Kombu Çay Nedir? Nasıl Tüketilmelidir?

2200 yıllık geçmişi ile Kombu Çay probiyotik içecekler arasında yer almaktadır. Kombu Çay yoğun iş temposunda, stresli bir hayatta enerji depolamanızı sağlayan fermente bir içecektir.

Fermente bir içecek olan Kombu Çay, 2200 yıllık bir geçmişe sahip dünyanın en eski içeceklerinden biri. Çok sayıda faydalı canlı bakteriler barındıran Kombu Çay, bu özelliğiyle probiyotik içecekler arasında yer almaktadır. Uzak Doğu’dan tüm dünyaya yayılmış olan bu geleneksel içecek, Türkiye’de ilk olarak 24 Ocak 2008 tarihinden itibaren Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının izniyle Kombu Çay adıyla üretilmektedir. Bilimsel çalışmalara, üniversite araştırmalarına konu olan, hakkında kitaplar yazılan Kombu Çay, faydalı probiyotik bakterileri nedeniyle sağlıklı içecekler arasında yer almaktadır.

Vücutta detoks özelliği bulunan Kombu Çay, zararlı maddelerden arınmak, tazelenmek, sağlıklı bir PH dengesi sağlamak isteyen kişilerin vazgeçemediği bir içecektir.

Kombu Çay’ın Faydaları

Öncelikle belirtilmelidir ki Kombu Çay’ı herhangi bir sağlık sorunu olan, düzenli ilaç kullanan kişilerin doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir ve Kombu Çay’ın tedavi amaçlı tüketilen bir içecek olmadığı unutulmamalıdır. Cilt üzerindeki etkilerinden sinir sistemine kadar saymakla bitmeyen faydaları bulunan Kombu Çay; yoğun iş temposu, büyük şehirlerin stresli yaşamı ve hava kirliliği gibi insan sağlığını olumsuz etkileyen durumlarda zinde bir yaşam sürdürülmesinde etkili bir içecektir. Toksinlerini atmak ve asit alkali dengesini sağlamak isteyenler, detoks programı uygulayanlar için eşi bulunmaz bir probiyotiktir.

Sağlıklı ve uzun yaşamın sırrı Kombu Çay içeceğinizi kuşburnu, nar, limon, çilek, böğürtlen, şeftali ve yeşil çay aromalı çeşitleriyle CarrefourSA Gurme’lerde bulabilirsiniz.

Kombu Çay Nasıl Yapılır?

Kombu Çay’ı evde hazırlamak zahmetli bir iş görünmektedir. Kombu Çay için gereken en önemli malzeme, fermantasyonu sağlayacak kombucha mayası ya da daha önce fermente edilmiş Kombu Çay’dır.

Kombu Çay İçin Malzemeler

  • 3 litre içme suyu
  • 300 gram toz şeker
  • 30 gram siyah ya da yeşil çay (10 poşet çay)
  • Kombucha mayası (daha önce fermente edilmiş Kombu Çay kullanılabilir)

Kombu Çayın Hazırlanışı

İçme suyunu çelik ya da cam tencerede kaynatın. Su kaynamaya başladığında toz şekeri ekleyin ve 5 dakika boyunca metal kaşıkla karıştırın. Karıştırırken tahta kaşık kullanmayın. 5 dakika sonra tencereyi ocaktan alın, çayı ve daha önce fermente edilmiş Kombu Çay’ı şekerli suya ilave edin. 15 dakika demlenmesini bekleyin ve poşet çayları çıkarın. Kombu Çay’ı oda sıcaklığında bekletin ve daha sonra geniş ağızlı cam kavanoza doldurun. Mantar oluşmaya başladığında mantarın açık renkli kısmının yukarı bakması önemlidir. (Eğer mantar ters yüz oluyorsa yüzeye yerleştirilmesi gerekir) Kavanozu temiz bir tülbentle örtün ve kenarlarından lastikte bağlayın. Oda sıcaklığında bekleyen Kombu Çay’ı, doğrudan güneş ışığından koruyun ve 4-10 gün arasında fermantasyona bırakın. Kombu Çay için ideal mayalanma derecesi 20-30 C sıcaklıkta olur ve mayalanma sırasında kavanoz sarsılmamalıdır. Kombu Çay’ı damak zevkinize göre içebileceğiniz tada ulaştıktan sonra şişelere doldurarak buzdolabında saklayabilirsiniz. Kombu Çay ne kadar uzun süre beklerse tadı sirkeye benzemeye başlar. Ancak bilinmelidir ki Kombu Çay’ın en mayalı hali aynı zamanda en yararlı halidir. Dilerseniz Kombu Çay’ı sirke olarak da kullanabilirsiniz.

Önemli: Açtığınız Kombu Çay şişelerini buzdolabında muhafaza etmelisiniz. Kapalı şişelerin ışık almayan serin bir yerde bekletilmesi gerekmektedir.

Kombu Çay Nasıl İçilir?

Kombu Çay’ın başlangıçta sabahları aç karına bir bardak içilmesi tavsiye edilmektedir. Bu şekilde 1 hafta boyunca tüketildiğinde vücudu Kombu Çay’a alıştırdıktan sonra ikinci haftadan itibaren öğle yemeklerinden de yarım saat önce içilebilmektedir. Üçüncü haftadan itibaren artık akşam yemeklerinden önce de Kombu Çay içilebilmektedir. Üzüm şırasına benzer bir tadı olan Kombu Çay tadına alışmak için taze meyve suyu da karıştırılabilmektedir. Tüketilmesinde herhangi bir yaş sınırı olmayan, hamile ve emziren kadınlar tarafından da içilebilen Kombu Çay gün içinde iyi bir aperatif, spor sonrası ideal bir enerji kaynağıdır.

Kombu Çay Nerede Satılır?

Kombu Çay’ı evde hazırlayacak zamanınız yoksa CarrefourSA Gurme’lerde kuşburnu, nar, limon, çilek, böğürtlen, şeftali ve yeşil çay aromalı çeşitleriyle hazır olarak şişelenmiş Kombu Çay bulabilirsiniz. Sağlıklı gıdaların adresi CarrefourSA’da Kombu Çay gibi organik yoğurt, kefir, aromalı kefir, organik sirke gibi sağlıklı fermente besinlerinizi de bulabilirsiniz.

Kombu Çay’ın tarihçesi

İlk olarak M.Ö. 221 yılında Çin İmparatorluğu’nda Tsin Han zamanında ortaya çıkan Kombu Çay’ın ünü, Koreli Doktor Kombu ile yayılmıştır. Dr. Kombu, M.S. 414’te Japon imparatorunun ölümcül hastalığını bu içecek ile tedavi etmiştir. Bu olaya kadar mantar çayı olarak bilinen çay, doktor Kombu’nun çayı anlamına gelen Kombu Çay’ı (Kombucha) olarak anılmaya başlanmıştır. Tarihte Japon savaşçılarının enerji depolamak için Kombu Çay içtiği bilinmektedir. Kombu Çay 2. Dünya Savaşı sıralarında Eski Sovyetler Birliği, Avrupa ve Amerika’da yaygınlaşarak kullanılmıştır.

Bilim adamları özellikle yoğun sanayi atığı içeren, kimyasal atıkların insan sağlığı için zararlı olabilecek seviyelere ulaştığı bazı bölgelerde, toplumun sağlıklı ve dinç olduğunu, yaşlarından çok daha genç görünümlü olduklarını gözlemlemiştir. Bunun nedeni olarak bilim adamlarının karşısına fermantasyona uğramış mayalı bir içecek çıkmıştır. Kombucha mantarından hazırlanan Kombu Çay’ın mayalanma süreci faydalı bakterilerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Fermente işlemi; glukuronik asit, laktik asit, vitaminler, enzimler, aminoasitler, B kompleks vitaminleri, C vitamini, antibakteriyel ve antivirütik etkilerin gelişmesine neden olmaktadır. Kombu Çay isimli fermente içecek her evde tüketilen yoğurt, kefir, sirke, tarhana, gibi birçok gıda ile aynı yöntemle üretilmektedir.

Tasarruflu mutfak için öneriler, güzellik sırları, yemek tarifleri, kışa hazırlık tüyoları ve daha birçok faydalı bilgiyi bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

image_print