Doğru Okuma Işığı Nasıl Olmalı?

Kitap okuma lambası seçerken ilk düşünmeniz gereken göz sağlığınızdır. Kitap okurken ışığın gözlerinizi yormaması gerekir. Aksi halde kitabınıza ayırmak istediğiniz süre yarım kalır, ders çalışmak zorlaşır ve gözlerinizi dinlendirmeye ihtiyacı duyarsınız. Bu nedenle ışığın parlak ancak yansıma yapmayan özellikte olması önemlidir.

Kitap okuma lambası seçiminde evinize avize seçerken gösterdiğiniz özeni göstermelisiniz. Fazla ışık almayan mekanlarda ya da hava karardığında ihtiyaç duyulan okuma lambaları, ders çalışırken, kitap okurken, el işi yaparken ya da ofiste iş başındayken yeterli kitap okuma ışığı sağlamak için sıkça kullanılır. Ancak doğru okuma lambası seçerken tasarruflu lamba kullanımı, LED ışıkların daha sağlıklı olması gibi önemli faktörleri atlamamak gerekiyor.

Ön hazırlık

Bir okuma lambası satın almayı düşünüyorsanız öncelikle lambayı hangi amaçla ve nerede kullanacağınızı belirlemelisiniz. Çalışma alanınızın ya da okuma köşenizin yeterince gün ışığı alıp almaması ampulün watt gücünü belirler. Gerekirse maksimum tasarruf için gün ışığından faydalanma durumuna göre çalışma alanınızın şeklini değiştirebilirsiniz.

Doğru okuma lambası nasıl seçilir?

En önemli konu ise seçim aşaması. Okuma lambasının bazı fonksiyonel özellikleri ilginizi çekebilir. Lambanın dimmer özelliği, yani kısılıp açılabilmesi, boynu hareket eden bir lamba ve lambaya uygun ampulü güvenilir markalardan satın almak gibi kullanışlı özellikle tercih edilebilir.

Boyun hareketli okuma lambaları ışığın yansıma alanını uzaklaştırmak ya da yakınlaştırmak, istenilen alana yerleştirerek aydınlatmada kullanım kolaylığı sağlar. Özellikle belli bir çalışma alanınız yoksa ve farklı mekanlarda kullanılabilecek bir ürün arıyorsanız bu tipte bir okuma lambası ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Çalışma masası için okuma lambası

Çalışma masası, okuma köşesi, el işi köşesi gibi belli noktalarda kullanılacak okuma lambaları boyun hareketli ya da sabit özellikli tercih edilebilir. Ancak boyun hareketli okuma lambaları her zaman için daha kullanışlıdır.

Okuma lambasını kullanırken aynı anda genel aydınlatma da açıksa çalışma alanınızda büyük ihtimalle gölge oluşacaktır. Bunu engellemek için çalışma lambasını sağınıza ya da solunuza yerleştirebilirsiniz.

Okuma lambasının doğru kullanımı

Okuma lambasının en doğru kullanım şekli genel aydınlatma ile birlikte olmalıdır. Siz her ne kadar tasarruflu LED lamba kullansanız da doğrudan lamba ışığında okuma yapmak bir süre sonra gözlerinizi yoracaktır. Bu şekilde bir kullanımda genel aydınlatma arkanızda kalıyorsa çalışma alanınızda büyük ihtimalle gölge oluşacaktır. Çalışma lambasını sağınıza ya da solunuza yerleştirerek bu sorunu çözebilirsiniz.

Doğru ampul seçimi

Dekorasyonunuza uygun bir lamba satın aldıktan sonra ona uygun bir ampul de bulmanız gerekir. Klasik ampul olarak bilinen enkandesan ampullerin kullanımı ders çalışmak ya da kitap okumak için uygun değildir. Klasik ampuller hem gözleri yorar hem de kanserojen etkide bulunur. Aynı zamanda kullandıkça ısınan klasik ampuller etrafa ısı yayar ve çalışma şartlarınızı zorlaştırabilir.

Okuma lambasını kullanırken göz sağlığınızı da düşünmek zorundasınız. Tasarruflu LED ampuller gözlerinizi yormayacağı gibi %85 enerji tasarrufu da sağlar. Işık rengi sarı gibi sıcak bir renk değil, gün ışığı denen beyaz tonlarda soğuk bir renk olmalıdır. Lambanızın duy tipine uygun tasarruflu LED ampul çeşitleri için Philips Essential serisini inceleyebilirsiniz.

Okuma sırasında baş ağrısı ve gözlerde yorgunluk hissederseniz ışığınız yeterli gelmemiş ya da ışık yoğunluğu fazla gelmiş olabilir.

Neden LED Ampul?

  • Klasik ampuller yakın olduğu bölgeyi aydınlattıktan sonra uzak noktalara aynı derecede ışık yayamazlar. Gözler farklı ışık alanlarına adapte olmak için çaba harcarsa yorulabilir.
  • LED lambalar çalışma yüzeyini eşit şekilde aydınlattığından, yüzeyde karanlık alan kalmaz ve gözler farklı ışık alanlarına adapte olmak için yorulmaz.
  • Floresan lambalar titreşim yapar ve eski moda olarak tabir edilir. Okuma alanında titreşimli bir ışık adapte olmaya çalışan gözleri yorar.
  • LED ampullerde titreşim görülmez.
  • LED ampullerde floresan ve klasik ampullere göre daha fazla renk seçeneği vardır. Ayrıca okuma için en elverişli ışık rengi olan gün ışığı seçeneği klasik ampullerde yoktur.

Bilgisayar kullanırken aydınlatma olmalı mı?

Karanlık bir mekanda “bilgisayar ekranı zaten aydınlık, o yüzden ışığı açmaya gerek yok” demek yanlış bir düşünce şeklidir. Aksine ortamda genel aydınlatma da açık olmalıdır. Odanın ışığı bilgisayar ekranı ışığı ile uyumlu olacak kadar açık olmalıdır. Karanlık bir odada bilgisayar ekranına bakmak, gözlerin ciddi şekilde yorulmasına neden olur. Bunun nedeni karanlık ve aydınlık arasında gözlerin alışma çabasıdır.

Bilgisayar bulunan ortamda ışığın orta derecede açık kalması yeterlidir. Bunun için dimmer bağlantısı yapılabilir. Kısılıp açılabilen tasarruflu LED lambalar uygun bir çalışma ortamı için idealdir.

Karanlık ortamda bilgisayar kullanırken ekran parlaklığını azaltmak kısa süreli bir çözümdür ve gözlerde yorgunluk oluşmasını engellemez.

Dekorasyonun ışıktaki etkisi

İyi kalitede okuma lambasına ve ampule sahip olduktan sonra bunları doğru bir şekilde kullanmak gerekir. Okuma lambasının sol arka tarafa yerleştirilmesi ve ışığı istenen bölgeye çevirmek en doğru kullanım şeklidir. Işığın doğrudan yüze vurması doğru değildir.

Mekandaki renkler de kaliteli bir okuma için önemlidir. Açık renk duvar, perde ve mobilya döşemesi ışığı yansıtır, odanın parlaklaşmasına ve gözlerin çabuk yorulmasına neden olur. Bu durumda güneşlikleri kapatmak gerekir. Odanın yeteri kadar gün ışığı aldığı düşünüldüğünde ise aynı etkenlerin koyu renk olması odayı karanlıklaştırır. Her iki durumda da okuma lambası edinmek kaçınılmazdır.

Sağlıklı ve gözleri yormadan bir çalışma ortamının önceliği iyi bir aydınlatmaya sahip olmasıdır. Satın alacağınız masa lambasına uygun duy özellikli Philips Essential tasarruflu LED ampul çeşitlerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Dekorasyonda aydınlatma trendleri, evinize şıklık katacak aydınlatma ürünleri, yatak odası aydınlatması ve mutfak aydınlatması için tavsiyeler arıyorsanız için bloğumuzu takip etmeye devam edin.

image_print