Kestane ve Kuruyemişle Sağlık Depolayın

Kış kapıyı çalmışken “olsa da yesek” demeye başladığınız kestanenin mevsimi geldi. Birkaç sokak öteden duyulan közde pişirilmiş kestanenin kokusu artık kışın geldiğini haber verir. Senenin ilk kestanesi bu koku duyulur duyulmaz en yakın marketten alınır ve ailece televizyon karşısında yenir. Pişmesini beklemek ise sabır işidir. Ne kadar çok sabredildiyse, kestane o kadar güzel pişmiştir. Ağır ateşte yavaş yavaş pişen kestanenin tadı başka hiçbir şeye benzemez.

Kestane soğuk kış günlerinde içerdiği yüksek kompleks karbonhidrat ile enerji depolamak için birebir. Kompleks karbonhidrat olma özelliği vücut tarafından yavaş yavaş emilmesini sağlar. Diyabet ve kalp damar hastalarının rahatça tüketebilmesinin nedeni de vücutta yağa dönüşmeyen bu kompleks karbonhidrattır. Kestane gibi kuruyemişler vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılayarak, enerji depolamanızı sağlar. Toplumda bilinenin aksine kuruyemişler, kilo aldırmayıp tok tuttuğu için kilo vermeye de yardımcı olur.

Kestanedeki vitamin ve mineraller

Kestane, yüksek miktarda nişasta ve su içeren doyurucu bir besindir. Bu özelliğinden dolayı kestaneyi hemen yemek üstüne değil ara öğün olarak tüketmek gerekir. Aksi durumda şişkinlik gibi sorunlara neden olabilir.

C, B1 ve B2 vitaminleri açısından oldukça zengin olan kestane, protein, magnezyum, potasyum, kalsiyum gibi mineraller de içerir. Vitamin ve mineraller bakımından bir sağlık deposu olan kestane çocukların gelişiminde önemli bir yer tutar. Bu yüzden çocukların bol bol kestane tüketmesinde fayda var.

100 gram kestanede 160 kalori, 34 gr karbonhidrat, 3,2 gr protein, 1,8 gr yağ ve yaklaşık 10 gr lif bulunur.

Kestanenin faydaları

Özellikle mevsiminde ilk çıkan taze kestaneyi tüketmek gerekir. Böylece grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı vücudu koruyan kestane ve bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarda daha çabuk iyileşme açısından faydalıdır.

Kestane ile ilgili bilinmesi gereken faydaları sıralamak gerekirse:

 • Kestanedeki demir kansızlığı önler
 • Magnezyum ve fosfor ile kemik sağlığı korunur
 • Kandaki kolesterol oranını düşürür ve kan dolaşımını düzenler
 • İshali keser
 • Kalbi korur, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır
 • Özellikle akciğer kanserinde ve diğer kanserlerde önleyicidir
 • Dişleri güçlendirir
 • Vücudu toksinlerden arındırır
 • Ateş düşürücüdür
 • Tok tuttuğu için kilo vermek isteyenler diyetlerinde tüketilebilir
 • Halsizlik ve yorgunlukta enerji verir, aynı zamanda sakinleştiricidir
 • Hücrelerin yaşlanmasını geciktirir
 • Gluten içermediği için çölyak hastaları tarafından kullanılabilir. Çölyak hastaları glutenli ürünler tüketemediğinden besin tabloları sınırlıdır. Vitamin ve mineraller bakımından zengin kestane ve kestane unu gibi ürünleri kullanmak, çölyak hastaları için fazlasıyla besleyici olacaktır.

Kestane nerelerde kullanılır?

Kestane tüketimi sadece kestane kebap ile sınırlı gibi görünse de aslında oldukça geniş bir kullanım alanı vardır. Örneğin; kestane unu ile unlu mamuller ya da puding gibi bir tatlı çeşidi hazırlanabilir. Kestane, yaklaşan yılbaşı sofralarının da gözdesidir. Hindi dolmasının iç pilavında doğranmış kestaneler kullanılır. Kestane ile “kestane şekeri” gibi başlı başına bir tatlı yaratılabilir. Günümüzün favorisi kestane kebapsa bu listede şüphesiz ki ilk sırayı alır. Basit bir kestane kebap tarifi için elinizde bir malzeme listesi olmasına gerek yok. Ana malzemeniz kestane.

Kestane kebap tarifi 

Kestane kebabın makbulü soba üzerinde pişenidir. Ancak soba yoksa fırın ya da ocak üstü tavada da kestane kebap yapmak mümkün. Bunun için öncelikle çiğ kestaneler iyice yıkanır ve kabuğu “+” şeklinde çok derin olmayacak şekilde çizilir. En az 1 saat suda bekletilir. Önceden ısıtılmış 200 derece fırında kabuğundan ayrılacak kıvama gelene kadar pişirilir ve soğutmadan yenir.

Her gün kuruyemiş yenebilir

Kestane kadar kuruyemişler de sağlık deposu besinlerdir. Tabii bu gruba soslu ve ekstra tuzlu kuruyemişler dahil değildir. Ay çekirdeği, antep fıstığı, yer fıstığı, leblebi, fındık, kuru kayısı, ceviz, kuru üzüm, kuru incir, badem, kuru hurma, mısır gibi kuruyemişlerin birbirinden farklı ve önemli faydaları vardır. Genel olarak protein, mineraller, vitamin ve karbonhidrat bakımından zengin ve vücut direncini artırmada yardımcı besinler grubunda yer alan kuruyemişler, tok tuttukları için kilo vermek isteyenlerin favori yiyecekleri arasında yer alıyor.

Kuruyemişin faydaları

Kuruyemişlerin belli başlı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Ayçekirdeği, kalp ve sinir hastalıklarını önler, idrar söktürür.
  100 gram antep fıstığı vücudun günlük protein, vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının %35“ini karşılar.
 • Yer fıstığı, kanın pıhtılaşması, kas gücü ve sinir iletimi için gerekli olan kalsiyum ve minerali içerir.
 • Leblebi, asit fazlasını alarak mideyi rahatlatır.
 • Fındık, omega 3 kaynağı olduğundan kalp ve damar dostudur.
 • Kuru kayısı, kansızlığı önler, kansere karşı koruyucudur.
 • Badem yüksek oranda antioksidan etkisi olan E vitamini içerir.
 • Kuru incir, yaşlılarda kemik erimesini önler.
 • Kuru üzümdeki demir, kalsiyum ve potasyum mineralleri, kemik gelişimi yanında kansızlığı, halsizliği, zayıflığı ve ishali tedavi edicidir.
 • Kuru hurma, özellikle kış hastalıklarında etkilidir. Öksürüğü keser, boğaz ağrısını, bronşiti ve soğuk algınlığını giderir.
 • Patlatmalık mısırda protein, kalsiyum, demir, fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.

Bu kış sağlıklı olmanın yolu kestane ve kuruyemiş tüketiminden geçiyor. Kış akşamlarında aileniz ile birlikte patlamış mısır ya da kuruyemiş kokteyli ile film izleyebilir, kestane kebap eşliğinde keyifli sohbetler yapabilirsiniz. Aileniz için sağlık deposu kuruyemiş çeşitleri ve kestanenin en doğalını CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz. Kış boyunca ihtiyacınız olan tüm bilgiler için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print