Köpeğinizle Araba Yolculuğunu Nasıl Kolaylaştırabilirsiniz?

Köpeğinizle yapacağınız araba yolculuklarını konforlu bir hale getirmek sizin elinizde. Yolculuk öncesi ve yolculuk sırasında dikkat etmeniz gerekenler bu yazımızda.

Köpeklerin büyük bir çoğunluğu araba yolculuklarını sever. Siz de titiz bir planlama, doğru güvenlik önlemleri, veteriner kontrollerinden sonra köpeğinizle sorunsuz bir araba yolculuğu yapabilirsiniz. Yola çıkmadan önce köpeğinizin mutluluğu ve sağlığı için köpek oyuncakları, kullandığı ilaçlar, mamalar, aşı karnesi ve temizlik ürünleri gibi ihtiyacı olan her şeyi yanınıza aldığınızdan emin olmalısınız.

İşte köpekle yolculuklarda yanınıza almanız gereken temel eşyalar ve alınması gereken önlemler:

Tasma, isimlik ve kimlik

Köpeğinizin mola verdiğiniz yerlerde ve tatil yerlerinde kaybolma ihtimaline karşı boyun tasmasına adres ve telefon bilgilerinizin yazılı olduğu bir isimlik takın. Yolculukta köpeğinizin kimliğini de yanınıza almayı ihmal etmeyin.

Mama, su ve mama kabı

Yanınıza köpeğinizin her zaman yediği mamayı alın. Yolculuklarda köpekler hassaslaşabileceği için farklı mamalar sağlıklarını olumsuz yönde etkileyebilir. Köpeğinizin su ihtiyacını kolayca giderebilmesi için yanınızda, kapağı küçük bir bardak olarak da kullanılabilen termoslardan taşıyabilirsiniz. Mama ihtiyacı içinse kolay taşınabilir ve temizlenebilir özellikte olan plastik mama kapları fazlasıyla işinizi görecektir.

Püf noktası: Köpeğinizin yemek saati geldiğinde tek kullanımlık yaş mamalar ve köpek ödülleri en ideal atıştırmalıklardır.

Boş poşet

Köpeğiniz molalarda tuvalet ihtiyacını giderdiğinde dışkıları boş poşetlere toplayarak çöpe atabilirsiniz. Küçük boy buzdolabı poşetleri bu anlamda oldukça işinize yarayacaktır.

Köpek minderi

Köpeğinizin araba koltuğunda daha rahat bir yolculuk yapabilmesi için arka koltuğa bir köpek minderi koyabilirsiniz. Yerini yadırgamaması için köpeğinizin evde kullandığı minderlerden birini yanınıza alabilirsiniz.

Emniyet kemeri ile uyumlu tasma

Ani frenlerde köpeğinizin dengede kalmasını ve daha güvenli bir yolculuk yapmasını sağlamak için köpeğinizin göğüs tasmasının kancasını emniyet kemerine bağlayabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gerekenler

Bazı köpekler arabaya biner binmez başlarını camdan çıkarmayı ve rüzgarı hissetmeyi çok severler. Ancak bu hiç iyi bir fikir değil. Köpeğinizin yeterli hava alması için camı birkaç parmak aralamanız yeterli olacaktır. Araba yolculuklarında klima ile serinlemeyi tercih ediyorsanız, klimadaki havanın doğrudan köpeğinize gelmediğinden emin olmalısınız.

Köpeğiniz bir gezi sever olsa dahi araç içinde özgürce hareket etmesine izin vermemeniz gerekir. Ani frenler köpeğinizin yaralanmasına neden olabileceği için göğüs tasmasını sabitlemeli ya da taşıma çantası tercih etmelisiniz. Köpeğinizin taşıma çantası, onun rahatça hareket edebileceği, boyutlarına uygun büyüklükte olmalıdır. Taşıma çantalarında köpeklerin yeteri kadar hava almasını sağlayacak hava delikleri vardır.

Köpeğinizin taşıma çantasını emniyet kemeri ile sabitleyerek onu düşme tehlikesine karşı koruyabilirsiniz.

Mola vermeyi unutmayın

Köpekle yolculuk, küçük bir çocukla yolculuğa çıkmak gibidir. Sizin karnınız acıkmasa bile onunki acıkabilir, sizin tuvalet ihtiyacınız yoksa köpeğinizin olabilir. Bu nedenle vereceğiniz molalarda köpeğinizin mama, su ve tuvalet ihtiyaçlarını gidermesini, yürüyüş yapmasını sağlayın. Böylece daha az stres yaşayacak ve yolculuk daha keyifli geçecektir.

Uyarı: Yaz mevsiminde yolculuk yapıyorsanız mola verdiğinizde köpeğinizi asla arabada yalnız bırakmayın. Köpekler sıcaktan çok çabuk etkilenirler ve camları aralık olsa da havasız bir araç içinde kısa sürede kalp krizi geçirebilirler!

Yolculuk öncesi veteriner kontrolüne götürdüğünüz köpeğinizde ani hareketlere reaksiyon ve kaygı gibi problemler gözlendiyse, veteriner hekimin önerdiği sakinleştirici ilaçları kullanmasına izin verebilirsiniz. Köpeğinizle yolculuklarınızda aracınızı dikkatli sürün, rahat olun ve onu güvende hissettirin.

Seyahat sırasında köpeğinizin ihtiyacı olan pet shop ürünlerini CarrefourSA’da bulabilirsiniz.

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler ve sevimli dostlarımız için daha fazlasını bloğumuzdan takip etmeye devam edin.

image_print