Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler

Ömürlük yuvası olun

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (8)

Her şeyden önemlisi bakacağınız köpeğin bir can taşıdığını ve duyguları olduğunu asla unutmayın. Ona ailenizde yer açıp ömürlük bir yuva vereceğinizden emin olmadan sahiplenmeyin. Barınaklar her ırktan ve yaştan yüzlerce köpek ile dolu. Bunların çoğu zamanında alınıp terk edilen köpekler. Böyle bir sonuca sebep olmayacağınızdan emin olun.

Ona uygun yaşam ortamlarını öğrenin

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (10)

Her köpeğe sokakta bakamazsınız. Bahçeli ya da büyük balkonlu bir eviniz varsa bile evinizde beslemeniz gereken cinsler vardır. Bu sebeple büyük ırk bir köpek sahiplenecekseniz evinizde ona yaşam alanı verebileceğinizden emin olmalısınız.

Tuvalet eğitimi için sabırlı olun

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (5)

Eğer yavru köpek sahiplenecekseniz tuvalet eğitiminin zaman alacağını en baştan bilin. Bir süre evinize gazetelerden yapacağınız köşelere tuvaletini yapabilir. Ama biraz sabır ve biraz ilgiyle kısa sürede tuvaletini yapmasını istediğiniz yeri öğrenecektir. Bebekken sahiplendiğiniz köpeğinizden bu konuda bir süre gelişim beklemeyin fiziksel yapıları gereği tuvaletlerini tutamazlar unutmayın. Aşıları tamamlanana kadar dışarı çıkarmamanız gerekebilir. Tuvalet için evde gazete kağıtlarından bir köşe yapabilirsiniz.

Her gün belli bir zaman ayırın

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (9)

Kediler kendi kendilerine bir süreliğine de olsa bakabilirler ancak köpekler size her zaman muhtaçlardır. Onlara günlük zaman ayırmanız ve bunu ömrü boyunca yapmanız gerektiğini bilin.

Sevgi ile eğitin

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (6)

Yapmasını istemediğiniz bir şeyi ona bağırarak ya da vurarak öğretemezsiniz. Karakterine zarar vermeden öğrenmesini istediğiniz şeyleri için kısa ve net cümleler kurarak öğretin. “Hayır” dediğinizde net olun ve geri adım atmayın. Neyin yanlış ve yasak olduğunu anlaması için biraz zaman verin.

Yiyeceklerine dikkat edin

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (4)

 

Asla şekerli yiyecekler vermeyin. Şekerin körlüğe kadar giden olumsuz etkileri olabilir. Köpeğinizi beslerken yaşına ve cinsine uygun mamalardan kullanmaya özen gösterin.

Tatlı dağınıklıklara göz yumun

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (7)

Ne kadar çabalarsanız çabalayın eviniz eskisi kadar temiz ve toplu olmayacaktır. Tüy dökülmesine tamamen engel olamazsınız. Tüm bunları göze alarak ona evinizi açın.

Onun da hisleri olduğunu hatırlayın

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (1)

 Veteriner ve mama seçimi sizin tercihinize bağlıdır. Ancak onun duygu ve düşüncelerine de önem verin. Sevmediği bir mamayı yemeye ya da ısınamadığı bir veterinere gitmeye zorlamayın.

Yalnızlığa veda edin

Köpek Sahipleneceklere Tavsiyeler (3)

Yaşadığı sürece sizin sorumluluğunuzda olduğunu ve yaşamak için size ihtiyaç duyacağını unutmayın. Bir süre alışmak zor olsa da alıştığınızda onsuz bir hayat istemeyeceğinizi, kendi çocuğunuzdan nasıl vazgeçemezseniz ondan da vazgeçemeyeceğinizi ve ne yaparsanız yapın karşılık beklemeden sonsuz bir sevgiyle size bağlı kalan bir dost edindiğinizi bilin, yalnız hissettiğiniz günlere veda edin.

 

image_print