Köpek Sahiplenmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Köpek sahiplenmek için yeterli maddi durumunuz var mı? Eviniz bir köpek için ideal büyüklükte mi? Bu yazımız köpeğinizin bakımında evcil hayvan sahibi olarak rolünüzü belirleyecek.

Bir köpek sahibi olmayı düşünüyorsanız şanslısınız. Çünkü hayatınız ve çocuklarınızın hayatı bu sadık dost ile daha sosyal ve eğlenceli olacak. Tabi evcil bakımının sadece eğlence amaçlı olduğu da düşünülmemeli. Köpeğin veteriner kontrolleri, onun için en doğru mamanın seçilmesi, egzersiz yapabilmesi ve tuvalet ihtiyacını giderebilmesi için gezdirilmesi, temizliğinin yapılması da gerekir. Köpek bakımı listesinin en üst sıralarında yer alan bu görevler, bilinçli bireyler tarafından yerine getirilmelidir.

Hayatınızı bir köpekle paylaşmaya karar verdiyseniz, sahiplenmeden önce bazı sorularınızın yanıtlanması gerekir. Köpeğin mama seçimi, tüy bakımı, tuvalet ve tasma eğitimi, oyuncakları, temizliği gibi konularda en önemli bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Neden köpek sahipleniyorsunuz?

Bir köpeğin bakımını üstlenmek keyiflidir ama aynı zamanda da zaman ve özveri ister. Ailenin tüm üyelerine sevgi ile bağlanan bir köpek, sadakatini hiçbir zaman esirgemez. Köpek sahibi olma konusunda ailenizi tüm yeni sorumluluklar konusunda bilgilendirmek istiyorsanız, onlara şunları söyleyebilirsiniz:

  • Sağlıklı bir köpek özel sağlık durumları dışında günde 2 kez kuru köpek maması ile beslenmelidir
  • Kuru mama köpeklerin fazlasıyla su ihtiyacı duymasına neden olur, bu nedenle mama yanında bir kap temiz su da bulundurulmalıdır
  • Köpek maması; köpeğin ırkı ve yaşına göre seçilmelidir. Gerekirse köpeğin özel sağlık durumuna uygun mamalar tercih edilmelidir
  • Köpekler mama yedikten sonra tuvalet ihtiyaçları ve egzersiz yapabilmeleri için yürüyüşe çıkarılmalıdır
  • Köpek oyuncakları ve at-getir oyunları köpeklerin egzersiz yapması için idealdir
  • Köpek hasta olduğunda veterinere götürülmelidir

Hangi cins köpek?

Sahipleneceğiniz köpeğin cinsi çok önemlidir. Yaşam alanınızın büyüklüğü ve evinizin şartları köpek ırkı üzerinde belirleyicidir. Örneğin; büyük ırkta bir köpeği ya da genlerinde oyunculuk yatan küçük ırk bir köpeği küçük bir evde sahiplenmek doğru olmayacaktır. Bu tür cinsler için bahçeli ya da geniş bir yaşam alanı olan evler daha uygundur. Büyük ırkların küçük bir evde strese girmesi daha kolaydır ve eğitilmeleri de zordur. Eğer yavru köpek sahipleniyorsanız, köpeğin yetişkinlikte erişeceği boyutları da öğrenmeniz gerekir.

Köpeklerin ırka bağlı bazı sağlık sorunlarına yatkınlığı olabilir. Kilo almaya yatkınlık, kemik problemleri, görme sorunları ırklarda en sık görülen sağlık problemleridir ve bu problemler; doğru mama seçimi ve besin destek ürünleri ile ortadan kaldırılabilmektedir. Yani bir köpeğin sahiplenilmesinde sabır da önemlidir. Eğer her türlü fedakarlığı yapmaya hazırsanız bir köpek sahiplenebilirsiniz.

Doğru köpek maması

Köpeğiniz için onun yaşına ve ırkına göre mama seçimi yapmalısınız. Mama seçiminde köpeğinizin özel sağlık durumuna uygun bir tercih de yapılabilirsiniz. Örneğin; sindirim problemleri yaşayan köpekler için hassas sindirim özellikli, alerjik yapıdaki köpekler için hipoallerjenik, hassas deri ve tüy yapısı için deri ve tüy hassasiyeti, kilo problemi olan köpekler için düşük kalorili özel mama seçenekleri bulabilmek mümkündür.

Yetişkin köpeklerin günde 2 öğünden fazla kuru mama tüketmemesi gerekir. Yavru köpeklerin midesi küçük olduğu için azar azar yemeleri normaldir. Bu nedenle günde 4 öğünle beslenmeliler.

Tüy bakımı

Köpeklerin tüy bakımında taranmaları, fırçalanmaları ve düzenli aralıklarla banyo yapmaları gerekir. Özellikle Golden Retriever gibi uzun tüylü ırkların her gün taranmasında bir sakınca yoktur. Böylece dökülmesi gereken tüyler tarama yoluyla dökülür, sağlıklı ve canlı tüyler meydana çıkar. Kısa tüylü köpeklerin ise haftada en az 2 kez fırçalanması yeterlidir.

Tarama ve fırçalama köpeğinizin derisinde yara, parazit gibi belirtileri görebilmeniz için de bir fırsattır.

Köpeğin tuvalet eğitimi

Köpeğiniz evde sık sık yalnız kalacaksa ya da köpeğinizi her tuvalet ihtiyacında dışarı çıkaracak zamanınız olmayacaksa ona tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Aşağıdaki adımları izleyerek yavru ya da yetişkin köpeğinize tuvalet eğitimi verebilirsiniz:

  • Köpeğinizin tuvalet eğitiminde emici hasta bezi ve tuvalet kabı kullanabilirsiniz.
  • Köpeğiniz mamasını yiyip suyunu içtiğinde onu hasta bezi serili alana götürerek bekletmelisiniz. Bölgeden uzaklaşmak isteyen köpek gövdesinden tutularak ped alanına tekrar getirilmelidir.
  • Köpek, tuvaletini yaptıktan sonra ödül maması ya da yaş mama ile ödüllendirilmelidir. Böylece köpek kısa bir zaman içinde tuvalet alışkanlığı kazanacaktır.
  • Tuvalet ihtiyacı için dışarı çıkarılacak bir köpeğe tuvalet eğitimi verilirken, yürüyüş tasması kullanılmalıdır.

Köpek oyuncakları

Köpek oyuncakları, evde yaşayan bir köpek için en ideal egzersiz araçlarıdır. Oyuncakla oynanan yakalama oyunları köpeğin itaat eğitimi, koşarak egzersiz yapması ve sahibi ile bağ kurması açısından önemlidir. Oyuncakla oynayan bir köpek fazla enerjisini atabildiği gibi, çiğnenebilen kauçuk oyuncaklar sayesinde çene kemiklerinin güçlü kalmasını ve dişlerinin temizlenmesini de sağlar.

Köpek oyuncakları sadece pet shop ürünleri arasından seçilmeli, köpeğin evdeki bebek ve çocuk oyuncakları ile oynamasına izin verilmemelidir. Bu tür oyuncaklar köpeğin diş darbelerine dayanamayarak parçalanabilir ve onun yaralanmasına ya da nefes alamamasına neden olabilir. Pet shop köpek oyuncakları dayanıklı malzeme ve kaliteli boya malzemeleri ile üretilmiş ürünlerdir.

Köpeğiniz için en kaliteli oyuncakları ve en doğru mamayı CarrefourSA marketlerinin pet shop ürün reyonlarında bulabilirsiniz. Köpek maması, kedi maması ve evcil hayvanlar için aksesuar çeşitleri CarrefourSA’da sizleri bekliyor.

Evcil hayvan bakımında ihtiyacınız olan bilgileri ve akılınıza takılan tüm soruların cevaplarını bloğumuzdan takip edebilirsiniz.

image_print