Kış Lastiği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yağmurlu ve karlı havalarda, gizli buzlanmanın olduğu yollarda güvenli bir sürüş deneyimi için kış mevsiminde aracınızın kış lastiklerini mutlaka taktırın.

Ticari araçlar ve hususi araçlarda kış lastiğine geçmek güvenli bir sürüş için önemli. Sürücülerin, araçlarının kış bakımını yaparken kış lastiğini de taktırması kaza riskini ortadan kaldırır. Kış mevsiminin hava koşulları göz önüne alınarak özel olarak üretilen kış lastikleri, şehiriçi ve şehirlerarası yolculuklarda güvenli bir sürüşün baş faktörü.

Kış lastiğinin yanında aracın kışlık bakımının da atlanmaması gerekiyor. Kış aylarının başlaması ile birlikte sadece lastiklerin değil aracın bir bütün olarak eksiklerinin giderilmesinde fayda var. Aracınız için yapacağınız kış bakımının tüm inceliklerini Aracınızın Kış Bakımını İhmal Etmeyin blog yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kış lastiğinin özelliği nedir?

Kış lastiği ile yaz lastiği arasındaki en büyük fark, kış lastiğinin daha dişli olması. Kış lastiklerindeki diş derinliğinin 4 mm’den az olmaması gerekiyor. Üretim açısından bir diğer özellik ise yaz lastiklerinin 7 derecenin altına düşen hava sıcaklığında sertleşmesi ve yol tutuşunun azalması. Kış lastikleri, özel bir profile sahip olması ve içeriklerindeki silica malzemesi sayesinde daha yumuşak bir yapıda kalıyor, sertleşmiyor. Bu sayede aracınıza taktırdığınız kış lastikleri ile kar, buz ve çamurlu yollara daha iyi tutunarak, güvenli bir sürüş yapabiliyorsunuz. Kış lastikleri özel desenleri sayesinde karlı zeminde ekstra çekiş sağlıyor.

Kış lastiği olduğu nasıl anlaşılır?

Lastiğin diş derinliğinin en az 4 mm olması kış lastiğinde aranması gereken bir özellik. Lastik diş derinliğini ölçmek için 1 TL veya 50 kuruşluk bozuk parayla basit bir test yapabilirsiniz. İki bozuk parada da dış taraftaki sarı halka yaklaşık 4 mm’dir. Eğer bozuk parayı lastik dişlerinin arasına dikey olarak koyduğunuzda sarı halka görünmeye başlıyorsa yaklaşık 3 mm diş derinliği var demektir. Bu durumda lastiğinizi değiştirmek ya da daha derin dişli bir lastik kullanmak güvenli bir sürüş için önemlidir. Lastiğinizin durumunu öğrenmek için en güvenli yol ise uzman bir lastik servisine başvurmak.

Lastiğinizi alırken aşınmamış olmasına ve özel kış lastiği sembolünün olmasına dikkat etmelisiniz. Sembol yanında yer alan “M+S” özelliğinde bir kış lastiği görürseniz, bu lastiğin fren özelliğinin yanında çekiş özelliği de katılmış bir kış lastiği olduğunu anlayabilirsiniz.

Kış lastiği hangi tekerleklere takılır?

Standart lastiklerinizden kış lastiklerine geçerken 4 tekerleğe de kış lastiği taktırmalısınız. “Kış lastiği aracın sadece çekiş yönüne takılır” düşüncesi yanlıştır. Sadece ön tekerleklere kış lastiği takmak, kış şartlarında fren yaparken veya viraja girerken arka lastiğin yol tutuşunu kaybetme riskini artırır. Bu durumda arka tekerlekler ön tekerleklere oranla yola daha az tutunurlar ve arka tekerlekler kayabilir.

Arkadan çekişli bir araçta, ön tekerlekler arabayı yönlendirir, arka tekerlekler gücü sağlar. Eğer arka lastikler yolu tutarken ön lastikler bunu başaramazsa, kış şartlarında araca yön vermek zorlaşacaktır.

Kış lastiklerinin dört tekerleğe de takılması, aracın en kısa mesafede durması için önemlidir. Farklı diş derinliğine sahip, farklı özellikte lastik kullanımı güvenli bir sürüş sağlamaz. Aracanızda takılı olan lastiklerin hepsinin aynı özelliklerde olması sadece kış lastikleri için değil yaz lastikleri için genel bir güvenlik kuralıdır.

Kış şartlarında araçta bulundurmanız gereken kar zincirinin çapının kullanacağınız kış lastiğinin çap ölçülerine uygun olmasına dikkat etmelisiniz.

Kış lastiği yazın takılabilir mi?

Kış mevsiminin yağışları ve soğuk hava için özel olarak üretilen kış lastikleri yazın takılmaz. Ekstra yol tutuşu sağlayan derin dişlere yazın ihtiyaç yoktur. Kış lastiklerinin yıl boyu kullanılmaması için başlıca nedenler şunlardır:

  • Kış lastikleri sıcak ve kuru havada çabuk aşınır.
  • Kış lastiğinin sırtı ne kadar yumuşak olursa, sıcak havada o kadar hızlı aşınır.
  • Yaz lastikleri ve dört mevsim lastikler sıcak havalara dayanacak özellikte üretilir. Bu nedenle sıcak ve kuru havada aşınmaları uzun sürer.
  • Kış lastikleri sıcak havada yaz lastikleriyle aynı yol tutuşunu sağlamaz. Manevra yapmak kış lastikleriyle güçtür. Aracınızın performansı düşer.
  • Kış lastiklerini kış bittikten sonra kullanmaya devam ederseniz, yenileyeceğinizden daha erken bir tarihte yenilemek zorunda kalırsınız.
  • Kış lastiklerini yıl boyu kullanmak, sadece kış mevsiminde kullanmaktan daha maliyetli olacaktır.

Kış lastiğini taktıktan sonra gözlemleyin

Lastiklerin hava basıncının doğru olmaması ve uygun olmayan lastik ayarları lastiklerin erken ve düzensiz aşınmasına neden olur. Bu nedenle zaman zaman lastiklerde eşit bir aşınma gerçekleşip gerçekleşmediğini gözlemlemelisiniz. Lastiklerinizin basıncını her ay kontrol ederek bakımlarını sağlamalısınız. Eğer normal bir aşınma görmüyorsanız, bir teknisyene başvurmanızda yarar var.

Aracınıza, araç üreticisinin uygun gördüğü özellikte bir lastik takmalısınız. Yedek lastiğinizle birlikte tüm lastiklerinizin hava basıncını her ay kontrol etmelisiniz. Uzun yol öncesinde ve aracınıza aşırı bir yük taşımaya karar verdiğinizde aynı kontrolü yapmalısınız. Lastik basıncının doğru olması, araçta lastiğe kuvvet uygulayan; yük, hız, fren, viraj alma gibi faktörlerin dağılımını uygun hale getirir.

Tüm bunlar kış lastiği ve yaz lastiklerinde en iyi performansın alınması için dikkat edilmesi gereken unsurlardır. Kış hava koşullarında araç süreceğiniz için lastik konusunda ekstra özen göstermeniz güvenliğiniz için önemlidir.

Kış lastiğinizi nerede muhafaza edeceksiniz?

Kış lastiklerinin saklanma ömrü en fazla 5 yıldır. Ancak bu süreyi doldurmak gerekmez. Lastik aşınması, deformasyon gibi durumlarda kış lastiklerinizi daha kısa sürede değiştirmeniz gerekebilir. 5 yıllık süreyi geçen kış lastiklerinin işlevi zayıflamaya başlar. Peki bu kadar sürede, yaz lastiğine geçtiğiniz dönemlerde kış lastiklerinizi nerede saklayacaksınız?

Lastiklerin uzun ömürlü olması için ortamın kuru, seri ve havalandırılmış olması gerekiyor. Lastiklerinizi depoladığınız alanda rutubet, asit, petrol, yağ ve benzeri unsurların bulunması lastik ömrünü kısaltır.

Yazlık ve kışlık lastiklerinizi bu olumsuzluklara karşı korumak için Lassa’nın Lastik Oteli’ni tercih edebilirsiniz. Lastikleriniz bu depolarda lastik saklamaya uygun koşullarda, sigortalı olarak Brisa’nın onay sertifikası vermiş olduğu depolarda saklanır.

Neden Lassa Lastik Oteli?

  • Lastikleriniz saklama koşullarına uygun, kuru, serin, gün ışığından uzak bir depoda, asit vb. kimyasallardan uzak bir şekilde saklanır.
  • Lastik değişimleriniz için mekan aramanıza gerek kalmaz.
  • Lastik Oteli sağlığınızı düşünür. Lastiklerinizi taşımanıza gerek kalmadığı için ağır kaldırmalardan dolayı oluşacak sakatlanmaların önüne geçilir.
  • Lastiklerinizi istediğiniz yerde değiştirebilme olanağının yanında, lastikleriniz Lastik Oteli’ne götürülür.

Lastik oteli hizmeti veren bayilerin listesine Lassa web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Aracınızın bu yıla ait kış lastiği ihtiyacını CarrefourSA hipermarketlerinden karşılayabilir, seçimlerinizde dilediğiniz markalardan birini tercih edebilirsiniz. Lastiklerinize uygun kar zinciri seçeneklerini ve aracınızı ilgilendiren kış bakım ürünlerini de CarrefourSA’da bulabilirsiniz. Aracınızın kış bakımı hakkında bilgileri bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

image_print