Klima Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Her mevsim ihtiyaç duyulan klimalar, özellikle bunaltıcı yaz sıcaklarında daha çok rağbet görüyor. Yaz aylarında serinlemenin en kolay yolu olan klima, yalnız serinletmekle kalmıyor, aynı zamanda tüm yıl boyunca havayı temizleme, nem kontrolü ve kış aylarında ısıtma avantajı da sağlıyor.

Bunaltıcı sıcakların başlamasıyla birlikte siz de yeni bir klima almayı planlıyorsanız ve sizin için hangi klimanın doğru olduğu konusunda kararsızlık yaşıyorsanız, doğru klimayı seçmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini hep birlikte inceleyelim.

Odanızın büyüklüğüne ve şehrinizin iklimine uyum sağlayacak klimayı bulmak, bazen zor olabilir. Piyasada farklı markaların çok çeşitli klima modelleri bulunuyor. Bu modeller arasında seçim yaparken dikkate almanız gereken bazı faktörler mevcut. Odanızı ısıtmak veya serinletmek dışında, bir klimadan bekledikleriniz daha fazla ise ek özellikler içeren klima modellerini satın almanız en doğrusu olacaktır.

Klima Satın Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

En az güç tüketen ve elektrik maliyetlerini azaltan bir klima tercih etmek önemlidir. Klimalarda A+++, A++, A+ ve A olmak üzere dört enerji sınıfı bulunuyor. Bir A enerji sınıfı klima, A+++ sınıfındaki klimaya göre daha fazla enerji harcar. Bu da demek oluyor ki; A+++ enerji sınıfına sahip olan bir klima, A sınıfına göre ortalama olarak yüzde 45 enerji verimliliği sağlar. Klimanızla keyifli bir şekilde serinlerken aile bütçenize de katkıda bulunmak istiyorsanız, enerji verimliliği sunan ürünleri satın almalısınız.

Klima seçimi yaparken bir başka önemli konu ise klima türleridir. Duvar tipi, mobil, salon tipi ve kanal tipi olmak üzere dört farklı çeşitte klimalarla karşılaşırsınız. Eviniz için bir ürün arıyorsanız, en doğrusu duvar tipi klimalar olsa da büyük metrekareli bir odanız varsa, salon tipi klimalar da sizin için iyi bir seçenek. Klimayı iş yeriniz için düşünüyorsanız, kanal tipi ve salon tipi modelleri satın alabilirsiniz. Mobil klimalar ise biraz daha küçük olan odalar için ideal bir seçimdir. Seyyar klima olarak da bilinen bu ürünleri, evinizin bir başka odasına rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

Klima seçiminde önemli olan etkenler;

 • Klimanızın ortamdaki nemi azaltmak, iyi bir soğutma derecesi ve yüksek konfor sağlamak için kaliteli bir nem alma ünitesi olmalıdır. Nemi iyi bir şekilde gideren klima, dört mevsim boyunca yüksek konfor ve sağlık sunar. İyi bir hava filtresi daha iyi soğutma sağlayacağı için klimanızın verimliliği de yüksek olur.
 • Klimanızın yüksek performansı kurulumuna da bağlıdır. Ürünü yetkili servis personelinin kurması gerekir. Klimaların dışında bir kompresör ünitesi bulunur. Duvara monte edilen bu kompakt ünite doğru şekilde kurulmazsa, klimanızın performansı düşebilir. Bu durum klimanızın daha fazla temizlik gereksinime de yol açabilir.
 • Günümüzde klimalar hem ısıtma hem de soğutma amacıyla kullanılıyor. Klimalar, elektrikli ısıtıcılara oranla daha az güç tüketir ve %35’e kadar daha fazla enerji tasarrufu sağlayabilir. Bir klima satın almadan önce soğutma ve ısıtma kapasitelerine göz atmanızı öneririz.
 • Sessiz modu olan ve sorunsuz çalışan bir klima seçmek önemlidir. Bu nedenle üretici firmanın ürün açıklamalarına mutlaka göz atmalısınız veya satış temsilcisine bu konuda sorular sormalısınız.
 • Klimanın otomatik olarak yeniden başlatma özelliğinin olması da kullanımda kolaylık vadeder. Örneğin, bir elektrik kesintisi sonrasında klimanız, başlangıç ayarında yeniden çalışır.
 • Bazı markaların sunduğu Inverter teknolojisine sahip klimalar sayesinde yüksek enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz. Inverter teknolojisi istenilen oda sıcaklığına erişildikten sonra klimanın düşük enerji seviyesi ile çalışmaya devam etmesi ve bu sayede klimaların açılıp kapanma sırasındaki tükettiği enerjiden daha azının harcanmasını sağlar.
 • Bazı klimaların uyku modu bulunuyor. Uyku modu fonksiyonu ise sıcaklığı otomatik olarak ayarladığı için sağlık açısından büyük avantaj sağlar.
 • BTU olarak bilinen klima soğutma kapasitesi, klima satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bir birimdir. Klimanızın BTU değeri ne kadar fazla olursa soğutma kapasitesi de o kadar fazla olur.

BTU Nasıl Hesaplanır?

Bir klima satın almadan önce kaç BTU’ya ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz.
Klima BTU hesaplama her bölge için farklı olarak yapılır. Yaşanılan yerin iklimine göre belirlenen katsayılar mekan büyüklüğü ile çarpılır ve buna mekanda yaşayacak her kişi sayısı için 600 BTU ilave edilir.

BTU hesaplama yaparken bölgelere göre aşağıdaki katsayıları kullanabilirsiniz:

 • Akdeniz Bölgesi: 445
 • Karadeniz Bölgesi: 385
 • Ege Bölgesi: 423
 • Doğu Anadolu Bölgesi: 308
 • Marmara Bölgesi: 385
 • Güneydoğu Anadolu Bölgesi: 462
 • İç Anadolu Bölgesi: 346

Ancak unutmayın ki bu hesaplamayı en iyi şekilde yapacak olanlar bu konuda uzman yetkili kişilerdir.

Siz yine de basitçe bir BTU hesaplama için şu formülü kullanabilirsiniz;
Klima kapasite hesabı nasıl yapılır diyenler için örnek verecek olursak; oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız mekanın yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.
22,46/2,2 *1000 = 10209 btu/h bu da demektir ki 12000 btu/h yeterlidir.

BTU gereksinimlerinizi odanızın boyutu ile eşleştirmeniz gerekir. Çok küçük bir oda için düşük BTU’lu bir klima seçmek, odanın yeterince ısınmasını ve soğumasını sağlar. Ancak büyük metrekareli bir odanız varsa ve düşük BTU’lu bir klima satın alırsanız, ısınma ve soğumada problem yaşayabilirsiniz. Böyle bir durumda elektrik faturanız da daha yüksek tutarda gelebilir.

Klima Alırken Enerji Sarfiyatında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konforlu yaşam için klimadan daha önemli olan modern bir buluş muhtemelen yoktur. Bazı klimalar her zamankinden daha fazla enerji tasarruflu ve uygun maliyetlidir. Bu nedenle bunaltıcı yaz sıcaklarında serinlerken, faturalarınızın normal tutarda gelmesi sizi memnun eder.

Enerji verimliliği sunan bir klima tercih etmek için şu bilgilere göz atmanızda fayda var;

 • Alanınız için doğru boyutta klima tercih edin. Çok büyük bir klima havayı soğutur, ancak nem ve rutubet bırakabilir. Çok küçük bir klima ise ayarlanan sıcaklığı korumak için daha fazla çalışır. Bu da fatura tutarının yükseleceği anlamına gelir.
 • Sıcaklık ayarlarının programlanabilir olmasına dikkat edin.
 • Klimanızda enerji tasarrufu ayarının olması, bir diğer önemli özelliktir. Böylece, klimanızın yalnızca kompresörü değil, fanı da kapandığı zaman enerji tasarrufu sağlayacaktır.
 • Energy Star Sertifikası, klima seçiminde dikkat edilmesi gereken bir ayrıntıdır. Bu sertifika, ürünün yüksek enerji tasarrufu sağladığının kanıtıdır.

Evde vakit geçireceğimiz sıcak yaz günlerinde hem ortam ısısını soğutmak, hem nem dengesini sağlamak hem de bulunduğunuz havayı temiz tutmak için bir klima satın almayı düşünüyorsanız CarrefourSA hipermarketlerinde ve https://www.carrefoursa.com/tr online alışveriş sitesinden ihtiyacınıza en uygun klima modelini bulabilirsiniz.

image_print