zorluk yaşıyorsanız, bu yazımız size yardımcı olacaktır.

Tüm zamanını ev içinde geçiren evcil bir kedinin çok çeşitli bir ihtiyaç listesi vardır. Mama, mama ve su kabı, tüy bakımı için fırça ya da tarak, temizlik ürünleri, tuvalet ürünleri, taşıma çantası, tasma ve oyuncaklar her kedinin sahip olması gereken pet shop ürünleridir. Ancak kediniz için alışveriş yaparken, pet shop reyonlarında gördüğünüz aksesuarları ve mama paketlerini ezbere bir yöntemle almamanız gerekiyor. Kedilerin neden tasmaya ihtiyaç duyabileceği, neden sadece kedi fırçası kullanılması gerektiği, doğru kedi mamasının hangisi olduğu, tüy bakımının ne zaman yapılması gerektiği gibi soruların cevaplarını kedinizi yakından tanıdıktan sonra alabilir ve böylece sevimli dostunuz için alışverişi daha kolay yapabilirsiniz.

Kedi maması

Evcil hayvan sahiplerinin en çok merak ettiği konulardan biri en doğru kedi mamasının hangisinin olduğudur. Kediniz için kuru ve yaş mama alırken; kedinizin yaşını, ırkını ve varsa sağlık sorunlarını göz önünde bulundurmalısınız. Kedi yaşına göre mama seçerken, yeni doğan, yavru, yetişkin ve yaşlı kedilere özel mamalar bulabilirsiniz.

Kedi ırkı da mama seçiminde belirleyici bir faktördür. Kedilerdeki ırk farklılıkları tüy yapısı, ağız burun ve çene yapısı, hareketlilik gibi özelliklerdir. Örneğin; uzun tüylü kedinizin, midesinde tüy topaklarının önlenmesini sağlayan bir mama yemesi gerekir. Irka bağlı kilo almaya yatkınlığı olan bir kedinin ise düşük kalorili bir kedi maması ile beslenmesi gerekir. Eğer kedinizde bazı sağlık sorunları varsa bu duruma özel bir mama satın almanız gerekir.

Mama ve su kabı

Kedinizin mama kabının yanında mutlaka bir kap da temiz su bulundurmalısınız. Çünkü kuru ve yaş mama kedinizin su ihtiyacı duymasına neden olur. Kedinizin mama seçiminde gösterdiğiniz hassasiyeti mama kabı seçiminde de göstermeniz gerekir. Özellikle basık ya da uzun çene yapısı gibi özellikler kap seçiminizi belirler. Örneğin; Chinchilla gibi basık bir çeneye sahip kedinin daha sığ ve bir tarafı eğik mama kabı kullanması gerekir.

Fırça mı, tarak mı?

Tarama ve fırçalama kedilerin tüy bakımının bir parçasıdır. Uzun tüylü kediler için tarak, kısa tüylü kediler için fırça kullanılmalıdır. Kedinin dökülmek üzere olan tüylerinin daha çabuk dökülmesi ve sağlıklı tüylerinin ortaya çıkması için bu tüy bakımı aksatılmamalıdır. Özellikle uzun tüylü kedilerin tüylerini yalaması aynı zamanda tüy yutmalarına neden olmakta ve bu tüy parçaları zamanla tüy topaklarına dönüşüp sindirim sistemi sorunlarına zemin hazırlamaktadır. Uzun tüylü kedilerin haftada 2 kez taranmaları yeterli olacaktır.

Kısa tüylü kedilerin ise haftada 1 kez fırçalanması yeterlidir. Kediler için fırçalama ve tarama işlemi aynı zamanda derideki yara ve parazit kontrolünü yapabilmek için bir fırsattır. Bu nedenle tüy bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Kedi tuvaleti

Köpekler kadar olmasa da kediler de zaman zaman tuvalet ihtiyaçları için dışarıya çıkabilirler ama zamanlarının büyük bir kısmını evde geçiren kediler tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kum kabı ve kedi kumu ile hazırlanmış bir kedi tuvaleti kullanmalıdır. Kedi tuvaletinde topaklanan kumlar en kullanışlı ürünlerdir. Topaklanan kumlar kedi kumu küreği yardımı ile kolaylıkla temizlenebilmektedir.

Kediler için tuvalet eğitimine yavruyken başlanabilmektedir. Bu eğitim için sırasıyla şunları yaparak evcil kedinizi kısa sürede kum kabına alıştırabilirsiniz:

  • Mamasını yedikten sonra kum kabına götürün ve orada beklemesini sağlayın
  • Kedi kumu ile ona küçük oyunlar yapın, sevdiği oyuncağı da kaba koyun
  • Kedi uzaklaşmak istediğinde onu tekrar kum kabına getirin
  • Onu zorlamayın, gerekirse daha sonra tekrar deneyin
  • Kedi, tuvalet ihtiyacı olduğunda kum kabını kullanacak ve birkaç denemeden sonra artık her ihtiyaç duyduğunda kedi tuvaletine gelecek

Taşıma çantası

Kedinizle seyahate çıkarken ya da onu veteriner kontrolüne götürürken mutlaka bir seyahat çantası kullanın. Taşıma çantası sayesinde kediniz farklı mekanlara girdiğinde strese girmez ve kendini güvende hisseder. Taşıma çantası seçerken kedinizin boyutlarını da dikkate almalısınız. Kedi, taşıma çantasının içinde rahatça hareket edebilmelidir.

Kediniz için alacağınız taşıma çantasının içine küçük bir minder ve kedinizin sevdiği oyuncağı da koyabilir, böylece sevimli dostunuzun daha konforlu bir yolculuk yapmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi oyuncakları

Tüm gününü evde geçiren bir kedinin stresini atabilmesi ve en önemlisi kilo problemleri yaşamaması için egzersiz yapması gerekir. Bu egzersizlere en iyi teşvik aracı ise kedi oyuncaklarıdır. Oyuncağı çiğneyen, çubuğun ucundaki tüyü atlayarak yakalamaya çalışan, sahibinin attığı topun peşinden koşan bir kedinin aynı zamanda sahibi ile arasındaki ilişki de güçlenir. Işıklı, tüylü ve renkli kedi oyuncakları kedilerin keşfederek eğitilmelerini sağlar.

Uyarı: Kedinizin bebek ve çocuk oyuncakları ile oynamasına izin vermeyin. Bu tür oyuncaklar darbelere karşı çok dayanıklı olmadığı için, ısırıldığında veya uzağa atıldıklarında kolay bir şekilde parçalanabilirler. Oysa pet shop oyuncakları dayanıklı bir malzemeden üretilmiş ve evcil hayvan sağlığı düşünülerek tasarlanmıştır.

Diğer ürünler

Kedi sahibi olmak sorumluluk ister. Yukarıda bahsettiğimiz aksesuarları eksiksiz bir şekilde tamamlanan kedi sahibiyle birlikte sağlıklı ve mutlu bir şekilde yaşar. Bir kedinin unutulmaması gereken diğer eşyaları ise şu şekildedir:

  • Kedinizin boynuna, üzerinde küçük bir zil ve adres bilgilerinizin yazılı olduğu isimliği iliştirebileceğiniz bir kedi tasması takın. Böylece onu ev içinde ya da bahçede kolayca bulabilirsiniz
  • Kedi yatağı, kedinizin kendini güvende hissetmesini sağlar. Kedi yatağını evin sakin bir köşesine koyun ve yatağın yerini sık sık değiştirmeyin
  • Kedinizi pire ve parazitlerden korumak için parazit spreyleri ve pire tasması kullanabilirsiniz
  • Mobilyalarınızda kedinizin tırnak izlerini görmek istemiyorsanız ona bir tırmalama tahtası alın
  • Kedinizi çok sevin. Kedinize vereceğiniz sevgi hiçbir zaman karşılıksız kalmayacaktır. Onun için en iyi pet shop ürünlerini ve mama çeşitlerini CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Tüylü dostlarınız için faydalı bilgiler ve evcil hayvan bakımında ihtiyacınız olan püf noktaları ve daha fazlasını bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

image_print