Kilo Kontrolü İçin Bilmeniz Gerekenler

Keyifli bir yaz tatilini geride bıraktığımız soğuk kış günlerinin kapıda olduğu şu günlerde pek çoğumuzun hem ısınmak hem de kaybettiğimiz enerjimizi toparlamak için ilk olarak yaptığı şeylerin başında karbonhidrat ağırlık besinler tüketmek geliyor. Ancak unutmayın ki kışın yavaşlayan hayat temposu ile metabolizmamızda yavaşlamaya başlıyor. Bu durumda kilomunuzu korumak için neler yapmalısınız, gelin birlikte bakalım…

Fazla kilolarla nasıl mücadele etmeliyiz?

Fazla kilolarla mücadele ederken yemeği gereğinden fazla ve hızlı yememeye, öğün atlamamaya özen göstermeliyiz. Gün içerisinde aldığımız kalori harcanandan fazlaysa, fazla olanlar yağ olarak depolanır. Bu yüzden yürüyüş, bisiklete binme, yüzme gibi fiziksel aktivitelerden en az birini yapmalıyız. Çocuklar, kalori yönünden zengin besinlere erken başlamamalı ve özellikle ergenlik dönemindeki ev dışı beslenmede aşırı kalorili yiyecekler mümkün olduğunca az tüketmelidir.

Diyete başlamadan önce dikkat edilmesi gerekenler…

Diyete başlamadan önce bir uzmana danışarak kilo almaya neden olan hormonal bir etken olup olmadığının araştırılması faydalı olacaktır. Diyete başlamaya karar verdiğinizde ise uygulayacağınız programın size özel hazırlanmış olmasına dikkat etmelisiniz.

Ve başlıyoruz!

Diyet yaptığınız sürede tüketilmesi önerilen yiyecekleri 3 ana ve 2-3 ara öğüne bölerek, sık ve azar azar tüketmelisiniz. Bir yandan da günde en az 3 litre sıvı/su tüketmeyi unutmamalısınız. Bu süreçte ortalama kilo kaybı haftada 0,5 – 1 kg olması gerektiğine dikkat etmelisiniz. Bu sebeple daha hızlı kilo vermenizi sağlayacak çok düşük kalorili diyetlerden kaçınmalısınız.

Sağlıklı yaşama merhaba!

Sadece kilo kontrolü için değil, sağlıklı bir yaşam için tuzdan mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Hareketli bir yaşam tarzı alışkanlığı edinerek ve yanlış beslenme alışkanlıklarınızı değiştirerek, diyetiniz bittikten sonra da arzu ettiğiniz vücut ağırlığınızın sürekliliğini sağlayabilirsiniz.

Sağlıklı beslenme adına ihtiyacınız olan, beslenme türlerine özel reyonları ile pek çok farklı çeşitte ürünler sunan CarrefourSA marketlerini ziyaret etmeyi unutmayın.

image_print