Kırmızı Soğanlı Palamut

Kış aylarında en çok tüketilmesi gereken sebzelerden biri olan kırmızı soğan ve en besleyici balık türlerinden biri olan palamut ile hazırlayabileceğiniz pratik ve sağlıklı bir yemeğe ne dersiniz?

Balık ve soğan, kış hastalıklarına karşı koruyan besinlerdir. Bol miktarda D vitamini içeren palamut, protein açısından da zengindir. Mevsiminde düzenli olarak tüketildiğinde özellikle diş ve kemik sağlığının korunmasına yardımcı olan palamut, saç sağlığını destekleyen vitamin ve mineraller içerir. Kırmızı soğan ise kalp ve damar sağlığının, kemiklerin korunmasında etkili bir sebzedir. Palamut ve C vitamini deposu kırmızı soğan ile pişirilmiş bir fırın yemeği ile vücudunuz için iyilik yapmak istiyorsanız, bol kırmızı soğan ile birlikte mevsimin taptaze palamutlarını kendi suyunda fırında pişirebilirsiniz. Eğer “balığı fırında severim” diyorsanız, akşam yemeği için hemen kırmızı soğanlı palamut tarifimizi hazırlamaya başlayın.

Farklı palamut tarifleri için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

Kırmızı Soğanlı Palamut’un Malzemeleri

  • 1 adet büyük palamut
  • 3 adet kırmızı soğan
  • Zeytinyağı
  • Limon
  • Tuz
  • Karabiber
  • Defne yaprağı

Kırmızı Soğanlı Palamut’un Hazırlanışı

Soğanları ince ince yarım ay şeklinde doğrayın. Pişirme kağıdı serdiğiniz fırın tepsisine soğanları dizin ve üzerine zeytinyağı gezdirin. Tuzunu serpin. Takoz kesilmiş palamutları soğanların üzerine yerleştirin. Balıkların üzerine limon sıkın ve limon dilimleri dizin. Defne yapraklarını da tepsiye bırakın. Karabiber ve pul biberi serpin. 200 derece fırında 25 dakika pişirin. Taze kekik ile süsleyerek servis yapın.

Öneri: Özellikle takoz kesim palamut ya da fileto çıkarılmış palamut ile lezzetli ızgaralar da yapabilirsiniz. Yağlı palamutlar için ise ızgara, buğulama ve güveç en doğru pişirme şeklidir. Yağlı olmayan balıkları ızgarada pişirmek istediğinizde balığın ızgara tellerine yapışarak dağılmasına neden olabileceğinizi unutmayın.

Sağlığınız için haftada en az iki kez balık yiyin. Mevsimin en taze balıklarını CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

image_print