Kış Mevsiminde Evcil Hayvan Bakımı Nasıl Olmalı?

Evcil hayvanlar soğuk havalardan fazlasıyla etkileniyor. Onlar için daha sıcak bir ortam yaratmanın yanında, mamalarını eksik etmemek, tüy bakımlarını her zamankinden daha özenli yapmak gerekiyor.

Hava sıcaklıklarının düştüğü kış günlerinde evcil hayvanların özel bir bakıma ihtiyacı vardır. Bu konuda sadece soğuk havada dışarı çıkarılmaları değil, evdeki ısı değişimlerinden de söz etmek gerekir. Çünkü hayvanlar ısı değişimlerinden çok kolay etkilenebilmektedir. Kediler ve köpekler sıcaklık düşüşüyle üşütebilir, boğaz enfeksiyonları ile karşılaşabilir, halsiz düşebilir, aynı insanlarda olduğu gibi nezle ve grip gibi kış hastalıklarına yakalanabilirler. Özellikle sıcak bir ev ortamından, günlük ihtiyaçları için dışarı çıkarılan köpeklerin ve bazı kedilerin uzun süre dışarıda kalmamasına dikkat edilmeli, kuş kafeslerinin korunaklı bir ortamda olmasına dikkat edilmelidir.

Evinizdeki sevimli dostlarınızın kış mevsiminde sağlıklı kalabilmesi için aşağıdaki uyarılarımızı dikkate almanızı öneririz:

Evdeki yerini değiştirin

Bazı evcil hayvan sahipleri kedi ve köpeklerinin dinlenme alanı için kapalı bir balkonu ya da evin boş bir odasını kullanmayı tercih etmektedir. Özellikle ısıtmanın olmadığı, zemin döşemesinin yetersiz olduğu balkon gibi bir alan, evcil hayvanlar için kış mevsiminde ideal bir ortam değildir. Aynı şekilde ısıtmanın yetersiz olduğu boş bir oda da buna dahildir. Evcil hayvan yatağının en az 22 derece bir ortamda yalıtımlı bir zemin üzerinde bulunması gerekir. Mama ve su kaplarının da bu ortamda bulundurulmasına dikkat edilmelidir. Çünkü soğumuş su ve mama kedi ve köpeklerde boğa enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Kuş kafeslerinin de evin korunaklı bir köşesinde yer alması gerekir. Çünkü kuşlar da ısı değişimlerinden çok çabuk etkilenmektedir. Özellikle soğuk havalarda kafesin bir bölümünü örtmek kuşun sağlığını korumanız açısından faydalı olur.

Beslenme çok önemli

Kış koşullarında evcil hayvanların, onlar için vitamin ve mineral kaynağı olan kuru ve yaş mamalarının mama kaplarından eksik edilmemesi önemlidir. Özellikle dış mekanda bir kulübede yaşayan evcil hayvanların daha az üşümeleri ve enerjilerini korumaları için kalorili mamalar ile beslenmeleri gerekir. Kuru ve yaş mamalar ambalaj üzerinde belirtilen miktarda mama kaplarına konmalı, mama kabının yanında mutlaka temiz su ile dolu bir kap bulundurulmalıdır.

Öneri: Eğer oda ısısındaki suyun soğuk olduğunu düşünüyorsanız suyu hafif ılıştırabilirsiniz.
Kuşların da yemliklerinde mutlaka vitamin destekli taze yem bulundurulmalı, ayrıca kafeste ballı ve meyveli krakerlerle kuşun yaşam kalitesini artıran tüm besinlere sahip takviyelerine de yer verilmelidir.

Evcil hayvanların kışlık tüy bakımı

Kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar ısı değişimlerinin etkisiyle tüylerini değiştirirler ve kış mevsiminde, derilerinin soğuk havadan etkilenmemesi için daha sık ve daha kalın tüylere sahip olurlar. Bu süreçte kedi ve köpeklerin tüy tarama ve fırçalama gibi bakım işlemlerinin ihmal edilmemesi gerekir. Tarama ve fırçalama sayesinde tüylerdeki keçeleşme önlenir, dökülmek üzere olan tüyler daha kolay dökülür ve hayvanın derisi hava alır. Kış mevsiminde tüylerin tıraş edilmemesi de bir diğer önemli konudur.

Eğer köpeğinizi ve kedinizi günlük ihtiyaçları için dışarı çıkarıyorsanız, kış koşullarında şunlara dikkat etmeniz gerekir:

  • Evcil hayvanınızın uzun süre dışarı kalmasına izin vermeyin. Soğuk havada dışarıda yapılan gezintinin ardından evcil hayvanınızın patilerini ılık su ile yıkayın.
  • Kedi ve köpeğinizin üşümemesi için kıyafet giymesi gerekir. Kıyafetler tüylerinin sağlıklı kalması açısından da önemli bir unsurdur.
  • Kar ve buzların erimesi için kullanılan tuz vb. kimyasallar hayvanların zehirlenmesine ve patilerinin yanmasına neden olabilir. Evcil hayvanınızı bu havalarda dışarı çıkarmak yerine evde tuvalet eğitimi vererek, birkaç günü evde geçirmesini sağlayabilirsiniz. Kedi ve köpeklere tuvalet eğitimi nasıl verilir? Kedi ve köpek maması seçiminde nelere dikkat edilmelidir? gibi merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını Kedi ve Köpek Bakımında En Sık Sorulan Sorular? blog yazımızda bulabilirsiniz.
  • Evcil hayvanınızın rahatsızlığı varsa soğuk havalarda dışarı çıkarmamalısınız.

Evcil hayvanınızın üşüyüp üşümediğini nasıl anlarsınız?

Evcil hayvanınızla dışarı yaptığınız keyifli bir gezintiden sonra ya da evde yatağında kıvrılmış uyurken üşüyüp üşümediğini çok kolay anlayabilirsiniz. Eğer kedinizin ya da köpeğinizin patileri, burnu ve kulakları soğuksa üşümüş demektir. Bu durumda dinlenme köşesine bir battaniye koyabilir, evcil hayvanınızı bu battaniyeye sarabilirsiniz.

Kafesteki bir kuş ise üşüdüğünde tüylerini kabartır ve sürekli uyku halindedir. Bu durumda kafes, elektrikli ısıtıcı ya da kalorifer ile çok yakın olmamak şartıyla evin daha sıcak bir köşesine taşınmalı ve kafes, yarı yarıya örtülü olmalıdır.

Önemli: Kedi ve köpeklerinizin elektrikli ısıtıcılara yaklaşmaması gerekir. Tehlike oluşmaması için zemine yakın bir ısıtıcı yerine, ayaklı bir ısıtıcı tercih edebilir ve ısıtıcı önünde koltuk ya da konsol gibi bir eşya kullanarak devrilmeleri önleyebilirsiniz.

Kış mevsiminde kedi ve köpeklerinizin ihtiyacı olan kuru ve yaş mama çeşitleri, mama kabı ve aksesuar seçeneklerinin yanı sıra kuş, papağan, kanarya gibi evcil hayvanlarınızın yem çeşitlerini de CarrefourSA marketlerinde bulabilirsiniz.

Evcil hayvanların ve sokaktaki canlıların bakımında bilinmesi gerekenleri blogumuzun Sevimli Dostlar sayfasından takip etmeye devam edin.

image_print